Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

15.02.2017

Będą ponowne problemy z Grecją?

Temat Grecji w ostatnich miesiącach zdecydowanie ucichł, ale nie oznacza to, że temat nie wybuchnie ze zdwojoną siłą. Do końca tygodnia rząd Grecki wraz z krajami strefy Euro i Międzynarodowym Funduszem Walutowym powinien uzgodnić, że należycie przeprowadza reformy. Jeśli strony nie dojdą do porozumienia, może się okazać, że dojdzie do Grexitu.

W 2015 roku Grecy uniknęli bankructwa dzięki pakietowi pomocowemu o wartości 86 mld euro. W lipcu tego roku grecki rząd powinien spłacić część raty, ale aby to zrobić musi otrzymać kolejną transzę z trzeciego pakietu pomocowego. Warunkiem uzyskania takiej pomocy jest zgoda wierzycieli. Zgodnie z porozumień, Grecja do 2018 roku powinna uzyskać nadwyżkę budżetową w wysokości 3,5% PKB (nie wliczając w to kosztów obsługi długu). Według szacunków, nadwyżka budżetowa w 2018 roku wyniesie tylko 0,8%. Grecy nie chcą się zgodzić na dalsze reformy i cięcia wydatków. Co ważne, wierzycie chcą, aby solidna nadwyżka budżetowa była utrzymywana przez kilka lat, mowa jest nawet o 10 latach. Takie wymogi stawiane przed Grecją są praktycznie nie do spełnienia.

Dodatkowo, MFW nie chce partycypować w pomocy dla Grecji. O wycofaniu się z pomocy mówią także Niemcy, którzy uzależniają swój udział od działania MFW. Co prawda, informacje te zostały częściowo zdementowane, ale wynik rozmów jest mocno niepewny. W sytuacji, kiedy Europa jest w przededniu wyborów w wielu krajach, ewentualne dalsze problemy Grecji mogą dodatkowo skomplikować sytuację na rynkach.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (4 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Tagi: Grecja Grexit

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.