Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

02.05.2017

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (02-05-2017)

Ostatni tydzień kwietnia upłynął pod znakiem kontynuacji spadków cen ropy naftowej, która zresztą cały ten miesiąc zamknęła również “pod kreską”. W przekroju czasowym – ubiegły tydzień/zeszły miesiąc – oba podstawowe gatunki ropy, tj.: WTI (–0,9%/–3,2%) oraz Brent (–0,2%/–3,4%) wyraźnie, jak widać traciły na wartości. W mojej ocenie sytuacji, tym co najbardziej stanęło na przeszkodzie notowaniom paliw w ich szybszym powrocie do trendu była nowa linia (geo) polityczna Białego Domu, polegająca na odejściu od wcześniejszej opcji klimatycznej – na rzecz tradycyjnie rozumianej energetyki, dając w ten sposób m.in. klarowny asumpt do inwestycji w sektorze wydobywczym, czyli w podaż. Efekt ten powinien jednak w najbliższych tygodniach zelżeć, gdyż uwaga uczestników rynku naftowego coraz bardziej będzie się skupiała na OPEC i jego wiedeńskim posiedzeniu zaplanowanym na koniec maja.

Zakończenie pierwszej tury wyborów we Francji, dających pozycję lidera Emmanuelowi Macronowi, przyczyniło się do uspokojenia nastrojów geopolitycznych, a tym samym do spadku cen złota. W przekroju miniony tydzień/kwiecień ,,żółtym metal” (sieć: –1,2%/+1,7%, fixing: –1,2%/+1,7%) zachowywał się jednak znacznie lepiej niż srebro (sieć: –3,9%/–5,5%, fixing: –2,1%/–2,6%) oraz platyna (sieć: –2,7%/–1,5%, fixing: –3,3%/+0,6%), ale znacznie gorzej niż pallad (sieć: +4,2%/+3,3%, fixing:+2,6%/+3,5%). Temu ostatniemu towarzyszy klimat akumulacji zapasów na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego, która splatać się ma z sygnałami wysyłanymi przez analityków technicznych.

Z kolei obserwacja zmian cen metali kolorowych w wyszczególnianych okresach: aluminium (–0,1%/–0,8%), cyna (–0,6%/–1,1%), cynk (+0,7%/–6,3%), miedź (Nowy Jork:+2,6%/–1,7%, Londyn:+1,4%/–2,6%), nikiel (+0,7%/–4,2%) i ołów (+4,8%/–3,2%) wskazuje, że w obliczu braku uspakajających sygnałów i makroekonomicznych z Chin oraz przy jednocześnie poprawiającej się koniunkturze w strefie euro, a de facto całej też Unii Europejskiej, mogą one w tym miesiącu wyjść z kwietniowych dołków.

Na rynkach towarów rolno – spożywczych najciekawszą sytuację w progu maja widzimy na parkietach zbożowych, na którym w ostatnim tygodniu kwietnia, a w konsekwencji w całym ubiegłym miesiącu – tracił na cenie jedynie ryż (–3,2%/–4,4%), natomiast pszenica (zwykła:+6,6%/+1,6%, Kansas:+4,6%/+3,8%), kukurydza (+2,6%/+1,1%) i soja (fasolka: +0,6%/+1,1%, mączka:+0,4 %/+2,4%) wyraźnie już zyskiwały. Stało się to w następstwie silnie wzrostowej dynamiki cen ostatnich dni kwietnia, na którą wpływ wywarły renegocjacje zbożowe pomiędzy USA a Kanadą w ramach układu NAFTA. Rzecz w tym, że USA mają ujemny bilans handlowy z Kanadą w obrocie pszenicą (w latach 2015/2016 wyniósł on: –755 tys. ton), ponieważ obowiązujące dotąd regulacje dają Krajowi Klonowego Liścia istotną przewagę w zakresie otwartości rynku USA dla dostaw z Kanady, zaś Stany Zjednoczone mogą dotąd do swojego północnego sąsiada dostarczać pszenicę głównie paszową lub jako taką klasyfikowaną. Teraz ma się to zmienić, tak, aby oba rynki były symetrycznie zliberalizowane. Niewykluczone jednak, że renegocjacje wiążą się to nie tylko, z samą strefą NAFTA, lecz mają na uwadze również porozumienia CETA. Te bowiem otwierają nowe możliwości zbytu, formalnie rzecz biorąc dla pszenicy kanadyjskiej, ale tak naprawdę powodować mogą ogólne ożywienie eksportu pszenicy dla pszenicy północnoamerykańskiej.

Z silnie wzrostowym ruchem cen na zbożach konweniowały mocne zwyżki cen ,,mięsa czerwonego”, tj. wołowiny (młode woły:+7,7%/+15,8%, bydło:+6,2%/+11,9%) i wieprzowiny (+8,9%/+0,1%).

W omawianych okresach: kakao (–0,7%/–12,40%), kawa (Arabica: +0,1%/–3,9%, Robusta: –1,9%/–8,9%) i cukier (biały: –1,9%/–3,6%), trzcinowy: –0,9%/–3,6%) reprezentowały największy i najszerszy obszar spadków rynku towarowego. Ów regres, np. w odniesieniu do kawy zupełnie zatem odbiega od przekazu wynikającego z kwietniowych prognoz, w których m.in. londyński broker towarowy Marex Spectron przewiduje, że sezon 2017/2018 będzie dla światowego rynku deficytowym, na poziomie ok. –4,3 mln worków przy niemal zrównoważonym (tj. –0,1 mln worków) w sezonie 2016/2017. Zmienne sygnały docierają także z rynku kakao. Niskie ceny ziarna powodują m.in., że Wybrzeże Kości Słoniowej (największy globalny producent ok. 40%) zmuszony był dokonać cięć budżetowych w wydatkach (o 10%), z drugiej strony w I kw. br. o kilka procent wzrósł przerób ziarna, w Ameryce Północnej (+1,2%), a zwłaszcza w Azji (+19,2%). W odniesieniu do cukru sytuacja wygląda w ten sposób, że w wymiarze bieżącym – rynek światowych dostaw może pozostawać pod wpływem silnej podaży dostaw z Brazylii, niemniej zauważa się również, że spora cześć brazylijskich plantacji jest stosunkowo stara, co w dłuższym terminie skutkować będzie spadkiem wydajności. Poprzedni tydzień przyniósł niespełna jednoprocentowy spadek cen mrożonego koncentratu soku pomarańczowego, który jednak jako jedyny wśród tzw. softów zyskał w kwietniu (+,2,6%) jego kierunek w dalszym ciągu, przy braku istotniejszych dla cen sygnałów z Brazylii, stymulować będą informacje pogodowe z USA, a te póki co, planacjom na Florydzie realnie nie zagrażają.

Innym towarem, który zyskiwał w ubiegłym miesiącu (+1,8%), a stracił nieco na wartości w minionym tygodniu (–0,9%) była bawełna. Tak, jak napisano na tych stronach niejednokrotnie, najważniejszym impulsem określającym kierunek jej cen będą wg mnie oceny pierwszych stu dniu rządów Donalda Trumpa, a te, jak dotąd są przynajmniej neutralne, ze wskazaniem na plus dla nowego gospodarza Białego Domu.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.