04.12.2016

Weekendowa Analiza Rynków

Po trzech tygodniach konsolidacji indeks DAX w końcu wybił się z niej dołem. Skutkowało to osiągnięciem poziomu 10450 pkt. Gdy indeks ten przed wspomnianymi trzema tygodniami się znalazł w okolicy 10800 pkt. spadek w pobliże 10450 pkt. miał być minimum tego, co po podaży można było oczekiwać. Minął prawie miesiąc i w końcu indeks tam dotarł.

_de30_1_godzina

Wyjście dołem z konsolidacji może pociągać za sobą oczekiwanie na kontynuację ruchu w dół. W końcu trend boczny trwał dość długo i teraz miałoby dojść do zmiany w charakterystyce rynku. Czy i kierunku? Szpica w dół, jaka pojawiła się po wygranej Donalda Trumpa błyskawicznie została zniwelowana. Tego nie można ignorować, choć później rynek miał sporo czasu na otrzeźwienie emocji. W efekcie przyszło osłabienie. Czy należy to odczytywać jedynie negatywnie? Wątpię. Rynki akcji w skali globalnej nie zachowują się obecnie spójnie. Można to odczytywać jako przejaw dezorientacji.

mmatrix

Jak widać na ilustracji powyżej (zrzut aktualnego stanu modułu MMatrix z platformy EFIX Explorer), indeksy jako zbiór idą różnymi ścieżkami. Do mniejszości należy sytuacja, gdy obrany jest spójny jeden kierunek zmian – ćwiartki dodatni i ujemne są mniej liczne. Liczniejsze są ćwiartki (w tych ćwiartkach znajduje się przeważająca liczba indeksów), w których kierunki trendów w skali dziennej i godzinowej nie są identyczne (znaki na osiach X i Y są różne). Indeksy amerykańskie wykazują tendencję wzrostową w skali dziennej, ale w godzinowej są w trakcie spadku. Przeciwnie omawiany DAX, który w horyzoncie dziennym  jest w trendzie spadkowym, ale w godzinowym wykazuje zwyżkę. Kto ma rację? Rynek. Nie ma przecież przymusu by wszystkie indeksy poruszały się identycznie, choć z pewnością sytuacja byłaby bardziej klarowna, gdyby to większość z analizowanych średnich rynkowych trzymała się razem.

Obecnie można odnieść wrażenie, że oczekiwania co do przyszłości rynków amerykańskich i niemieckiego DAXa są odmienne. To utrudnia wnioskowanie, gdyż szybko pojawia się pytanie, czy to indeksy amerykańskie wykazują się siłą, która wkrótce pojawi się na innych rynkach, czy też indeks niemiecki wskazuje przyszłe zmiany w USA? Historycznie odchylenie DAX od zmian indeksów amerykańskich nie służyło średniej z Frankfurtu. Ostatnio widzieliśmy tego pokłosie. Niemniej ta słabość może okazać się krótkotrwała. Zauważmy, że zejście DAXa do poziomu 10400 pkt. nie sprawiło, że został osiągnięty poziom połowy całej wcześniejszej zwyżki. W związku z tym warto przygotować się na scenariusz pogłębienia spadku. Na taką możliwość wskazuje również układ linii spadkowych. Najpierw linia była pozioma oparta o trzy lokalne szczyty. Później, można było oprzeć kolejną linię o dwa lokalne szczyty. Wreszcie pojawiła się możliwość nakreślenia linii jeszcze bardziej stromej. O ile jednak rynek ma szansę zejść niżej, to wcale nie musi się to przerodzić w długi trend. Myślę, ż warto być gotowym na zejście pod aktualne minimum w okolicy 10400 pkt., ale jednocześnie nie mu się to wiązać z koniecznością spadku pod dołek przeceny wywołanej wynikiem wyborów w USA. Jest całkiem możliwe, że indeks DAX zatrzyma się w okolicy 10200-10300 pkt. Zejście tam jednocześnie spełniłoby warunek skasowania połowy wcześniejszego wzrostu, jak i wyrównania poziomu lokalnego dołka sprzed „trumpowego” spadku.

W takiej sytuacji piątkowe odbicie można byłoby uznać za próbę ruchu powrotnego do dolnego ograniczenia konsolidacji. W takim wypadku już najnowsza linia trendu powinna sobie stać się dla popytu ważną barierą. Druga linia biegnie dopiero w pobliżu 10700 pkt. Niemniej warto pamiętać, że mowa jest ciągle o możliwości spadku, który miałby zakończyć fazę korekty, po której ponownie wznowiony miałby być wzrost, a ten miałby zaprowadzić rynek nad poziom 10800 pkt. To bycze nastawienie zostałoby podważone, gdyby okazało się, że okolica 10200 pkt. nie stałaby się skuteczną barierą dla podaży. O dołku pod poziomem 10000 pkt. nawet nie wspominam. Spadek pod minimum z początku listopada byłby ciosem dla rynku w terminie długim. Na razie tego nie rozważamy.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Exeria

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-131), przy ul. Abpa. A. Baraniaka 88A, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.