13.06.2016

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego

Mamy już praktycznie połowę czerwca, i być może właśnie kalendarz jest tutaj, jeśli nie najważniejszym, ze względu brytyjskie referendum, to na pewno jednak bardzo ważnym elementem w scenariuszu na drugą połowę tego miesiąca. Z tego względu możemy być świadkami dwóch ścierających się na rynku towarowo – surowcowych tendencji, związanych z zamykaniem pierwszego półrocza. Z jednej strony, ukontentowani dotychczasową stopą zwrotu będą w obronie wypracowanego dotąd zysku się skracać. Z drugiej strony, nie powinno zabraknąć zarówno tych, którzy będą starali się jeszcze trochę z rynku wycisnąć Stronę popytową uzupełnia ci, którzy ustawią się z “podbierakiem”, bo są przekonani co do zwyżek cen kontynuowanych w drugiej części roku. W dużym stopniu odnosić się to może do ropy naftowej (w poprzednim tygodniu (WTI: +0,1%,  Brent: +1,2%) która w trakcie sześciu minionych miesięcy wykazuje stopę zwrotu w wysokości 33,8% (WTI) i 34,1% (Brent).

Dobrą passę kontynuuje złoto i srebro. Kurs “żółtego metalu” urósł w poprzednim tygodniu o +2,3% (sieć) i 2,8% (fixing), zaś tego “białego” o +5,6% (sieć)  i o +7,5% (fixing).  W jednym i drugim przypadku jest to zapewne przede wszystkim syndrom tzw. bezpiecznego portu chroniącego przed następstwem ewentualnego Brexitu. Silny rynek złota i srebra, stymuluje także cenami dwóch pozostałych metali szlachetnych, czyli tzw. “automobilowych”, tj.: platyny +0,5% (sieć) i +1,4% (fixing) oraz palladu –1,9% (sieć) i +0,3 % (fixing).

Interesujące rzeczy miały miejsce na rynku metali przemysłowych, gdzie na tle silnie taniejącej w miedzi (w tygodniu: –4,3% w Nowym Jorku i –3,4% w Londynie) reszta tych kategorii towarowych wyraźnie drożała: aluminium (+2,3%), cyna (+4,0%),cynk (+4,0%), nikiel (+6,2%), ołów (+0,06%).  Sytuacja zatem wygląda tak, jakby “realny” rynek kupował surowce, a ten “finansowy” wyprzedawał się z “czerwonego metalu”.

W ostatnim czasie zwracaliśmy uwagę na coraz bardziej obiecujący segment towarów rolno – spożywczych. W poprzednim tygodniu był on w większości “zielony”. Stosunkowo najmniej tego koloru było na parkietach zbożowych i mięsnych. Ze względu na taniejącą pszenicę (“zwykła”: –0,5%, Kansas: –1,1%) oraz ryż (–0,1%), drożały natomiast kukurydza (+1,1%) oraz połowicznie soja (fasolka: +4,1%, mączka: –0,3%). W notowaniach mięsa linia podziału przebiegała pomiędzy spadające ceny kontraktów na wołowinę (młode woły: – 0,7%,  bydło: –0,3%), a drożejącą wieprzowinę (+1,3 %).  O ile zeszłotygodniowe kursy zbóż były pod wpływem komunikatów USDA, to parkiety mięsne Chicago zaczęły reagować pod sezon grillowy.

Erupcję wzrostów obserwowaliśmy wśród popularnych “softów”. W ubiegłym tygodniu podrożały bowiem: kakao (+4,3%), kawa (Arabica: +8,4%,Robusta: +0,1%),cukier (biały: +4,0%,  trzcinowy: +5,3%). O ile notowania cukru od dłuższego czasu kontynuują wzrosty cen, w rezultacie czego słodzik trzcinowy w ciągu sześciu ostatnich podrożał +36%, a “biały”+33 %, to w wyniku zeszłotygodniowej progresji również pozostałe softy mogą wyjść zakończyć pierwsze półrocze “nad kreską”.

Dwucyfrową stopą zwrotu za ten okres – może wykazać się także mrożony koncentrat soku pomarańczowego, w ubiegłym tygodniu: + 5,8%. Cytrusowy kontrakty drożeją ze względu na obawy związane z sezonem huraganów w USA, stanowiących zagrożenia dla plantacji na Florydzie. Pogoda jest także tym czynnikiem, który może również ograniczyć zbiory w Brazylii.

O +1,3 % podniosły się w minionym tygodniu kontrakty na bawełnę. Było to następstwem informacji z Chin o spadku zapasów w magazynach. Jeśli jednak koniunktura w Stanach Zjednoczonych dalej nie będzie przekonywująca – to notowaniom bawełny dobrze to nie rokuje.

Wojciech Szymon Kowalski

EFIX Dom Maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-131), przy ul. Abpa. A. Baraniaka 88A, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.