Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

14.02.2017

Byki nie odpuszczają

Słabe nastroje na europejskich parkietach ustawiły sentyment na początek dzisiejszej sesji na GPW. Inwestorzy analizowali informacje z niemieckiej gospodarki, gdzie odczyty wzrostu PKB w IV kwartale 2016 roku okazały się znacznie niższe od prognoz (wzrost o 1,2% r/r wobec prognozy 1,7% r/r). Pierwsze minuty handlu przyniosły pogłębienie spadku, który wynosił dla WIG20 0,6%. Strona popytowa jednak nie odpuszcza i skala spadku została istotnie zmniejszona. Obecnie (godz 12.30) wynosi 0,2%.

Nie jest wykluczone, że pod koniec sesji indeks znajdzie się po zielonej stronie rynku. Aktywność podaży jest niewielka i trudno zaryzykować stwierdzenie, że rozpoczęła się korekta z prawdziwego zdarzenia. Poziom 2200 pkt na WIG20 przyciąga inwestorów i niewykluczone, że zanim czeka nas mocniejsza korekta, to ten poziom będzie testowany. Ciekawie w tym kontekście może się przedstawiać wynik sondy na temat nastrojów inwestorów. W poprzednim badaniu liczba optymistów była bardzo duża, ale nie rekordowa. Zwyżka z ostatnich dni może spowodować, że poziom optymistów jeszcze wzrośnie. Wyniki poznamy w czwartek po godz. 15.

“Gwiazdą” sesji jest dziś Orange Polska. Kurs spółki traci przeszło 10%, choć w trakcie sesji było nawet -15%. Inwestorzy nerwowo reagują na gigantyczną stratę w IV kwartale 2016 roku. Strata ma charakter niepieniężny i spowodowana jest dokonaniem odpisów. Zarząd nie rekomenduje także wypłaty dywidendy. Spółka przez wiele lat postrzegana była jako stabilna spółka dywidendowa. Wartość jednak dodać, że dywidenda na przestrzeni lat systematycznie malała z 1,5 zł do 0,5 zł na akcję. Obrót na akcjach spółki jest rekordowy i wynosi 150 mln zł.

Na pozytywne wyróżnienie zasługuje dziś sektor paliwowy: Lotos (+2,85%), PKN Orlen (+1,05%), a także PZU (+0,76%). Po czerwonej stronie rynku znajdują się m.in. Alior (-2,23%), Eurocash (-1,97%), PGNIG (-1,39%). Obroty na rynku są wysokie i wynoszą 600 mln zł.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.