18.02.2017

Weekendowa Analiza Rynków

Mamy za sobą kolejny tydzień, w czasie którego indeks WIG20 wyznaczył nowe szczyty trwającej już kilka miesięcy tendencji  wzrostowej. Nie byłoby w tym nic dziwnego, bo takich tygodni było już wiele, gdyby nie to, że druga część tego okresu była już mniej przyjemna dla posiadaczy długich pozycji. Czy to początek poważniejszej fazy słabości? Myślę, że zbliża się czas, by takie rozważania brać poważniej, choć nadal warunkiem dla ewentualnych ruchów na kapitale powinny być czyste sygnały techniczne.

 

Zacznijmy od tego, jak obecnie zachowują się rynki akcji w ogóle. Tu z pomocą przychodzi nam macierz MMatrix, która jest składnikiem platformy Efix Explorer.

Pierwszy rysunek przedstawia aktualną sytuację w ujęciu trendowym. Przypomnę, że w tym wypadku posługujemy się wskaźnikiem Chandelier_Exit w ujęciu dziennym i godzinowym. Jeśli wykres danego indeksu znajduje się nad linią wskaźnika, to odczyt przyjmuje wartości dodatnia, a liczba odpowiada procentowej odległości danego indeksu od linii wskaźnika. Wartości dla skali dziennej odłożone są na osi X, a więc dodatnie wartości na osi X odpowiadają trendom wzrostowym, a im większe wychylenie w prawo, tym silniejszy trend. Jak widać na wykresie, najsilniej w prawo odchylony jest nasz WIG20. To tylko potwierdza zasadność ostrożnego podejścia do wszelkich koncepcji wyczerpywania się wzrostu, choć zapewne nie zniechęca do poszukiwań okazji. Warto zauważyć, że obecnie wszystkie badane tu indeksy znajdują się w trendach wzrostowych w skali dziennej. Wcześniej od reszty odstawał indeks chiński lub włoski. Tym razem cała klasa aktywów wykazuje pozytywne zmiany w skali dziennej w ostatnim czasie.

 

Na osi Y znajdują się wartości procentowe odległości indeksów od wskaźnika Chandelier_Exit w skali godzinowej. Zatem, jeśli na osi Y znacznik indeksu znajduje się nad linią zera, oznacza to, że wykres danego indeksu znajduje się nad linią wskaźnika, co pozwala  domniemywać, że i w tej skali mamy do czynienia ze wzrostami. Naturalnie skala godzinowa to już nie jest trend w średnim terminie, ale tu chodzi o to, że jeśli w obu horyzontach mamy zbieżne kierunki odczytów, a znacznik danego indeksu znajduje się możliwie wysoko po prawej stronie, to można przyjąć, że trend jest wyraźny i silny. Wracając do naszej aktualnej sytuacji, to o ile w skali dziennej układ jest w miarę jednorodny, tak w skali godzinowej mamy już rozmaitość oznaczeń. Słabo prezentuj się indeks włoski, który słabnie i dalsze osłabienie może skutkować powrotem do wartości ujemnych także w skali godzinowej. Lepiej sobie radzi indeks holenderski, ale tu mała uwaga – on znajduje się tylko 1 proc. nad  linią wskaźnika, a więc siła tej zwyżki nie jest duża. To i tak najlepszy wynik, bo okazuje się, że w skali godzinowej na indeksach jest duże zróżnicowanie i to w niewielkiej odległości od linii wskaźników, co sprawia, że tu zmiany w pozycji na MMatrix mogą być dynamiczne. Ogólnie więc można wysunąć wniosek, że w skali dziennej mamy klarowne wskazania na trwający trend wzrostowy, tak w skali godzinowej aktualny stan sugeruje przynajmniej wyhamowanie wzrostu.

Teraz czas na ujęci drugie. Tu na osi X mamy wartości oparte o wskaźnik MACD. Dokładniej, jest to procentowa odległość linii  wskaźnika od linii sygnału w skali dziennej. Zatem, jeśli dla danego indeksu wartości na osi X są dodatnie, oznacza to, że dla tego indeksu wskaźnik dzienny MACD znajduje się nad linią sygnału. To narzędzie wskazuje trendy, ale jest bardziej czułe w porównaniu z Chandelier_Exit. Także i w tym wypadku im bardziej w prawo, tym trend jest mocniejszy. Także i tu liderem jest WIG20. Na osi Y zaznaczono wartości oscylatora CCI w horyzoncie godzinowym. Gdy oscylator przekracza 100 pkt. można mówić o fazie wykupienia. Ta miara w takim horyzoncie jest bardzo czuła. Kilka godzin notowań może sprawić, że pozycja indeksu na MMatrix będzie odmienna. Takie sparowanie dwóch wskaźników pozwala na poszukiwanie okresów korekty i próby wyznaczenia momentów zakończenia ruchu wtórnego względem trendu głównego. Tu nasz WIG20 właśnie znajduje się w takim położeniu, które sugeruje możliwość podjęcia próby powrotu do trendu głównego, czyli do wzrostów. Mamy bowiem wyraźny trend wzrostowy (znacznik jest wysunięty mocno na prawo), ale równocześnie CCI wskazuje na wyprzedanie rynku w skali godzinowej (nisko położony znacznik indeksu). Zatem można domniemywać, że na początku tygodnia indeks WIG20 będzie próbował wznowić wzrost. W przypadku pozostałych indeksów mamy do czynienia w większości wypadków z wykupionym rynkiem, ale w trendzie wzrostowym to zupełnie normalne, a więc samo w sobie zdecydowanie jeszcze nie skłania do walki z tendencją, bo wydaje się, że indeksy te mają jeszcze potencjał do zawędrowania (w skali godzinowej!) na poziomy wyższe niż piątkowe zamknięcie.

Jeśli chodzi o sam wykres indeksu WIG20, to wnioski są dość proste. Mamy silny trend wzrostowy i wygląda na to, że nawet jeśli pojawi się korekta, to nie będzie ona zbyt głęboka. Pierwsze wsparcie to okolica ostatniego lokalnego dołka, czyli 2160 pkt. Warto zauważyć, że zejście pod ten poziom wiązałoby się równocześnie z powrotem w zakres kanału wzrostowego, z którego wcześniej udało się wyjść. Wtedy kolejnym wsparciem byłoby dolne ograniczenie tegoż kanału. W związku z tym, że kanał ten jest stromy raczej nie należy zakładać, że będzie on długo wsparciem dla wykresu. W związku z tym trzeba się również liczyć z możliwością spadku do 20055 pkt. Rozbudowanie korekty umożliwia nawet zejście do okolicy 1900 pkt. i nadal byłaby to tylko korekta w trendzie wzrostowym. Niemniej w tej chwili nie ma sensu rozbudzać takich nadziei wśród niedźwiedzi. Szczególnie, że żaden sygnał słabości jeszcze się nie pojawił. Osłabienie z  końca tygodnia może taką sytuację zwiastować, ale to tylko mała przesłanka. Inną  jest rekordowy optymizm wśród ankietowanych przez SII, ale to także jest sygnał „pośredni”. Bezpośrednim, najszybszym, będzie wspomniane zejście pod 2160 pkt. To dla najszybszych graczy byłaby posłanka do wyjścia z rynku z oczekiwaniem na powrót na rynek po lepszych kursach. Naturalnie z ryzykiem, że jednak to wyjęci okazałoby się przedwczesne. W końcu mamy za sobą silną zwyżkę z płytkimi korektami. Spadek o kilkadziesiąt punktów jeszcze przecież nie jest tu niczym wielkim, co widać po samym wykresie.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Exeria

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.