02.05.2017

Komentarz tygodniowy dla DAX – rekordowy poziom (02-05-17)

Pobierz Raport kwartalny DAX

Tydzień i miesiąc podczas których DAX ustanowił nowy rekord wszechczasów (12 486,29 pkt.), zakończyły się progresją indeksu na poziomie odpowiednio: +3,23% oraz +1,01%.

W niniejszym kontekście warto pamiętać, że kiedy indeksy giełdowe dochodzą do rekordowych pułapów, to na podstawie ogólnie euforycznych nastrojów trudno zazwyczaj przewidywać najbliższe zachowania kursów akcji dla poszczególnych spółek czy nawet całych branż. Jeśli spojrzy się na wzrosty notowań obu banków, które w poprzednim tygodniu zyskiwały one pomiędzy: +4,96% (Deutsche Bank), a +8,31% (Commerzbank), to wiadomo, że za tymi progresjami stał w dużej mierze czynnik ,,nadrabiania” po słabszy okresie, do którego z kolei istotnie przyczyniło się podwyższenie kapitału w największym niemieckim banku, a także obawy o kondycję tego sektora w obliczu powszechnie znanych problemów bankowych instytucji we Włoszech. Teraz, jeśli chodzi o Deutsche Bank – to najwyraźniej wysyła on sygnały o dalszym wzmocnieniu, nie tylko zresztą kapitałowym, ale i także personalnym. Nowym dyrektorem pionu finansowego będzie pozyskany z Citigroup – James von Moltke, zaś jego poprzednik na tej funkcji, tzn. Marcus Schenck awansował do ścisłego zarządu i ustabilizuje sytuację w pionie bankowości inwestycyjnej. Swoją drogą zaczynają się spełniać prognozy sformułowane u początku tego roku, że w rok 2017, będzie tym, w którym Deutsche Bank ,,przejdzie do ofensywy i przeniesie grę połowę rywali”.

Przekonująco w dłuższym terminie zdają się również wyglądać mocno zyskujące akcje Volkswagena, w zeszły tygodniu o +3,96%, a w kwietniu o +6,55%. Koncern z Wolfsburga właśnie poinformował, że w ciągu najbliższych 5 lat zamierza przeznaczyć 9 mld euro na inwestycje związane z rozwojem alternatywnych napędów (hybrydy i elektryka), a następne 10 mld euro wyłoży na wsparcie rozwoju silników spalinowych. W oczekiwaniu na podobne skonkretyzowane wieści ze strony konkurencyjnych firm, niejako więc ,,awansem” – zyskiwały w poprzednim tygodniu papiery Daimlera (+3,37% oraz BMW (+3,20%). Coraz wyraźniejszym beneficjantem rzeczonych trendów technologicznych oraz koniunktury branżowej stają się również akcje kooperacyjnego Continentala, w ubiegłym tygodniu zyskały one: +2,13%.

Nie brakuje emocji na walorach Bayera. Z jednej strony kurs akcji podskoczył w trakcie minionego tygodnia aż o +7,98% (w kwietniu o +5,13%), co w dużej mierze było następstwem podwyższonej ceny docelowej w rekomendacji Goldmana Sachsa (tzn. do 125 euro), uwzględniającej już w dużej mierze efekt połączenia z Monsanto. Z drugiej strony, właśnie nabycie kontrowersyjnego (ze względu na modyfikowane genetycznie produkty) Monsanto stało się powodem demonstracji i sprzeciwu także w kontekście WZA koncernu z Leverkusen. Innymi, a być może najważniejszymi czynnikiem odkładającym się na rosnących cenach akcji Bayera, są oczekiwania związane z wprowadzeniem na rynek nowego leku stosowanego w leczeniu nowotworów wątroby.

Do grona zdecydowanych liderów parkietu DAX w ostatnim tygodniu kwietnia zaliczały się także akcje Deutsche Post (+7,45%, w kwietniu: +2,80%). Zasadniczą przyczyną obserwowanej zwyżki notowań miała być zawiązana współpraca w zakresie dostaw nietrwałych produktów żywnościowych z Amazonem.

Oczywistym impulsem – efektywnie wspomagającym wzrost wartości spółek są fuzje i przejęcia.  Pod tym względem, ale nie tylko, najbardziej w poprzednim tygodniu zyskał na kapitalizacji (tj. +4,98%, w kwietniu: +2,49%) Siemens, który w tych dniach poinformował o nabyciu firmy Hacon z Hanoweru specjalizującej m.in. w aplikacjach dla kolejnictwa.

Burzliwe obchody, jeśli tak w ogóle można je nazwać 1 maja, jakie rozegrały się na ulicach Paryża, zwłaszcza w okolicach Placu Bastylii, niejako zwiastują gorący polityczny tydzień nad Sekwaną, a nerwowość ta rzecz jasna będzie zapewne udzielała się rynkowi walut, metali szlachetnych i akcji. Tym bardziej, że przewaga Emmanuela Macrona w sondażach maleje, a jego potencjalni wyborcy są mimo wszystko chyba mniej zdyscyplinowani niż zwolennicy Marine Le Pen. Oznacza to, że zanim zapadną ostateczne rozstrzygnięcia II tury wyborów (7 bm.), inwestorzy operujący na parkiecie w dalszym ciągu DAX mogą z uwagą podchodzić do walorów spółek z branż cechujących się relatywnie małym ryzykiem ze względu na oferowane produkty. W tym sensie dobry klimat może towarzyszyć producentom środków myjąco – piorących, tj. Henklowi (w tygodniu: +3,05%, w kwietniu: +5,46%) oraz wyrobów kosmetyczno – higienicznych, czyli Beiersdorferowi, który zyskał w tym okresach, odpowiednio: +2,09%/+2,94%).

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Exeria

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.