Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

14.04.2016

Zarządzanie wielkością pozycji. Money Management

Znałem wielu inwestorów, którzy stosowali najróżniejsze metody inwestycyjne. Byli wśród nich tacy, którzy ryzykowali wszystko w jednej transakcji, tacy, którzy brali minimalny zysk, tacy, którzy zarabiali setki procent, a później tracili wszystko. Znam też takich, którzy konsekwentnie, rok po roku zarabiają dziesiątki procent.

Oni świetnie znają mechanizmy, które rządzą rynkami inwestycyjnymi. Jeżeli chcesz znaleźć się w ich gronie musisz poznać Money Management, czyli Zarządzanie wielkością pozycji. To jeden z podstawowych elementów wiedzy, który świadomie stosowany zamienia grę inwestycyjną w sukces. Zaryzykuję stwierdzenie, że inwestowanie jest sztuką, a nie darem, funkcją wiedzy, a nie przeczucia. Większość porażek inwestorów wynika z braku pojęcia o zarządzaniu wielkością pozycji, a nie ze złej strategii lub metody. Często zdarza się, że strata w pojedynczej transakcji jest regułą a mimo to odnosimy sukces. Dla kogo więc jest ten kurs? Dla tych, którzy chcą profesjonalnie zarabiać pieniądze, poważnie traktują swoją grę i chcą poznać mechanizmy rynków inwestycyjnych. Zapraszam w podróż, która otwiera oczy.

Ćwiczenie – gra

Zacznijmy nasz kurs od prostej gry, aby pokazać o co w tym wszystkim chodzi. Celem gry jest osiągnięcie jak największych zysków. Twój kapitał początkowy wynosi 10 000 złotych. W trakcie gry zrobimy szereg losowań, których wynikiem będzie wygrana lub przegrana. Twoim zadaniem jest odpowiedni dobór stawki w każdym losowaniu (możesz obstawić kwotę między zero a całym kapitałem włącznie). Jeżeli w losowaniu padnie wygrana – zarabiasz kwotę równą postawionej stawce, jeżeli padnie przegrana – przegrywasz postawioną stawkę.

A teraz parę faktów związanych z tą grą. Łącznie wykonaliśmy 50 losowań, w tym 30 losowań było wygranych a 20 przegranych. To oznacza, że gra jest dla gracza bardzo korzystna. Wartość oczekiwana z pojedynczego losowania wynosi:

WO=0,6*stawka-0,4*S=0,2*stawka

Jeżeli Twoja stawka wynosiła stale 2.000 złotych mogłeś wygrać:

W = 10.000 + 50 * 0,2 * 2.000 = 30.000

Aż trudno uwierzyć, że tylu ludzi traci w niej swój początkowy kapitał. Jednak jak się później przekonasz, wygrana w tej grze zależy od odpowiedniego zarządzania wielkością pozycji. Podobnie jest w prawdziwym życiu. Nawet najbardziej korzystna strategia inwestycyjna może doprowadzić inwestora do ruiny, jeżeli nie będzie znał jej zasad i nie będzie poprawnie dobierał wielkości otwieranej pozycji.

Przykład – rzut monetą

Zastanówmy się teraz przez chwilę nad kolejną prostą grą polegającą na rzucie monetą. Jeżeli wypadnie orzeł do swojego kapitału dodajesz podwójną stawkę, jeżeli wypadnie reszka, od kapitału odejmujesz jedną stawkę. Twój kapitał początkowy wynosi 100 zł. Możesz wybrać stawkę tylko raz na początku gry – stawkę określa procent posiadanego kapitału. Może to być wartość od 1% do 100%. Na przykład – tabela wyników inwestora, który wybrał stawkę 60%
będzie wyglądała na początku następująco:
Kapitał początkowy: 100
Wybrana stawka: 60% kapitału

Zrzut ekranu 2016-04-14 o 11.30.57

Teraz czas na Twój ruch. Przygotuj podobną do powyższej tabelę wyników i wyjmij z kieszeni monetę. Wybierz stawkę (od 1% do 100%), rzuć monetą 50 razy i wypełnij swoją tabelę wyników. Nie przechodź do następnego akapitu zanim nie zrobisz tego ćwiczenia. Koniecznie wykonaj to ćwiczenie!!!! Jeżeli masz mniej czasu, zrób chociaż kilkanaście losowań.

