EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

22.06.2017

Exeria podbija Tokio – relacja z seminarium fintech

16 czerwca 2017 r. w stolicy Japonii Wydział Polityczno-Ekonomiczny oraz Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Tokio zorganizował seminarium promujące polskie technologie IT, które mogłyby znaleźć zastosowanie w sektorze FinTech.

Naczelnym celem wydarzenia było, obok wsparcia ekspansji przedsiębiorstw za granicą, popularyzacja w Japonii polskiej marki jako twórcy nowoczesnych technologii, a to jest możliwe jedynie z pomocą tych, którzy takie technologie opracowują i wdrażają w gospodarce. Do udziału w seminarium zostało zaproszonych siedem przedsiębiorstw/instytutów badawczych, które zostały wyłonione w konkursie. Jednym z rozwiązań, które zyskało największą ilość głosów jurorów jest Exeria, której właścicielem jest EFIX Data, będąca własnością EFIX Dom Maklerski S.A

fot. Maciej Komorowski dla Ambasady RP w Tokio

Przedsiębiorstwa wzięły udział w dwóch wydarzeniach: pierwszym z nich było spotkanie w Finolab, które jest pierwszym japońskim centrum zrzeszającym firmy branży fintech, koncentrującym swoje działania na budowie specjalnego środowiska biznesowego otwartego na globalną współpracę. Głównym zadaniem Finolab jest wsparcie rozwoju firm tworzących technologie dla finansów, w tym pomoc startupom spoza Japonii w pojawieniu się na rodzimym rynku. Obecność na Finolab miała charakter prezentacji projektów oraz networkingu, a więc doskonałej okazji do wymiany informacji oraz wzajemnego poparcia z osobami z instytucji finansowych oraz branży technologicznej. Drugim, głównym wydarzeniem, było seminarium zorganizowane przez Ambasadę Polską w Tokio – dla siedmiu firm z Polski, wybranych przez japońskich przedstawicieli instytucji finansowych i firm technologicznych.
Na seminarium przybyło około 140 przedstawicieli przedsiębiorstw, które szukają nowych technologii na własne potrzeby, które chcą współpracować i oferować innowacyjne rozwiązania swoim klientom oraz funduszy inwestycyjnych które szukają unikalnych projektów. Exeria zwraca na siebie uwagę dwiema głównymi cechami: po pierwsze pozwala na wykorzystanie możliwości, jakie płyną z automatyzacji inwestowania, czyli możliwości algorytmicznego analizowania i kontrolowania rynków, zarządzania kapitałem, wyszukiwania okazji inwestycyjnych i uwolnienia się od konieczności bieżącego obserwowania wykresów. Po drugie, Exeria umożliwia budowanie własnych społeczności inwestorów, dzielenie się pomysłami inwestycyjnymi, strategiami i wykresami. Warto podkreślić, że Exeria zbudowana jest w nowoczesnej technologii HTML5, dzięki czemu inwestor ma możliwość korzystania z platformy z dowolnego urządzenia, w dowolnym miejscu i czasie. Takie właśnie rozwiązanie powoduje, że domy maklerskie i instytucje finansowe mogą skupić się na jednej aplikacji, aby dać swoim klientom dostęp do rachunku inwestycyjnego.

Na temat perspektyw Exerii w Japonii i wrażeń z Kraju Kwitnącej Wiśni rozmawialiśmy z Tomaszem Koreckim, prezesem zarządu EFIX Dom Maklerski S.A., który uczestniczył w seminarium.

Exeria jest projektem docenianym na całym świecie – zdobyła nagrodę w kategorii Finding Alpha na Benzinga Fintech Awards 2016, a jak została przyjęta w Tokio?
Prezentacja Exerii wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród japońskich firm prowadząc do licznych, bardzo interesujących rozmów z dyrektorami i prezesami spółek, które mogą Exerię wdrożyć na potrzeby własnych rozwiązań, jak i tych, dla których Exeria może być interesującym sposobem na inwestycję.

fot. Maciej Komorowski dla Ambasady RP w Tokio

Czy pozostałe firmy zaproszone na seminarium prezentowały podobne technologie?

Żadna z pozostałych firm, zaproszonych do udziału w seminarium w Tokio nie prezentowała podobnych rozwiązań. Głównie były to technologie związane z przetwarzaniem i agregowaniem danych; z bezpieczeństwem transakcji w sieci, z aplikacjami mobilnymi dla banków i ich klientów, a także z cyfrową walutą, czy możliwością tworzenia nowych technologii i przeprowadzania różnego rodzaju badań. Wszystkie te rozwiązania były niezwykle interesujące i pokazywały innowacyjność i zdolność polskich firm do międzynarodowej ekspansji.

Znalezienie się w tak nielicznym gronie firm reprezentujących polską branżę fintech w Japonii to już duży krok w kierunku nawiązania relacji biznesowych. Jakie są zatem perspektywy po spotkaniach w Japonii?
Exeria jest projektem realizowanym na skalę międzynarodową, dlatego jesteśmy nastawieni na partnerów, którzy pomogą nam na lokalnym rynku zbudować społeczność inwestorów korzystających z naszych technologii. Szukamy także firm i instytucji finansowych, które dzięki Exerii mogą oferować lepsze i bardziej konkurencyjne usługi swoim klientom.

Fot. EFIX Dom Maklerski

Rynek japoński jest podobny do rynku amerykańskiego pod kątem równie wysoko rozwiniętego rynku kapitałowego oraz działów inwestycyjnych banków czy instytucji finansowych. Czy relacje biznesowe nawiązuje się również w amerykańskim stylu?
Sposób podejmowania decyzji biznesowych w Japonii jest nieco inny niż w kulturze zachodniej. Możemy spotkać się z pojęciem “Nemawashi” (czyli obwiązywanie korzeni) wywodzącym się z ogrodnictwa, a polegającym na przygotowywaniu korzeni roślin do przesadzania. Czynność ta chroni korzenie przed uszkodzeniami – analogicznie nemawashi chroni negocjujące firmy przed nieporozumieniami i brakiem zgody. Japońskie firmy bardzo wysoko cenią bezpieczeństwo i harmonię współpracy; gotowe są długo je wypracowywać. W Japonii decyzje podejmowane są w sposób kolegialny, każda decyzja o nawiązaniu współpracy jest dyskutowana, aby dać sobie szansę na przeanalizowanie szans i zagrożeń. Ponadto, kontakt osobisty jest cenniejszy niż korespondencja i telefony. Zwłaszcza w przypadku pierwszych kontaktów spotkanie bezpośrednie (szczególnie poparte rekomendacją znajomej firmy lub instytucji) może zaowocować szybszym podjęciem współpracy. Jesteśmy więc pełni nadziei, że nawiązane relacje w odpowiednim czasie zaowocują.

Fotografia na zdjęciu tytułowym: Maciej Komorowski dla Ambasady RP w Tokio

Przeczytaj także:

Exeria wystąpi podczas seminarium w Tokio

Exeria finalistą konkursu Benzinga Fintech Awards

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.