Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

04.04.2016

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego

Stopa zwrotu z CRB Index za I kw. br. jest wprawdzie ujemna (–3,2%), ale większość towarów, szczególnie tych najbardziej interesujących zazwyczaj inwestorów finansowych, zamknęła pierwszą ćwiartkę roku na plusie. Dla ropy naftowej wyniósł od +2,8% (WTI) do 6,7% (Brent), w marcu  CBR Index zyskał +3,5%, a oba gatunki ropy, stosownie: +9,8% oraz +8,3%. “Szeroki” zatem wzrost towarów, zwłaszcza w minionym miesiącu powinien dobrze rokować na kwiecień, tym bardziej, że nawet wobec umacniającego się eurodolara zyskiwało gros tzw. walut surowcowych.

W zakończonym kwartale i miesiącu dla pary EUR/AUD było to, odpowiednio: –0,3%/–0,4%, dla EUR/CAD: –1,6 %/+1,2%, a dla EUR/NOK: –2,0%/–0,05%. Niemniej silny spadek cen paliw w ubiegłym tygodniu (WTI o –6,6%, a Brent –5,2%), spowodował, że obawy o możliwość zatrzymania się czy nawet odwrócenia trendu znów wyraźnie odżyły. Moim zdaniem ważnym wydarzeniem (i datą) dla możliwości kontynuacji tej tendencji będzie zapowiadany już w poprzednim komentarzu 17 bm., kiedy w stolicy Kataru naftowi potentaci z OPEC powrócą do rozmów w sprawie trwalszego podniesienia cen ropy poprzez “usztywnienie” jej podaży.

Podobną dwoistością poglądów otoczone jest złoto, którego kurs w ubiegłym kwartale (sieć: +16,3%, fixing: +16,7%) imponująco zyskiwał, i to w skali nie oglądanej dla tej sekwencji czasowej aż od trzech dekad.  W zeszłym miesiącu (sieć: –0,5 %, fixing: +0,2%) i tygodniu (sieć: +0,2%, fixing: –0,6 %) kruszec jak widać znalazł się w trendzie bocznym. Tym co może mu najbardziej pomóc, bo rację zdaje się mieć m.in. Roman Przasnyski, gdy w weekendowym wydaniu “Parkietu”, wskazuje, że przyszłego zachowania cen złota upatrywać należy nie tyle w analogiach z przeszłości, lecz w obecnym kontekście geopolitycznym. Osobiście akcent ten położyłbym na trzęsącą się scenę polityczną w Brazylii oraz czerwcowe referendum w Wielkiej Brytanii. Nie można też zapominać kwestii greckiej, a także o ciągłym braku rządu w Hiszpanii, co może znaleźć swój epilog w koniecznych kolejnych wyborach parlamentarnych. Zbiegłyby się one w czasie z referendum na Wyspach. Oczywiście jest jeszcze jeden pro-wzrostowy czynnik dla notowań złota, który już dość dawno został na tych stronach zdefiniowany jako geopolityczny i nazywa się: Donald Trump.
W tym i nie tylko w tym kontekście – ciekawie wygląda srebro, mające zapewne potencjał, aby zachowywać się jeszcze lepiej od ,,żółtego metalu”. Tak stało się też w zakończonym kwartale (sieć: +11,8%, fixing: +11,2%), miesiącu (sieć: +3,7%, fixing: +4,2%) i tygodniu (sieć: –1,2%, fixing: +0,6 %).

W segmencie ,,metali automobilowych” zdecydowanie lepiej wyglądała w omawianych okresach platyna – kwartał (sieć: +9,5%, fixing: +12,4%), miesiąc (sieć: +4,4%, fixing:+6,2%), tydzień (sieć: +1,0% fixing: +0,9%),  zaś pallad marzec miał wprawdzie bardzo dobry (sieć: +9,1%, fixing: +15,1%), ale miniony tydzień (sieć: –0,3%, fixing: –1,3%) i kwartał (sieć: +0,2%,  fixing: +0,7%) już dużo słabsze.

Sporym zróżnicowaniem pod względem stóp zwrotu cechuje się segment metali przemysłowych. Najbardziej przykuwająca uwagę inwestorów miedź, zyskiwała w I kw. br. w zależności od miejsca odczytu, tj. w Nowym Jorku i Londynie – w trakcie kwartału: +2,2%/+2,5% , w marcu: –0,5%/+1,0%, tygodniu: –3,4%/–1,1%.