To bardzo ważne ćwiczenie.

Zrzut ekranu 2016-04-14 o 11.31.06

Jeżeli zrobiłeś to ćwiczenie, to na pewno ciekawi Cię jakie wyniki otrzymali inni gracze. Powyżej znajduje się tabelka, która pokazuje ile statystycznie wygrał w tej grze gracz w zależności od wybranej stawki.
Jak widzimy najwięcej wygrywały osoby, które ustawiły stawkę w wysokości 25% kapitału. Gracze, których stawka wynosiła powyżej 50% tracili swój kapitał początkowy, a przy większej ilości losowań ich bankructwo jest pewne. Ta gra jest bardzo korzystna dla gracza. Prawdopodobieństwo wygranej wynosi 50%. Za każdą wygraną dostaje 2 razy więcej niż traci przy przegranej. Mimo to, jeżeli źle dobierze wielkość stawki może szybko zbankrutować. Czy teraz rozumiesz, dlaczego zarządzanie wielkością pozycji jest dla inwestora takie ważne?

Ciekawostka

Wiemy już, że zarządzanie wielkością pozycji jest kluczem do ochrony własnego kapitału i osiągania kilkucyfrowych zysków. Zobacz, co się dzieje z naszymi środkami, jeżeli nie chronimy ich w odpowiedni sposób. Poniższa tabelka pokazuje o ile procent musi wzrosnąć nasz kapitał aby odrobić straty.

Zrzut ekranu 2016-04-14 o 11.31.41

O naszych przyzwyczajeniach

Miałem kiedyś kolegę, który był świetnym żeglarzem. Pewnego razu postanowił nauczyć się pływać na desce windsurfingowej. Jak się pewnie domyślasz przechodził następujące etapy porażek:

  1. Utrzymanie równowagi i stanie na desce – było zupełnie czymś innym niż wygodne siedzenie w żaglówce.
  2. Utrzymanie żagla – nie polegało wyłącznie na wybieraniu i puszczaniu linek.
  3. Skierowanie deski w odpowiednią stronę zupełnie różniło się od manewrowania sterem.

W efekcie mimo, że pozornie chodziło o to samo – dopłynąć korzystając z siły wiatru do określonego miejsca na wodzie, mój kolega wiele razy lądował w zimnej wodzie i wyczerpany schodził na brzeg. Dzisiaj windsurfing sprawia mu ogromną przyjemność. Dlaczego opowiadam tę historię? Bo wiele razy obserwowałem na rynku inwestycyjnym podobną sytuację. Po pierwsze, wiele osób sądzi, że gra i spekulacja jest podobna do inwestowania w aktywa. Idąc tym tropem angażuje w grę cały swój kapitał.

To podstawowy błąd. Inwestor, który długoterminowo inwestuje w określone aktywa 90% swojego kapitału jest jak żeglarz spokojnie siedzący w łódce. Jeżeli chcesz być graczem, musisz być przygotowany na częste wpadanie do zimnej wody. Twój kapitał nie jest po to, aby go w całości zainwestować, ale po to, żebyś mógł na rynku zarabiać pieniądze. Grając, nie możesz po prostu puścić linek zanim nie wyjdziesz na brzeg. Musisz kontrolować kierunek wiatru (trend), nadchodzące szkwały (obrona pozycji), oraz cel, który chcesz osiągnąć. Możesz czuć się w tej chwili nieco zdezorientowany, podobnie jak mój kolega, kiedy pierwszy raz wpadł do wody. Zapewniam Cię jednak – poznaj zasady, naucz się je stosować, a spekulacja będzie dla Ciebie ogromną przyjemnością.

