Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

10.04.2017

Komentarz tygodniowy z rynku złotego

Wartość złotego zatrzymała swój marz w górę. Wyhamowanie wzrostu dokonało się w chwili, gdy na rynek wypłynęła wiadomość o niższej od oczekiwań inflacji na poziomie konsumentów. Wcześniejsze przyspieszenie wzrostu cen konsumenckich przekładało się na oczekiwanie, że RPP być może będzie zmuszona do działania wcześniej niż dotychczas sądzono. Tymczasem niższy odczyt inflacji za marzec ponownie plasuje pierwsze ruchy polskich władz monetarnych na początek przyszłego roku. Maleje zatem obawa, że przyspieszenie inflacji będzie bardziej trwałe. Kolejne miesiące powinny przynieść wyciszenie tendencji inflacyjnych, choć głębokość spadku tempa inflacji ocenie szacowana jest w mniejszej skali niż jeszcze kilka miesięcy temu. Tym samym, ewentualne osłabienie złotego będzie hamowane przez czynniki inflacyjne.

W tym tygodniu poznamy oficjalny odczyt polskiej inflacji, który sam w sobie już nie będzie tak znaczącym wydarzeniem. Za wydarzenie będzie można uznać pojawienie się nowej wartości Wskaźnika Przyszłej Inflacji publikowanego przez BIEC oraz wartości inflacji bazowej. WPI pojawi się jutro rano. Jego wartość ma nam pomóc w szacowaniu zmian tempa wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w najbliższych miesiącach. Kolejnego dnia poznamy dynamikę cen w ujęciu bazowym (bez uwzględnienia cen energii i żywności). Oczekuje się, że kolejne miesiące powinny przynieść powolny wzrost tej miary zmian cen. Poza tym na notowania złotego wpływ mogą mieć dane o produkcji przemysłowej w strefie euro oraz niemiecki wskaźnik ZEW (wtorek). Nie bez echa przejdą dane o inflacji na poziomie producentów w USA (czwartek) oraz konsumentów i sprzedaży detalicznej (piątek) w USA. Echo danych piątkowych pojawi się dopiero po Świętach.

Indeks PLN w macierzy MMatrix platformy EFIX Explorer pozostaje w podobnym miejscu jak przed tygodniem. Nadal potrzeba dalszego wzrostu złotówki, by była możliwość wskoczenia do I ćwiartki wskazującej na wyraźny trend wzrostowy. Tymczasem obecnie zwyżka indeksu się zatrzymała, a jest całkiem możliwe, że na rynku polskiej waluty dojdzie do korekty.

W ostatnich dnia na razie mamy jedynie do czynienia ze stabilizacją notowań. Trendy wygasły. Nieco wyraźniejsze osłabienie PLN zaliczył wobec USD, ale zmiany względem GBP, EUR i CHF są symboliczne.

Na wykresie Indeksu PLN mamy do czynienia z zatrzymaniem zwyżki w okolicy oporu. Do dodatkowo można doszukać się negatywnych dywergencji zachowania indeksu i przebiegu wykresu oscylatora. To sugeruje, że na rynku może dojść do korekty. Osiągnięcie okolicy 71,3 pkt., czy nawet 71,1 pkt. wydaje się obecnie całkiem prawdopodobne. Nadal będzie mowa o trendzie wzrostowym w średnim terminie. Zmiana kierunku w terminie długim obecnie uwarunkowana jest wyjściem nad 71,9 pkt. Wtedy celem byłby poziom 72,9 pkt.

USD/PLN

USD/PLN od ponad 2 lat pozostaje w trendzie wzrostowym. Trend ten przybrał formę kanału wzrostowego, którego dolne ograniczenie zostało wykreślone po minimach z lipca 2015 roku, marca, sierpnia 2016 oraz przetestowane w marcu tego roku. Aktualnie cena znajduje się w konsolidacji o charakterze kontynuacji a dla założenia równości fal zasięg kontynuacji tego ruchu powinien przypaść na okolice oporu 4,10. Aktualnym wsparciem pozostają tegoroczne minima (okolica 3,90). Dopiero ew. wybicie poniżej tego poziom może otworzyć scenariusz pro-spadkowy na tej parze.

EUR/PLN

Para EUR/PLN wybiła się z konsolidacji oraz linii trendu wzrostowego kreślonej po minimach 2016 roku. Taka sytuacja zachęca do pogłębienia spadków w szerszym ujęciu. Jednak w najbliższych dniach możliwy jest ponowny test linii trendu wzrostowego (tym razem od dołu) i jeśli cena nie powróci powyżej okolicy 4,30, realizacja ruchu w kierunku wsparcia 4,11, na które przypada również równość fal stanie się formalnością

GBP/PLN

Para GBP/PLN od grudnia 2016 roku tworzy formację przypominającą klin opadający. Taka formacja jeśli zostanie wybita górą, zazwyczaj daje bardzo silne sygnały kupna. Co ważne w krótszym ujęciu kurs utworzył tego roczne minima okolicy 4,86. Od tego czasu oglądaliśmy dynamiczną zwyżkę a aktualnie cena znajduje się w konsolidacji przypominającej flagę. Wybicie tej formacji może być silniejszym impulsem a kurs może szybko znaleźć się w okolicy oporu 5,14. Taki scenariusz zakładałby realizację 3 fali w 5 falowym okładzie. Powyższy scenariusz zostanie zanegowany jeśli kurs wyznaczy nowe minima.

Departament Doradztwa EFIX Dom Maklerski S.A.

Kamil Jaros, Olaf Kowalski

https://twitter.com/EFIXDMDoradztwo

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu www.efixdm.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. W szczególności zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać po prostu pisząc na adres biuro@efixdm.pl

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (5 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.