29.08.2016

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego

Zeszłotygodniowa korekta na rynku ropy naftowej w wyniku której cena baryłki WTI spadła o –2,4%, a Brent o –2,2% wpisała się w zapowiadane w poprzednim komentarzu odreagowanie, jako oczekiwanie wcześniejszych dynamicznych wzrostów cen, wywołanych nową falą spekulacji wokół porozumień naftowych pomiędzy liderami OPEC a Rosją. Na przestrzeni ostatnich miesięcy takie interwencje słowne okazują się zupełnie skutecznym narzędziem stymulowania kursu ropy.  Na przestrzeni minionych 6 miesięcy oba podstawowe gatunki ropy zyskały odpowiednio: +44,0% oraz 41,3 %, można zatem spodziewać się, iż na jesieni czekać nas będą kolejne tego typu odsłony petryfikujące trwający od lutego trend wzrostowy.

 Wyraźnie zeszły “pod kreskę” ubiegłotygodniowe kursy metali szlachetnych. Najmniej, jak to często w takich sytuacjach bywa – straciło złoto (w handlu sieciowym  –1,5%, na fixingu: –2,0%). Spadek cen srebra był już bowiem głębszy, w obrocie elektronicznym wyniósł: –3,4%, a w ramach fixingu: –3,8 %, w podobnej skali traciły platyna (sieć: –3,8 %, fixing: –2,9 %) oraz pallad (sieć: –3,1 %,  fixing: –3,6 %). Złoto wchodzi w ten tydzień z kursami, w zależności od miejsca odczytu, na poziomie: 1324,35 USD/oz (sieć) i 1318,75 USD/oz (fixing). Analitycy oczekujący marszu pod 1400 dolarów za uncję sygnalizują te pułapy kursowe jako dobrą okazję do zakupów. W ogóle panuje przekonanie, co potwierdzają niemrawe ruchy indeksów na Wall Street, że znajdujemy się w przededniu silnego powakacyjnego ożywienia, którego katalizatorem będzie też dość osobliwy finisz kampanii wyborczej o Biały Dom.

Odmiennie, bo w znacznie bardziej zróżnicowany sposób, zachowywał się w omawianym okresie rynek metali przemysłowych. Stronę niedźwiedzią silnie reprezentują miedź (Nowy Jork:  –4,2 % , Londyn: –3,1 %) i nikiel (–4,4 %), dalej aluminium (–1,1 %) i ołów (–0,3 %), “zagroda byków”, jest wprawdzie o połowę mniej liczna, gdyż skład się tylko z cyny (w tygodniu: +2,7 %) oraz z cynku (+1,4 %), ale na przestrzeni minionych 12 miesięcy, oba te metale są bardzo mocne. Kurs kontraktów na cynę zyskał: +30,3 %, a na cynk +43,6 %. Co się zaś tyczy miedzi, to na piątkowym zamknięciu w Londynie jej kurs spadł do 4640 USD/oz. Red One znajdował się w ostatnich dniach pod wpływem doniesień o wzroście wydobycia w Chinach, a także prognoz analityków Goldmana Sachsa, oczekujących spadku wartości ,,czerwonego metalu” w okolice 4 tys. za tonę. Swoją drogą, warto pamiętać, że załamanie cen ropy do ok. 20 dolarów za baryłkę też na przełomie roku przepowiadali, tak więc dystans do tych projekcji wydaje się jak najbardziej wskazany.

Kolejnej już w tym roku bolesnej przeceny doświadczyły ubiegłotygodniowe notowania na rynkach towarów rolno – spożywczych. Najbardziej “czerwone” były pakiety zbożowe i mięsne. Kurs pszenicy spadł aż o –10,1 % (“zwykła”) i 6,9 % (Kansas), kukurydzy (–5,2 %), soi (fasolka: –3,5 %, mączka: –3,1 %), a ryżu, który w poprzednich dwóch tygodniach zyskał ponad 10 %, w minionym tygodniu z tego wzrostu stracił już połowę (tj.–5,1 %). Całe to tąpnięcie na zbożach, pociągające za sobą ,,czerwone mięso”, tzn. wołowinę (młode woły: –3,6 %, bydło: –3,7 %) i wieprzowinę (–1,3 %), spowodowane było wysypem propodażowych danych i prognoz (Międzynarodowej Rady Zbożowej) mówiących o tym, że sezonie 2016/2017 ilość zbóż ponownie będzie pod dostatkiem, a niektórych z nich (np. kukurydzy) wręcz w rekordowych ilościach.

Wobec powyższego szukający możliwości inwestycji na rynkach rolno – spożywczych skierowali swą uwagę w stronę tzw. softów. Zeszłotygodniowe zwyżki niektórych z nich to właśnie “wskaźnik” dokonanej “na szybko” selekcji, w wyniku której wzrosły ceny kontraktów na kawę Arabica (+4,5 %, Robusta na –0,4 %), cukier (“biały”: +2,6 %, trzcinowy:+4,1 %) oraz mrożony koncentrat soku pomarańczowego (+3,7 %).Negatywna selekcja objęła zaś kakao (–2,3 %) oraz w minimalnym stopniu bawełnę (–0,04 %). Ta ostania, gdyby traktować wypowiedź Janet Yellen z Jacson Hole jako zwiastun nadchodzącej poprawy koniunktury w gospodarce USA, miała by spore szanse, aby na tych aspektach makroekonomicznych sporo w najbliższych miesiącach zyskiwać.

Wojciech Szymon Kowalski

EFIX Dom Maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Exeria

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-131), przy ul. Abpa. A. Baraniaka 88A, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.