Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

02.03.2017

700 hiszpańskich firm działa w Polsce

Hiszpania jest szóstym inwestorem w Polsce, jeśli weźmiemy pod uwagę siedziby spółek matek. Hiszpański udział w wartości bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce wynosi 4,6%. Natomiast pod względem kraju bezpośredniego inwestora znajduje się na miejscu piątym (kraj, przez który płynie do Polski kapitał w tranzycie). Według szacunków Ambasady Hiszpanii dzięki temu powstało w Polsce ok. 20 000 miejsc pracy.

Ogółem napływ kapitału netto z tytułu hiszpańskich zagranicznych inwestycji bezpośrednich w 2015 to ponad 4 mld PLN, co daje nam ogólny napływ kapitału netto na koniec 2015 na poziomie ponad 43 mld PLN.

Na liście Największych Inwestorów Zagranicznych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych w 2015 roku znalazły się aż 53 firmy z Hiszpanii. Według danych GUS, w Polsce funkcjonowało ok. 650 spółek z udziałem hiszpańskiego kapitału (dane na koniec 2015). Wypracowują one ok. 1% polskiego PKB. Obecnie jest ich ponad 700.

W Polsce jest zarejestrowanych 167 firm hiszpańskich, których kapitał zagraniczny przekracza 1 mln USD.

– Wiele znaczących firm hiszpańskich ulokowało w Polsce swoje inwestycje, w większości w kluczowych dla rozwoju gospodarki sektorach – mówi w rozmowie z MarketNews24 Stefan Bekir Assanowicz, prezes rady Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej, prezes Rubau Polska sp. z o.o.

– Przykłady tych inwestycji można znaleźć zwłaszcza w budownictwie i nieruchomościach, sektorze finansowym, motoryzacyjnym, metalowym, transportowym i komunikacyjnym, mody i wyposażenia wnętrz, a także w sektorze energetycznym, w tym głównie w obszarze energii odnawialnych.

 
Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.