Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

26.08.2015

Czy 1 PLN wystarczy, żeby zarobić 26 razy więcej?

Przez ostatnie 8 lat aktywnie zarządzając funduszami (jednostkami uczestnictwa funduszy) można było osiągnąć kilkadziesiąt razy lepszy wynik, niż w przypadku ich zakupu i pasywnego trzymania.

Jeśli posiadasz wolne środki na koncie bankowym i chciałbyś korzystać ze wzrostu cen akcji, ale nie masz czasu bądź doświadczenia, aby aktywnie inwestować, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Jeśli zakupiłeś jednostki uczestnictwa i nie wiesz co z nimi zrobić to również dowiesz się ciekawych rzeczy.

Nie wystarczy podjąć decyzję o inwestycji w fundusz. Trzeba umieć odpowiednio wybrać, wiedzieć kiedy zainwestować oraz gdzie jednostki uczestnictwa nabyć.

Wybór

Na polskim rynku istnieje kilkaset różnego rodzaju funduszy inwestycyjnych. Wybór spośród takiego wachlarza możliwości dla przeciętnego inwestora jest nie lada wyzwaniem. Według najpopularniejszej klasyfikacji funduszy dzielą się na: bezpieczne, zrównoważone i akcyjne. Jednak sama nazwa funduszu może wprowadzać w błąd. Niejednokrotnie fundusze zrównoważone są bardziej ryzykowne (większy udział akcji w portfelu) od funduszy agresywnych. Szczegółowe informacje odnośnie działania funduszu oraz wielkości zaangażowania w akcje są zawarte w statucie. Biorąc pod uwagę, że taki dokument liczy przynajmniej kilkadziesiąt stron, dokładne zapoznanie się z ofertą wszystkich funduszy zajęłoby inwestorowi prawdopodobnie kilka tygodni. Co więcej, wśród funduszy o tym samym poziomie ryzyka mogą występować znaczące różnice w wynikach.

 

W ciągu ostatnich dwóch lat najlepszy spośród funduszy akcyjnych zarobił ponad 4 razy więcej od najgorszego z tej kategorii.

Cena nabycia

Jednostki uczestnictwa TFI można nabyć w różny sposób. W zależności od miejsca nabycia inwestor ponosi różne koszty, np.: prowizje od zakupu i od umorzenia jednostek uczestnictwa funduszy. W niektórych instytucjach finansowych prowizje te mogą wynieść nawet 4 proc. kapitału. Zatem zainwestowanie 100 tys. zł w ten sam fundusz w różnych miejscach może przynieść odmienne wyniki.

Załóżmy, że fundusz X w ciągu ostatnich trzech lat zarobił 100 procent, czyli podwoił zainwestowane przez inwestora środki. Inwestor A podczas nabycia zapłacił prowizję w wysokości 4 tys. (4 procent ze 100 tys.), czyli po trzech latach jego kapitał wyniósł 192 tys. zł.

Inwestor B kupił fundusz korzystniej – nie zapłacił prowizji. Zysk inwestora A wyniesie 92% czyli 8% mniej niż inwestora B. Inwestor B może wydać na swój cel 8 tys. złotych więcej tylko dlatego, że wiedział gdzie najlepiej nabyć jednostki funduszy.

Moment zakupu

Dla wyniku inwestycji kluczowy jest również moment zakupu funduszy. Aby go wychwycić niezbędne jest posiadanie szerokiej wiedzy, jak również ciągłe monitorowanie sytuacji rynkowej, co pochłania ogromną ilość cennego czasu. Wpływ momentu rozpoczęcia inwestycji na jej końcowy wynik przedstawiono na poniższym wykresie zmian cen akcji wchodzących w skład indeksu WIG.

 

Osoba, która zdecydowała się zainwestować w akcje na początku stycznia 2009 roku zarobiła do końca lipca br. tylko 60%. Tymczasem inwestor, który podjął te same kroki 1,5 miesiąca później, zyskał blisko 2 razy więcej (121%). Wniosek? Nawet niewielki odstęp czasu w rozpoczęciu inwestycji może diametralnie zmienić jej wynik.

Niewielu inwestorów zdaje sobie sprawę, że każdy fundusz posiada w swoim statucie zapis o minimalnym progu ilości akcji (np. 50 lub 80%). Co to oznacza? Nawet w sytuacji, kiedy zarządzający funduszami spodziewają się nadejścia bessy, nie mogą sprzedać akcji poniżej tego poziomu.

Zakup jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych w długim terminie w zasadzie oznacza zakup i trzymanie akcji bez względu na koniunkturę. Spadek cen w czasie bessy sprawia, że inwestor traci. Zysk z zakupu akcji wchodzących w skład indeksu WIG w połowie 2006 roku wyniósłby 2,8%. Gdyby inwestor aktywnie śledził sytuację na rynku i zastosował najprostszą metodę zakupu i sprzedaży jednostek funduszy opartą o średnie ceny, jego zysk wyniósłby 73,7%. To jest 26 razy lepszy wynik dzięki aktywnemu zarządzaniu.

Jakie są zatem najważniejsze elementy, dzięki którym inwestowanie w fundusze przynosi zyski? To szeroka wiedza o funduszach obecnych na rynku, dobry wybór miejsca zakupu jednostek oraz aktywne monitorowanie sytuacji na giełdzie i podejmowanie odpowiednich decyzji. Teraz, kiedy znasz już te podstawowe zasady możesz je skutecznie wprowadzić w życie. W ofercie EFIX Dom Maklerski S.A. znajdziesz usługę Aktywne fundusze. W ramach niej profesjonalni doradcy inwestycyjni:

  • Wybiorą dla Ciebie jednostki uczestnictwa najlepszych TFI,

  • Będą nabywać i umarzać jednostki w Twoim imieniu w najlepszym miejscu (bez opłat dystrybucyjnych),

  • Będą aktywnie zarządza jednostkami uczestnictwa – w zależności od sytuacji rynkowej będą je kupować lub umarzać.

Najlepszą informację zostawiliśmy na koniec. Dzięki współpracy z funduszami, EFIX Dom Maklerski S.A. pobiera od swoich klientów symboliczną prowizję w wysokości 1 PLN rocznie. Zadzwoń do EFIX Dom Maklerski S.A. i porozmawiaj ze specjalistami o możliwościach pomnażania swojego majątku. To nic nie kosztuje. Warto wiedzieć więcej i warto zarabiać więcej.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.