Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

17.08.2015

Wykorzystanie wskaźnika AT w budowie strategii

Większość inwestorów zanim zacznie inwestować własne pieniądze najpierw swoje możliwości sprawdza na wirtualnych rachunkach. Testując strategie, które przeczytali w książkach i na forach internetowych próbujemy z mniejszym lub większym skutkiem odnieść sukces i stać się bogatym.

Tymczasem należy zdać sobie sprawę z tego, że handel na kontraktach, akcjach i forexie to biznes jak każdy inny, więc aby osiągnąć wymarzony sukces należy stworzyć dobry biznesplan.

Dlatego w swoim artykule przedstawię jak stworzyć strategie inwestycyjną dla początkującego inwestora. Korzystając z programu Arena, który dostępny jest na portalu Ticker.pl, w menu strategie spotkamy się z gotowymi szablonami strategii. Spośród kilku strategii wybieramy dowolną, która nas interesuje. Wybrałem strategie exceed – jest to strategia, która generuje sygnały, gdy seria danych wyjdzie lub przekroczy zakres stworzony przez inne serie.

Jako serie danych możemy przyjąć:

– kurs instrumentu dla którego stworzyliśmy strategie oraz wskaźnik np. wstęga Bollingera

W celu sprawdzenia czy strategia odpowiednio działa musimy:

– z menu wskaźników wybrać wstęgę Bollingera

– z menu strategii wybrać exceed strategy i ustawić dla niej odpowiednio parametry:

1. upper series i lower series jest to zakres, który musi zostać przełamany , aby został wygenerowany sygnał (w tym przypadku jest to górna i dolna wstęga Bollingera)

2. high series i low series jest to rodzaj ceny analizowanego instrumentu, która przekracza górną i dolną wstęgę Bollingera

3. sygnał, który ma być generowany w przypadku wybicia górą (on exceed up)

4. sygnał, który ma być generowany w przypadku wybicia dołem (on exceed down)

Na wykresie pojawiają się strzałki czerwone i zielone informujące nas o sygnale sprzedaży i kupna.

Odnosząc to do podanego wykresu zauważamy, że strategia generuje prawidłowe sygnały za wyjątkiem środkowe okresu. Widzimy silny wzrost notowań instrumentu, strategia generuje wielokrotne sygnały sprzedaży pomimo wzrostu kursu. Sytuacja ta pokazuje, aby sprawdzać skuteczność strategii na różnych horyzontach czasowych oraz wykorzystując w strategii sygnały płynące z kilku wskaźników. W tym przypadku wykorzystaliśmy tylko jeden wskaźnik.

Jak już pisałem w poprzednich artykułach, aby stworzyć własnego robota inwestycyjnego wiedza z zakresu programowania nie jest nam potrzebna. Dzięki programowi do analizy technicznej Arena możemy stworzyć własnąstrategię inwestycyjną, a następnie przesłać  do naszej platformy transakcyjnej. Należy jednak pamiętać, żeby przetestować strategię na koncie demo zanim zaczniemy z niej korzystać na realnym rachunku.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.