27.06.2016

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego

Następstwa nocy, która z jednej strony jest cezurą, a z drugiej otwiera też nowy rozdział w dziejach Unii Europejskiej, Starego Kontynentu, a w niemałym stopniu też i świata, przyczyniła się do istotnego zredukowania zeszłotygodniowych stóp zwrotu z wielu, choć nie wszystkich kategorii towarowych. Aprecjonujący gwałtownie dolar, efekt handlu algorytmicznego oraz pragnienie ochrony wypracowanych dotąd w pierwszym półroczu zysków, były bezpośrednią reakcją na Brexit. W wymiarze tygodniowym ropa naftowa, pomimo ponad pięcioprocentowych piątkowych spadków, nie straciła jednak więcej niż –2%. Kurs ropy WTI spadł o –1,4%, a Brent o –1,9%, w rezultacie notowania zatrzymały się na poziomach odpowiednio: 47,56 oraz 48,40 dolarów za baryłkę. Sytuacja nie wygląda w sumie aż tak źle, poza tym aktualne 6-miesięczne stopy zwrotu dla obu tych gatunków – to stosownie: +24,8% i +27,6%. Innymi słowy tego, że do końca czerwca osiągną pułapy 30% wcale bym więc nie wykluczał. Po silnych spadkach przychodzą przecież odreagowanie, a i tych, którzy zapragną wykorzystać tę okazję pod window dressing, również nie powinno zabraknąć. W ogóle towary, to nie tylko w kończącym się półroczu, ale w całym roku 2016 r. mogą być postrzegane jako atrakcyjna alternatywa inwestycyjna.

Z oczywistych, a zatem i “podręcznikowych” względów, bardzo dobry okres mają metale szlachetne. Kurs złota dotarł w obrocie elektronicznym do 1318,50 USD/oz, a na fixingu do 1315,50 USD/oz, oznacza to, że w trakcie ubiegłego tygodnia zyskiwał w zależności od obu tych miejsc notowań: +1,2% i 1,9%. Z kolei srebro w obrocie sieciowym podrożało w minionym tygodniu: +1,4%, dochodząc do ceny 17,76 USD/oz, ale na fixingu progresja kursu była jeszcze wyższa, gdyż wyniosła +3,8%. W rezultacie “biały metal” przekroczył poziom 18 dolarów za uncję, kończąc piątkowy handel z ceną 18,04 USD/oz, tj. najwyższą od stycznia 2015 r. W przypadku dwóch pozostałych – “automobilowych” – metali szlachetnych w sieci (+1,6%) zyskiwała platyna (na fixing: –0,5%), a na obu obserwowanych rynkach pallad (sieć: +5,4%, fixing: +3,8%).

Dość interesujące rzeczy działy się, za sprawą “czerwonego” z kolei metalu na w segmencie metali kolorowych. Traciły prawdzie na wartości kontrakty na: aluminium (–0,2%), cynę (–0,8%), nikiel (–1,2%) i ołów (–0,8%), lecz miedź najbardziej inwestycyjny metal wyraźnie zyskiwał (Nowy Jork: +2,9%, Londyn: +2,9%). Wygląda to jakby “Red One” stał się taką jeszcze jedną przystanią ratunkową, a jeśli tak – to wcale nie musi być ona chwilowa. Dodatkowo o +0,4% wzrosły również ceny cynku.

Największe post-bretixowe spustoszenie na towarach – obserwowaliśmy na rynkach rolno – spożywczych, w szczególności dotyczyło to parkietów zbożowych. Skala ubiegłotygodniowych spadków nie tyle jednak powinna przerażać, co raczej stanowić też asumpt pod skonsumowanie prawdopodobnego odreagowanie. I tak regres cen pszenicy to: –5,8% (“zwykła”) i –8,2% (Kansas), kukurydzy (–12,6%), soi (fasolka: –5,0%, mączka: –7,5%), a ryżu (–4,7%). Na rynku mięsa “czerwonego” przed spadkiem po części obroniła się jedynie wołowina (młode woły: +0,4%), bo bydło na –1,4%, a wieprzowina na –5,0%.

Jeszcze bardziej jednostronny, tj. “południowy” kierunek obrały softy, wśród nich nie było więc towarów, które zdołałyby w tych okolicznościach wdrapać się “nad kreskę”. Notowania kakao (-1,7%), kawy (Arabica: –2,9%, Robusta: –0,7%), cukru (biały: –3,4%, trzcinowy: –0,3%) i soku pomarańczowego (1,2%) lśniły więc czerwienią. Dość niespodziewanie natomiast obroniła pozycję “nad kreską” (+0,04%) bawełna. Być może przede wszystkim dlatego, że od dłuższego czasu jest tania (aktualnie: 64,54 USc/lb) i można w kontraktach na niej zaparkować kapitał.

Wojciech Szymon Kowalski
EFIX Dom Maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Exeria

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-131), przy ul. Abpa. A. Baraniaka 88A, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.