Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

17.08.2015

Roboty inwestycyjne jako przyszłość inwestowania na rynkach kapitałowych

Automatyczne roboty inwestycyjne (ARI) stają się ostatnimi czasy coraz bardziej powszechnym narzędziem do pomnażania pieniędzy używanym przez inwestorów. Zasada działania jest bardzo prosta. Należy zaprogramować robota wedle naszych założeń inwestycyjnych, a on w odpowiednim momencie zawrze transakcje automatycznie, bez konieczności naszego udziału.

 Co to są ARI?

Każdy z nas ma swoje sposoby analizowania spółek, dla jednych znaczenie mają wyniki finansowe, innych z kolei interesuje kondycja firmy i ceny akcji. Z myślą o tych wszystkich inwestorach powstały automatyczne roboty inwestycyjne, aby ułatwić im dokonywanie transakcji na rynkach kapitałowych.

Jeśli posiadamy określony system postępowania, który z powodzeniem sprawdza się przy inwestowaniu, to warto stworzyć własnego robota inwestycyjnego, który zaoszczędzi nam wiele czasu. Taki algorytm postępowania wystarczy przedstawić w postaci programu komputerowego, który będzie za nas szukał okazji inwestycyjnych.

Jak działają ARI?

Roboty inwestycyjne działają w oparciu o platformę transakcyjną do której wysyłają sygnały. Sygnały te są generowane na podstawie tego jak robot został zaprogramowany czyli jaka strategia inwestycyjna została obrana. 

Musimy sobie uświadomić jak pożyteczną pracę wykonują za nas ów roboty, ile czasu jesteśmy w stanie zaoszczędzić dzięki temu, że nie musimy spędzić kolejnej godziny przed komputerem analizując wykresy, tylko możemy w tym czasie iść do kina lub na basen.

Zalety inwestowania poprzez ARI

Wraz z upływem czasu pojawia się coraz więcej nowych usług związanych z robotami inwestycyjnymi. Zwykłemu inwestorowi nie łatwo zdecydować, którego robota wybrać, aby okazał się skuteczny. Jednak śmiało możemy stwierdzić, że roboty, które posiadają ok. 4%  udział na polskim rynku będą stale ten udział zwiększały. Poniżej chciałbym przedstawić zalety i wady dokonywania transakcji za pomocą robotów:

Czas – największą wartością jaką dają nam roboty jest czas, który możemy zaoszczędzić dzięki nim. Wyobraźmy sobie, że nie musimy spędzać czasu na analizowanie wykresów, śledzenie kursów i składanie zleceń, a w tym wszystkim wyręcza nas zaprogramowany robot, który robi to w setne części sekundy.

Wydajność – możliwości ludzkiego organizmu są ograniczone, ale nie robotów, które są w stanie pracować 24 godziny przez 7 dni w tygodniu zastępując w ten sposób człowieka.

Niezawodność – prawidłowe działanie robota niezależnie od naszego samopoczucia i dyspozycyjności. Dobrze zaprogramowany robot będzie działał zgodnie z algorytmem, który został w nim zapisany.
Jak każde tego typu produkty roboty inwestycyjne posiadają także swoje wady:

Programowanie  niestety do stworzenia własnego robota inwestycyjnego niezbędna jest znajomość z zakresu programowania. Istnieje jednak możliwość, aby skorzystać z gotowych rozwiązań oferowanych przez brokerów lub stworzenie takiego robota na własny koszt.

Efektywność – działanie systemu jest zależne od nas samych. Zwykle jest tak, że po stratach zawieszamy robota, a z kolei po serii potencjalnych zysków uruchamiamy go, w której to serii oczywiście nie braliśmy udziału. Należy wystrzegać się takich działań, aby nie ponosić niepotrzebnych strat i nie zniechęcać się do inwestycji za pomocą robotów.

Złożoność – stworzenie idealnego robota jest praktycznie niemożliwe, należy liczyć się z tym, że będzie trzeba wprowadzać do niego poprawki, a także, że mogą wystąpić okresy w których nasz robot będzie generował straty.

Historia pokazuje, że zdarzały się nagłe spadki i wzrosty na giełdach spowodowane tylko i wyłącznie przez roboty inwestycyjne. Do najbardziej spektakularnych należy spadek na nowojorskiej giełdzie dnia 6 maja 2010 roku. Główne indeksy potaniały wtedy o ponad 10% w ciągu kilku minut, a wszystko spowodowane było załamaniem się jednego algorytmu. Pociągnęło to za sobą lawinę niekontrolowanych zleceń, które doprowadziły do załamania się kursów niektórych spółek i funduszy  nawet o 100%, a chwilę później wróciły do poprzednich kursów. Po wnikliwym śledztwie winą  obarczono roboty, a co za tym idzie ludzi, którzy je tak zaprogramowali. Wniosek z tego zdarzenia jest prosty: żyjemy w świecie w którym człowiek jest wciąż inteligentniejszy od robota jednak nie jest wstanie przewidzieć wszystkiego co może nastąpić. Na końcu warto podkreślić, że maszyny te stanowią 60% obrotów na nowojorskiej giełdzie.

Podsumowanie

W przyszłości roboty inwestycyjne mogą zdominować rynek. Ich rozbudowane możliwości przyciągają inwestorów, którzy nie  posiadają wystarczająco czasu, aby zajmować się analizowaniem, a przy tym dają swobodę inwestowania. Jednocześnie zapewniają dostęp do wielu światowych rynków w zaledwie kilka sekund. Poprzez roboty zlecenia składa się głównie na rynkach forex, kontraktów CFD i dużych rynkach akcji. Wynika to z faktu, iż  to najbardziej płynne rynki, a co za tym idzie duże znaczenie ma czas podejmowania decyzji i składania zleceń. To wszystko sprawia, że inwestowanie może stać się łatwe i przyjemne. Inwestor chcący zainwestować w spółki z poszczególnych rynków może stworzyć strategie, która będzie odpowiadała jego oczekiwaniom. Reasumując robot inwestycyjny jest to narzędzie mogące spełniać oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.