Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

31.10.2016

Komentarz tygodniowy z parkietu DAX

Głównym wydarzeniem zeszłego tygodnia na niemieckim rynku akcji było wzbicie się DAXu powyżej 1800 pkt., z wtorkowym apogeum na poziomie 10827,72 pkt. Zbliżony pułap najważniejszy indeks niemieckiego rynku akcji osiągał w połowie sierpnia, wtedy jednak po przekroczeniu 10 802,32 pkt. na jakiś czas stracił on swój impet. Teraz – nie brakuje opinii, iż ma być inaczej, a to, że DAX wycofał się na koniec piątkowej sesji do 10 696,19 pkt. miałoby być więc bez większego znaczenia. Weekendowe komentarze nadreńskich mediów ekonomiczno – giełdowych cechował spory optymizm. Oparty z jednej strony – na danych historycznych, mówiących o średnim +1,2% wzroście DAXa przypadającym na październik i listopad, który obserwowany jest od 1965 r., a kontynuowany jest również w grudniu z przeciętną z miesięczną stopą zwrotu wynoszącą +1,3%. Warto w tym miejscu nadmienić, iż od początku października br. ów indeks urósł o +1,76%. Z drugiej strony, przywoływana jest zdecydowana poprawa nastrojów, zarówno w Niemczech (przemysłowy i usługowy odczyt wskaźników Markit, wyniósł odpowiednio: 55,1 i 54,1 pkt.), jak i w Strefie Euro (Markit – adekwatnie: 53,30 i 53,50 pkt). Dodatkowo zwraca się również uwagę na przełamanie dziesięciomiesięcznego impasu politycznego w Hiszpanii (czwartej gospodarki Eurolandu), polegającego na uzyskaniu konsensusu w sprawie możliwości utworzenia mniejszościowego rządu  z nowym – starym premierem Mariano Rajoyem na czele. Konstatując powyższe kwestie – oczekiwania do ataku DAX na 11 tys. pkt (do końca roku), czyli o +2,84% wyżej niż obecnie – jest w pełni uzasadnione.

Poza tym, nie ulega też wątpliwości, że klimatowi wokół największych spółek z niemieckiego rynku sprzyjać będzie podpisanie CETA. Kanada to wprawdzie dla RFN partner z trzeciej (eksport) i czwartej (dziesiątki) z obrotami rzędu: 9,9 mld oraz 3,9 mld euro (2015 r.), lecz zawarcie liberalizującej handel umowy pomiędzy Unią Europejską i Kanadą, poprzez powiązania kapitałowe “Kraju Klonowego Liścia” z USA – uchyla dużo szerzej drzwi w relacjach unijno – amerykańskich. Stąd właśnie tak silny był opór i obawy europejskich kontestatorów wobec umowy CETA, przypisujące jej rolę przysłowiowego trojańskiego konia wobec odrzuconego wcześniej podobnego traktatu ze Stanami Zjednoczonymi, czyli TTIP. Największym beneficjantem tego rodzaju traktatów handlowych po stronie DAX byłaby zapewne tzw. wielka chemia oraz giganci przemysłu samochodowego. W poprzednim tygodniu część chemicznego parkietu po połowie zyskiwała: BASF (+0,89%), Bayer (+1,33%), Continental (+0,43%) i traciła: Merc (–4,57%), Henkel (–1,55%), Beiersdorf (–0,43%), zaś parkiet automobilowy wzrósł już w całości. Najwięcej Volkswagen (+2,19%), a następnie BMW (+1,96%) i Daimler (+1,11%). Innym segmentem sektorowym “szeroko” zyskującym na wartości były finanse. Obok Deutsche Banku (+1,56%), który zamiast spodziewanych strat (wywoływanych też kosztowną restrukturyzacją) – odnotował w III kw. br. zysk przed opodatkowaniem (1,6 mld €), rosły kursy Commerzbanku (+3,75%), Allianzu (+1,36%), Munich Re (+0,20%) i Deutsche Börse (+1,51%). Ta ostatnia spółka zaczyna coraz bardziej zyskiwać przychylność analityków i inwestorów. Przy czym, i jednych i drugich satysfakcjonuje nie tylko program ograniczania kosztów, co przede wszystkim brak jakiś nowych przesłanek mogących stanąć w poprzek planowanej fuzji z London Stock Exchange. W piątek obrót akcjami giełdowego operatora zamknął się z ceną 70,65 €, a ostatnia z wydanych przez analityków rekomendacji (z Lampe Banku) opatrzona została docelowym kursem: 80 euro za akcję. W ogóle usługowe spółki z DAXa, a w zwłaszcza te w których jest co restrukturyzować, m.in. z tego względu, że w przeszłości zdecydowanie bardziej przypominały urzędy niż firmy w dosłownym tego słowa znaczeniu, czyli tymi operującymi w obszarze: łączność, telekomunikacja i transport, zgodnie z prezentowanymi wcześniej oczekiwaniami – ciągle zachowują się wielce obiecująco. W minionym tygodniu walory Deutsche Post podrożały o +1,31%, Deutsche Telekom o +2,69%, a Deutsche Lufthansa o +3,68%.

W podobny sposób, choć przy większym chyba krótkoterminowym ryzyku inwestycyjnym, postrzegać można akcje spółek energetyczno – paliwowych. W zeszłym tygodniu tracił na wartość kurs E.ON (–1,05 %), a zyskiwały walory RWE (+0,61 %) i Linde Group (+1,92 %). Najsłabiej w usługowej części DAXa prezentowały się spółki z branży medycznej (Frasenius: –3,56 %, Frasenius Medical Care: –1,71 %) oraz nieruchomościowej (Vonovia: –3,20 %). W jednym i drugim przypadku mają one jednak dość solidne wsparcie w analizach. W trakcie poprzedniego tygodnia na 11 wydanych dla Freseniusa rekomendacji – 6 z nich zalecało kupno, a 5 – zatrzymanie posiadanie papierów, w stosunku do rzeczonej spółki – córki relacje te wynosiły 7 na 7, natomiast dla Vonovia wydano tylko dwie analizy, ale obie zdecydowanie rekomendujące: “kupuj”.

Z kolei po industrialnej stronie DAX spadki kursów najjaskrawiej uwypukliły się dla akcji ThyssenaKruppa. Ubiegłotygodniowe notowania stalowego koncernu tąpnęły w sumie o –5,89%. W tym przypadku dobre rekomendacyjne view nie było w stanie powstrzymać echa przeszłości. Na moment więc jakby dały znać o sobie dawne “demony”. ThyssenKrupp przed laty niefortunnie (bo z miliardowymi stratami) zaangażował się kapitałowo w Ameryce Południowej. U progu tej dekady przystąpił jednak do gruntownych porządków, polegających m.in. na wyprzedaży nierentownych mocy wytwórczych w tej części świata. W tych dniach w “Wall Street Journal” pojawił się komentarz sygnalizujący możliwe perturbacji wokół wyzbywania się części metalurgicznych aktywów w Brazylii (w ramach Thyssen Krupp CSA) na rzecz zarejestrowanej w Luksemburgu latynoamerykańskiej grupy Ternium. Z drugiej strony, należy też zauważyć, że akcje spółki z Essen miały z czego “spadać”, gdyż od początku roku zyskały niemal +15 %. Aktualnie kosztują 21€, zaś mediana docelowego kursu uzyskana na podstawie 9 rekomendacji wydanych pomiędzy 24 a 28 października wynosi 26 €, co wskazywałoby, iż przede wszystkim jest jeszcze i dokąd rosnąć.

Wojciech Szymon Kowalski
EFIX Dom Maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.