26.06.2016

Weekendowa Analiza Rynków

Mamy za sobą ciężki dzień będący zwieńczeniem okresu wyczekiwania na wynik referendum w Wielkiej Brytanii. Okazało się, że przeważyła liczba zwolenników opuszczenia Unii Europejskiej przez Zjednoczone Królestwo. Kilka dni przed plebiscytem sondaże wskazywały na lekką przewagę zwolenników pozostania w strukturach europejskich. Takie też sugestie płynęły z notowań u bukmacherów. Tym większe było zaskoczenie/rozczarowanie w nocy z czwartku na piątek, gdy okazywało się, że spływające wyniki dają zwycięstwo eurosceptykom.

Wraz z tym zaskoczeniem szły negatywne reakcje i wzrost awersji do ryzyka. Funt mocno stracił na wartości, podobnie jak spółki brytyjskie. Fala awersji do ryzyka przelała się przez cały świat finansów przybierając znane formy: ucieczka od aktywów ryzykownych do aktywów uznawanych za bezpieczne. Cena złota w ciągu doby wzrosła o 100 dolarów za uncję, co mówi samo za siebie. Rynki dyskontowały skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Takie było przynajmniej tłumaczenie tych zmian. Czy rzeczywiście? Przyznam szczerze, że bardziej do mnie przemawia wytłumaczenie tych zmian, jako reakcja na coś, co rynki nie do końca zdołały przewidzieć. Sporo tu było emocji, a nie ważenia decyzji. Na warszawskim parkiecie wśród spółek z indeksu WIG20 tylko ACP zdołało się otworzyć o właściwej porze. Na terminowym kontrakty wisiały kilkanaście minut na dolnych widełkach. Przypominało to stare lata 90-te.

Emocje nie są dobrym doradcą, co pokazała kolejna część sesji. Szybko pojawił się solidny popyt. Jeśli chcieliśmy zobaczyć chęć do kupna, to było ją widać właśnie w piątek. Szczególnie w trakcie pierwszej godziny notowań. To daje do myślenia. Do myślenia dają też aktualne wykresy zmian cen. Widać tu bowiem, że o ile dzienna zmiana jest imponująca, to już reperkusje tego ruchu są niewspółmiernie mniejsze. Prawdę mówiąc, na razie nie ma przekonujących sygnałów, że mamy do czynienia z początkiem jakieś większej przeceny. Ba utrzymanie się piątkowych dołków, pozwoli na budowanie pewnych pozytywnych scenariuszy. To ułatwia wnioskowanie.

Zacznijmy od wykresu indeksu WIG20.

WIG20_1_godzina
W trakcie porannej paniki wyznaczył on minimum z tego roku. Później było już znacznie lepiej. Tym samym wybroniony został dołek z początku roku, a tym samym dla wielu szybkich graczy już teraz pojawiły się warunki do zagrywania na wzrost cen. Wprawdzie spadek cen względem czwartkowego zamknięcia nie został w pełni zniwelowany, to może się to stać wkrótce. Kluczem do analizy sytuacji na tym rynku będzie przełamanie szczytu z czwartku, czyli właśnie wyjście nad czwartkowe zamknięcie. Będzie to bowiem jednocześnie negacją ostatniej fali spadków, oraz potwierdzeniem wcześniejszego przełamania linii spadkowej poprowadzonej po lokalnych szczytach ruchu spadkowego.

W przypadku indeksu DAX sytuacja również wygląda ciekawie.

_DE30_1_godzina
Spadek został zatrzymany w okolicy 9100 pkt. Strefa 9100-9200 pkt. to dlatego indeksu ważny obszar wsparcia, utrzymanie go pozwoli na poszukiwanie okazji do gry na wzrost cen. Można podejrzewać, że skutki tąpnięcia cen będzie wyczuwalne jeszcze przez wiele dni, ale jest również całkiem możliwe, że ograniczą się one do wahań nad piątkowym dołkiem, co później mogłoby pozwolić na skuteczne wyjście nad poziom 10100 pkt., który obecnie odgrywa rolę oporu.

Poprzednio piałem o sytuacji na średniej przemysłowej Dow Jones.

_US30_1_godzina
Sugerowałem, że przebieg notowań w ostatnim czasie przypomina sytuacje poprzedzające silne fale przeceny. Warunkiem do oczekiwania na taką przecenę było zejście pod poziom poprzedniego dołka. Dziś przez chwilę indeks się znalazł niżej, ale szybko poszła kontra popytu. Tym samym ewentualny sygnał został zanegowany, a w skali dziennej go w ogóle nie było. W związku z tym nadal można mówić tu o konsolidacji, a tym samym ciągle nie jest przesądzone, że do przeceny miałoby dojść. Obrona dołka, to już jest powód do rozważania ruchu ku górnemu ograniczeniu konsolidacji.

Poziomy stopów stawia się w tych wszystkich wypadkach dość łatwo. Są nimi piątkowe minima. Ich przełamanie miałoby zgubne konsekwencje dla rynków. Póki co, rynek zatrzymał się nad przepaścią i zrobił krok wstecz.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Exeria

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.