Liderem tegorocznych wzrostów wśród metali przemysłowych jest cyna. W I kw. zyskała ona +16,2%, w marcu: +4,5%, a poprzednim tygodniu: –2,9%. W pewnym stopniu też sekundować jej mógł cynk – kwartał: +10,9%, miesiąc: –0,6%, tydzień: +3,7%. Na przeciwległym biegunie znalazły się nikiel (kwartał: –3,9%, miesiąc: –5,0%, tydzień: –2,3%), ołów (kwartał: –3,9%, miesiąc: -5,0 %, tydzień: –2,3%) i głównie w miesięcznej perspektywie aluminium (–5,0%), bo kwartał (–0,8%), a zwłaszcza tydzień wyglądały  dość obiecująco (+3,5%).

Kwartalne notowania towarów rolno – spożywczych zdają się coraz wyraźniej odzwierciedlać swoje “fundamenty”. Na parkiecie zbożowym dodatnie stopy zwrotu pszenicy (zwykła/Kansas – kwartał: +1,1%/+1,6%,  miesiąc: +5,4%/+7,5% tydzień: +0,7%/+0,1%) i soi (fasolka/mączka – kwartał: +5,6%/+2,0%, miesiąc: +5,9%/+2,3%, tydzień: +0,7%/+0,1%) to pochodna ożywienia sezonowego. Z kolei regres cen kukurydzy (kwartał: –1,6%,  miesiąc: –1,1%, tydzień: –4,5%) jest rezultatem niedostatecznego popytu zagranicznego oraz istotnie zwiększonych zasiewów w USA zakomunikowanych w tych dniach przez Amerykański Departament Rolnictwa (USDA).

Na uwagę, lecz także z innych względów zasługują zmiany kurs ryżu. Można je bowiem umownie odczytywać jako quasi – barometr makroekonomicznych nastrojów dotyczących chińskiej gospodarki. Spadek cen w sekwencjach kwartał (–16,2%), miesiąc (–7,8%), tydzień (–3,0%) jest spory. Od połowy 2015 r. cena tego podstawowego i najtańszego zarazem składnika chińskiej diety bardzo silnie drożała w obliczu gwałtownej wyprzedaży akcji na giełdach papierów wartościowych Państwa Środka. Innymi słowy obserwowany spadek cen ryżu to jakby (kontrariańska) odznaka wyciszenia scenariusza tzw. twardego lądowania.

Aspekt makroekonomiczny odciska się również wyraźnie na rynku “mięsa czerwonego”, gdzie wołowina (młode woły/bydło – kwartał: –5,4%/–9,1%, miesiąc: –2,5%/–9,0%, tydzień: –0,2%/–1,3%), przegrywa z bardziej preferowaną w niełatwych czasach, bo dostępniejszą dla amerykańskich kiszeni wieprzowiną (kwartał: +34,7%, miesiąc: +14,2%, tydzień: –4,4%). Dla wielu wielu traderów i analityków zza Atlantyku tusze wieprzowe są jednak już zbyt drogie. “Ofiarą” niezbyt mocnej gospodarki amerykańskiej, co można wywnioskować z wypowiedzi Janet Yellen, jest niewątpliwie też bawełna (kwartał: –7,8%, miesiąc: +4,0%, kwartał: +2,5%).

W “koszyku mokka” ciągle najbardziej obiecująco pod względem możliwości kontynuowania wzrostu notowań – wygląda cukier (biały/trzcinowy – kwartał: +5,2%/+1,2%, miesiąc: +7,3%/+5,1%, tydzień: 0,0%/–4,1%), ale progresja ta odbywa się na ścieżce o dużej zmienności.
Ruchy cen kakao (kwartał: –8,0%, miesiąc: +0,1%, tydzień: –2,8%) oddają odległy jeszcze czas ich najważniejszych, październikowych żniw w Afryce, przy jednoczesnym, póki co braku znaczniejszych powodów do niepokoju o plony. Zwyczajową, podwyższoną zmienność jako ma zazwyczaj miejsce w czasie żniw wyrażają notowania kawy (Arabica/Robusta – kwartał: +1,0%/+0,3%, miesiąc: +10,2%/+8,2%, tydzień: 0,0%/0,0%), bo kwiecień, to jak wiadomo czas, gdy zbiera się połowę ziaren czarnego napoju z Brazylią – włącznie.  Sytuacja społeczno-polityczna w “Kraju Kawy” robi się coraz bardziej gorąca, oby tylko nie z tragicznym tego finałem. Być może zwyżkujące ceny mrożonego koncentratu soku pomarańczowego (kwartał: +4,0%, miesiąc: +16,4%, tydzień: +7,7%), uwypuklają rzeczoną kwestię. W Brazylii rośnie przecież aż 1/3 pomarańczy globu.

Wojciech Szymon Kowalski

EFIX Dom Maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.