Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

15.02.2017

Gigantyczny odpis w KGHM

KGHM zakończył testy na utratę wartości aktywów zagranicznych, proces ten był zapowiadany już kilka tygodni temu. Spółka na podstawie wyników testu dokonała gigantycznego odpisu w wysokości 5,19 mld zł.

Na tę gigantyczną sumę tę złożyły się następujące odpisy:

  1. 1,036 mld dolarów (4 331,0 mln zł) z tytułu utraty bilansowej wartości pożyczki udzielonej Sierra Gorda SCM,
  2. 45,1 mln dolarów (188,7 mln zł) z tytułu utraty bilansowej wartości aktywów kopalni Robinson,
  3. 61,3 mln dolarów (256,3 mln zł) z tytułu utraty bilansowej wartości aktywów kopalni Zagłębia Sudbury,
  4. 99,1 mln dolarów (414,4 mln zł) z tytułu utraty bilansowej wartości aktywów KGHM Ajax.

Odpisy mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie. Oficjalna wielkość odpisów podana będzie w raporcie rocznym za 2016 rok.

Inwestorzy spodziewali się, że KGHM może dokonać sporych odpisów, gdyż jego partner na złożu Sierra Gorda – japoński koncern Sumitomo dokonał kilka dni temu odpisów na kwotę 4 mld zł. Odpisy KGHM mają charakter niepieniężny, więc nie będą miały wpływu na wypłatę dywidendy.

Co ciekawe, po początkowej wyraźnej przecenie (-2,50%), kurs ruszył na północ i znacznie zmniejszył skalę spadku. Podaż ponownie uderzyła i w okolicach południa kurs traci na wartości 2% przy obrotach na poziomie 75 mln zł.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.