11.04.2016

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego

Jeśli spojrzeć na zeszłotygodniową stopę zwrotu z cen ropy naftowej (dla WTI: +8,1%, powrót do 39,64 USD/bbl, a Brent: +8,3%, powrót do 41,85 USD/bbl), to stoi ona w wyraźnej sprzeczności z dominującą jeszcze sprzed czwartku i piątku – przytłaczającą wręcz niedźwiedzią narracją. Postponowanie wszelkich pro-wzrostowych oczekiwań w warunkach ogólnego zwątpienia rynku ma na ogół dość luźny potem związek z faktami, lecz posiada tę niezaprzeczalną zaletę, że bywa też inspirującym wskaźnikiem kontrariańskim.

W tym tygodniu będziemy mieć spore wahania kursowe, wywoływane sprzecznymi zapewne przeciekami na temat ustaleń podczas planowanego na 17 kwietnia spotkania w Katarze liderów OPEC z Rosjanami oraz innymi liczącymi się producentami ropy. Jeśli ono okaże się przekonywujące, to prawdopodobnym jest, że czeka nas silna krótkookresowa wyprzedaż, gdyż rynek będzie „sprzedawał fakty”. Następnie czekać nas powinna realizacja konsensusu średniorocznej prognozy cenowej mieszczącej się w przedziale 55 – 60 dolarów za baryłkę.

Nieźle w minionym tygodniu radziło sobie złoto (sieć:+1,4%, fixing:+2,1%) „połowicznie” srebro (sieć:+2,1%, fixing:– 1,4%) i platyna (sieć:+1,0%, fixing: –0,2%), słabo pallad (sieć: fixing: –4,1%). Powrót obaw co do makroekonomicznej sytuacji Grecji, niemożność sformowania rządu w Hiszpanii, a przede wszystkim pytanie w sprawie ewentualnego Brexitu, powinny stabilizować kurs złota przynajmniej do końce tego kwartału.

Przeceny, z wyjątkiem niklu (+0,2%) i może cyny (0,0%), były zatem udziałem większości zeszłotygodniowych notowań metali przemysłowych: aluminium (–1,7%), cynku (–4,9%), miedzi (Nowy Jork: –3,6%, Londyn: –4,5%) i ołowiu (–1,8%). Kurs Red One na London Metal Exchange spadł na piątkowym zamknięciu do 4635,50 USD/t., prawdopodobnym jest, że wkrótce zainteresują się nim co bardziej śmiali inwestorzy, czyli tacy, którzy nie lubią podążać za kursem w sposób stadny.

Na nadmiar stojących z boku mogą uskarżać się też rynki towarów rolno – spożywczych. W zeszłym tygodniu tą „przypadłością” dotknięty był w dużym stopniu parkiet zbożowy (pszenica – „zwykła”: –2,2%, Kansas: –3,7%, kukurydza: +2,4%, soja – fasolka: –0,04%, mączka: +0,2%, ryż: +2,0%) oraz mięsny (wołowina – młode woły: –1,1%, bydło: +0,5%, wołowina:+2,1%). W przypadku zbóż będących podstawą wyżywienia na świecie – wzmożony, efektywny popyt jest nieuchronny, na jesieni zboża mogą kosztować więcej, znacznie wyżej.

Podobne oczekiwania, ale pod warunkiem, że bardziej żywotną stanie się gospodarka USA, można będzie kierować w stronę bawełny. W ubiegłym tygodniu jej kurs odrobił +1,4%, dzięki czemu osiągnął poziom 60 centów za funt, uważany w poprzednich kwartałach za tzw. twarde dno.

Niepewność to także cecha obecnego rynku kakao (w tygodniu: –1,2%0), i na pewno też kawy (w tygodniu: Arabica: –4,8%, Robusta: +2,1%). Odnośnie przewidywanych tendencji dla cen „czarnego napoju” znacznie więcej będzie wiadomo, jak zakończą się trwające właśnie kwietniowe żniwa, obejmujące m.in. Brazylię. Przy czym, w przypadku tego kraju ważna będzie również polityka i szalejący tam kryzys na scenie politycznej. To, zaś może mieć swoje konkretne przełożenie również na mrożony koncentrat soku pomarańczowego (w tygodniu: –5,4%), cukier (w tygodniu – biały: –2,1%, trzcinowy: –3,6%) i soję. Wszystkich tych towarów rośnie w Brazylii po mniej 1/3 z tego, co na całym globie.

 

Wojciech Szymon Kowalski

EFIX Dom Maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-131), przy ul. Abpa. A. Baraniaka 88A, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.