04.03.2016

Mityczne stwory i ofensywne zastosowanie srebra

Srebro świetnie sprawdzało się w roli pieniądza. Ma szerokie zastosowanie w przemyśle. Ma właściwości bakteriobójcze, więc występuje także w wielu wyrobach medycznych. Co jeszcze? Dziś niewiele się o tym mówi, ale w dawnych czasach srebro obok czosnku i osiki, stanowiło jeden z najbardziej niezawodnych środków w walce z wampirami, wilkołakami i innymi czarcimi pomiotami.

Srebrne kule

Uśmiech na twarzy wywołuje fakt, że jeden z największych dilerów metali szlachetnych w USA wprowadza do swojej oferty srebro w postaci amunicji. Oczywiście produkt ten jest jedynie repliką prawdziwej amunicji i nawiązuje raczej do amerykańskiej tradycji posiadania w domu małego arsenału na czarną godzinę. Srebrne naboje Apmexu to po prostu sztabki wlane w formę o kształcie naboju i nie posiadają prochu ani spłonki. Skoro jednak mówimy o srebrnych kulach, warto cofnąć się nieco w czasie.

W muzeach do dziś można znaleźć wykonane w XIX wieku „Vampire Killing Kits”, czyli zestawy do zabijania wampirów, w skład których wchodziła woda święcona, krzyż, kołek z osiki, czosnek, srebrny sztylet oraz srebrne kule i pistolet.
Były to czasy przed wynalezieniem naboju scalonego (kula włożona w łuskę, w której znajduje się proch i spłonka), a kule miały rzeczywiście kształt kuli. Wampirolodzy do dziś spierają się, czy kula musi być wykonana w całości ze srebra czy jedynie posrebrzana. Srebro ma nieco mniejszą gęstość niż ołów, więc srebrna kula tej samej wielkości co kula z ołowiu, będzie miała inne właściwości balistyczne. Srebro jest także twardsze od ołowiu (w skali Mohsa: ołów – 1,5; srebro – 2,5), co z kolei przekłada się na zachowanie kuli w lufie w momencie wystrzału. W owych czasach broń była znacznie mniej precyzyjna niż dziś, a kule często były wylewane przez samych żołnierzy. Średnica kuli była z reguły nieco mniejsza, niż średnica lufy. Miększy ołów w zetknięciu ze ścianą lufy, mógł poddać się odkształceniu i posuwał się mniej więcej tym samym torem, twardsze srebro odbijałoby się od ścian lufy zmieniając trajektorię.

Choć nigdy nie przeprowadzono solidnych badań balistycznych srebra, można przypuszczać, iż pocisk w całości odlany ze srebra musiałby zostać wystrzelony z dużo mniejszej odległości niż ołowiany, by mógł skutecznie sięgnąć celu.

Srebrny miecz wiedźmina

I drugi miecz, podobnej długości i wagi, srebrny. Częściowo, oczywiście. Stalowy trzpień okuty srebrem, także ostrza są stalowe, czyste srebro jest za miękkie, by dobrze je naostrzyć. Na jelcu i całej długości klingi znaki runiczne i glify, uznane przez moich rzeczoznawców za niemożliwe do odczytania, ale niewątpliwie magiczne.
Sezon burz, str. 96

Andrzej Sapkowski wykazał się dużym rozsądkiem w kwestii srebrnego miecza wiedźmińskiego. Nie jest on bowiem wykonany w całości ze srebra, a jedynie posrebrzany. Rdzeń klingi wykonany jest ze stali, co zapewnia mu odpowiednią twardość i wytrzymałość. Nadal jednak wątpliwość budzi trwałość takiego miecza. Stal hartowana ma twardość 9 w skali Mohsa. Srebro zaledwie 2,5. W zasadzie po kilku solidnych cięciach, miecz taki wymagałby ponownego posrebrzania.

Oczywiście niektóre opisy miecza mogą wprowadzić w błąd:

Z podłogi podjął podłużny pakunek, grubo owinięty owczymi skórami i okręcony rzemieniem. Rozwinął go, wydobył miecz z ozdobną rękojeścią, w czarnej, lśniącej pochwie pokrytej rzędami runicznych znaków i symboli. Obnażył ostrze, które rozbłysło lustrzanym blaskiem. Klinga była z czystego srebra.
Ostatnie życzenie, str. 26

Jak to zwykle bywa z mitami i legendami, nie ma jednej obowiązującej wersji. Podobno strzał w serce srebrną kulą mógł zabić wilkołaka, ale istnieje też wersja mówiąca, że srebro nie zabija, a jedynie rani i osłabia bestię. To samo tyczy wampira, którego uśmiercić może jedynie osika wbita w serce. Niemniej jednak przez wzgląd na właściwości odstraszające, warto posiadać choćby kilka uncji srebra w domu.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Exeria

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-131), przy ul. Abpa. A. Baraniaka 88A, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.