Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

21.03.2017

Co robią z zyskiem zagraniczne firmy działające w Polsce

Wbrew dość powszechnemu wyobrażeniu zagraniczni inwestorzy bezpośredni nie wywożą większości pieniędzy zarobionych w Polsce. Zagraniczne firmy więcej zysków reinwestują w Polsce (30,4 mld zł w 2015 r.), niż wypłacają pod postacią dywidend (28,9 mld zł).

Najwyższe reinwestowane zyski odnotowano w przypadku przedsiębiorstw z: Niemiec (6,2 mld zł), Niderlandów (5,7 mld zł) i Francji (2,5 mld zł).

Między innymi dzięki tym reinwestycjom firmy z kapitałem zagranicznym są zazwyczaj kilkukrotnie większe od przedsiębiorstw opartych wyłącznie na kapitale krajowym – zatrudniają obecnie około jedną trzecią pracowników, wytwarzają dwie piąte przychodów i odpowiadają dwie trzecie polskiego eksportu.

W rozmowie z MarketNews24 mówi o tym Adam Czerniak, główny ekonomista Polityka Insight, autor raportu o wpływie inwestycji zagranicznych na polską gospodarkę.
Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (3 głosów, średnia: 4,33 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.