Dlaczego tak się dzieje – komentarz dla zaawansowanych

Zdarzenie, że wypadnie reszka jest tak samo prawdopodobne jak zdarzenie, że wypadnie orzeł.Opiszmy sytuację, w której raz wypada orzeł i raz reszka: Kapitał po takim losowaniu wygląda następująco:
Kapitał= kapitał początkowy * (1+2*stawka)*(1-stawka)
Mieliśmy 50 losowań, a więc statystycznie 25 sytuacji w których wypadał orzeł i reszka. Kapitał końcowy jest zatem opisany wzorem:

Kapitał końcowy= kapitał początkowy * [(1+2*stawka)*(1-stawka)]^25

Obliczmy także zwrot z sytuacji, w której losujemy orła i reszkę:

Zwrot = (1+2*stawka)*(1-stawka)
Zwrot= 1+stawka – 2* stawka^2

Na wykresie wygląda to następująco:

Zrzut ekranu 2016-04-14 o 11.31.59

Widzimy, że zwrot z inwestycji jest największy przy stawce równej 25%. Możemy to również obliczyć. Funkcja Zwrot osiąga swoje maksimum kiedy pierwsza pochodna z funkcji będzie równa 0, zatem:

d(Zwrot)/d(stawka) = +1 – 4* stawka = 0 skąd stawka = 0,25

Co to jest Zarządzanie wielkością pozycji?

Myślę, że pierwszy ważny krok mamy już za sobą. Wierzę, że rozumiesz teraz, jak ważna jest dla gracza wiedza o zarządzaniu wielkością pozycji. Na rynku mamy mnóstwo książek, które mówią o analizie technicznej i fundamentalnej, o funkcjonowaniu rynków inwestycyjnych. Wszystkie opisują metody, kiedy i jak należy zajmować pozycję. To bardzo ważne. Ta wiedza pozwoli Ci zbudować strategię, która przechyla szalę prawdopodobieństwa na Twoją stronę. Jak mogłeś się jednak przekonać w poprzednich ćwiczeniach – nawet najbardziej korzystna gra może, przy złym dobieraniu stawki, doprowadzić do ruiny. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że większość pieniędzy inwestorzy tracą przez złe zarządzanie wielkością pozycji, a nie przez złe inwestycje. A przecież zarządzanie wielkością pozycji to nie wróżenie, tylko wiedza i jej umiejętne stosowanie. Spróbujmy teraz zdefiniować przedmiot naszego kursu.

Money Management czyli zarządzanie wielkością pozycji to metoda, która dokładnie określa ile pieniędzy powinien inwestor zainwestować w otwieraną pozycję.

Zarządzanie wielkością pozycji musi być elementem strategii każdego inwestora. W następnych lekcjach poznamy najlepsze metody zarządzania wielkością pozycji, nauczymy się konstruować i dobierać metody do naszych strategii, poznamy strategię inwestycyjną TEK i prześledzimy, jak poszczególne metody wpływają na jej
zyskowność, zobaczymy jak wybierać metody, które przynoszą największe zyski i czym to grozi.

Zrzut ekranu 2016-04-14 o 11.32.24

Podsumowanie

Na lekcji z Zarządzania wielkością pozycji dowiedziałeś się, że:

  • wiedza i poznanie zasad działania rynku są niezbędne do stworzenia metody przechylającej szalę prawdopodobieństwa wygranej na stronę inwestora,
  • nawet najbardziej korzystna dla inwestora gra może się przerodzić w jego porażkę, jeżeli źle wybierze wielkość zajmowanej pozycji,
  • zarządzanie wielkością pozycji jest nieodłącznym elementem skutecznej strategii inwestora,
  • zarządzanie wielkością pozycji mówi nam ile zainwestować w pojedynczej transakcji,
  • zarządzanie wielkością pozycji jest sztuką i umiejętnością, której może się nauczyć i stosować każdy inwestor.

 

Zarządzanie wielkością pozycji to ważna umiejętność. Warto dokładnie poznać jej tajniki.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (10 głosów, średnia: 4,80 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.