18.07.2016

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego

Najważniejszym wydarzeniem zeszłego tygodnia w kontekście tego z czym wchodzimy w najbliższe dni, było niestety nie to co działo się na parkietach, ale kolejny raz – to co wydarzyło się po ich zamknięciu, z forexem włącznie. Rzecz mianowicie dotyczy Turcji i próby przeprowadzenia w tym kraju wojskowego zamachu stanu. Powagę sytuacji oddaje nie tylko liczba ofiar, lecz także fakt, że do próby puczu doszło w państwie będącym newralgicznym członkiem NATO, na obszarze którego składowana jest również amunicja nuklearna. Gros z niej znajduje się wprawdzie w rękach US Army, niemniej część (ok. 40 pocisków) składowana jest na obiektach znajdujących się pod kontrolą armii tureckiej (nie wiadomo czy ma ona szyfrowe kody dostępu).

Ta jeszcze jedna lekcja z nieprzewidywalności współczesnego świata – powinna z jednej strony stymulować notowania amerykańskiej waluty, z drugiej zaś – podtrzymywać zainteresowanie tezauryzacyjnymi aktywami towarowymi. Poza tym, zwiększa się tym samym również (przynajmniej teoretycznie) – geopolityczny “narzut” na ropę naftową. W minionym tygodniu jej kurs zaczął się ponownie odbudowywać, wzrastając od +2,5% (WTI, do 46,29 USD/bbl) do +3,0% (Brent, do 47,98 USD/bbl).

Weekendowe wydarzenia nad Bosforem mogą “przywołać” do wzrostów notowania złota, które akurat zeszłym tygodniu najgorzej zachowywało się wśród metali szlachetnych, tracąc: –2,1% (w sieci) i –2,0% (na fixingu). W tym czasie notowania srebra to: –0,0% (sieć)  +2,1% (fixing), platyny (–0,2% w sieci) i +0,2% (fixing) a palladu +5,2% (sieć) +6,4% (fixing).

Miniony tydzień upłynął pod znakiem publikacji kluczowych danych makroekonomicznych z Chin o którym przypominano w poprzednim komentarzu, zwracając jednocześnie uwagę na rosnące zainteresowanie segmentem metali przemysłowych. I rzeczywiście wzrost dynamiki PKB wyniósł w II kw. br. +6,7%, czyli był o +0,2% lepszy o konsensualnych oczekiwań. W rezultacie ceny wszystkich metali kolorowych poszły ubiegłym tygodniu mocno w górę: aluminium (+2,6%), cyna (+3,1%), cynk (+4,6%), miedź (Nowy Jork i Londyn po +5,2%), nikiel (+5,9%), ołów (+4,6%). Warto nadmienić, iż miedź kosztująca obecnie 4966,50 USD/t (zamknięcie w piątek) powoli zdaje się powracać powyżej 5 tys. za tonę, cenę tę jako średnią przyjął jak wiadomo w swych prognozach nasz KGHM. Miedziowy kombinat jeszcze bardziej zyskuje na rosnących cenach srebra, które notabene obniżają też produkcję “czerwonego metalu”. Kurs srebra przekroczył właśnie 20 dolarów za uncję, i nie jest to zapewne jeszcze koniec tego rajdu.

Na rynku towarów rolno – spożywczych w dalszym ciągu najsłabiej prezentują się parkiety zbożowe, a w ślad za nimi mięsne. Zatem: pszenica (“zwykła”: –2,3%, Kansas: –1,7%), kukurydza (0,5 %), soja (fasolka: –0,7%, mączka: –7,1%), ryż (–1,0%). Z kolei wołowina (młode woły: –2,1%, bydło: –1,0%), a wieprzowina aż –16,3%. Tę gwałtowną i głęboką przecenę cen kontraktów – tusze wieprzowe “zawdzięczają” danym z amerykańskiego rolnictwa – sygnalizujących nadmiar żywego inwentarzu, co spowodowało naciśnięcie przycisków sprzedażowych  przez fundusze hedgindowe. Nie wykluczone jednak, że w tym tygodniu tak zboża, niepokojące sygnały co do żniw z Francji, jak i mięso może zyskiwać (eksport). Obie te kategorie warto obserwować, bo wraz z pełną żniw tendencje na nich mogą się zmienić.

W koszyku “mokka” najsilniejszą pozycję miała w zeszłotygodniowych notowaniach kawa. Wzrost jej cen (Arabica: +2,3%, Robusta: +1,1%), wiąże się jednak przede wszystkim z werbalnymi, a nie popartymi twardymi danymi – na temat ilości i jakości zbiorów w Brazylii, czyli nic konkretnego. Jeśli więc akcenty narracyjne przesuną się w tych dniach na drugą stronę, to spadek kursów – nie powinien dziwić. Tak stało się w omawianym okresie w przypadku cukru (biały: –1,2%, trzcinowy: –4,0%). Z  –1,2% spadkiem kończyło w ubiegłym tygodniu kakao, niemniej tutaj mamy dość intrygujące sygnały napływające z upraw w pasie afrykańskim, gdzie gorące i suche lato może przełożyć się na dużo gorszą jakość zbiorów (zbyt małe jak dotąd ziarna).

Brak bieżących zagrożeń dla plantacji cytrusów na Florydzie, pomimo rozpoczętego już sezonu huraganów – spowodował, że drożejące od dłuższego czasu ceny kontraktów na mrożony koncentrat soku pomarańczowego zrobiły sobie w minionym tygodniu przerwę i spadły o –2,1%. Ostatni raport Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) powołujący się na analizy ograniczonej podażowy w regionie Azji Południowo – Wschodniej, spowodował, że pozostające w wielotygodniowym, jak nie miesięcznym – uśpieniu ceny bawełny niemal eksplodowały, zyskując w trakcie minionego tygodnia +13,0 %. W rezultacie kurs kontraktów na bawełnę zamknął się w piątek na poziomie 74,36 centów za funt.

Wojciech Szymon Kowalski

EFIX Dom Maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Exeria

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-131), przy ul. Abpa. A. Baraniaka 88A, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.