Zapisz się na webinar

05.07.2017

Osłabienie złotego i rynku długu – CPI wciąż nie jest problemem dla RPP

Środa na rynku finansowym mija pod znakiem ożywienia aktywności, w sporej mierze za sprawą powrotu już wszystkich, globalnych uczestników rynku. Uwagę zwraca natomiast krótkoterminowe zachowanie złotego, który w ostatnich dniach cechował się nieco większą zmiennością, ale przede wszystkim szansą przyspieszenie procesu umocnienia. Podaż tej szansy nie wykorzystała i obecne odreagowanie par złotowych jest tego konsekwencją. Warto także zwrócić uwagę na wyraźny wzrost rentowności polskiego długu z ostatnich około dwóch tygodni, który choć wpisuje się w globalne trendy osłabienia rynku obligacji, może też sygnalizować odpływ zagranicznego kapitału, co zazębiałoby się z presją osłabienia krajowej waluty. Dzisiejsza decyzja ws. stóp procentowych nie była zaskoczeniem (cena pieniądza bez zmian), ale tu jak zawsze ważniejsza będzie konferencja po posiedzeniu RPP o godzinie 16. Retoryka powinna być raczej neutralna, jeśli nawet nie gołębia, chociażby z tytułu odniesienia do piątkowych, wstępnych danych o CPI (+1,5% r/r vs. +1,9% r/r wcześniej).

GBP/PLN

Od strony technicznej warto obecnie zwrócić uwagę na funta, gdzie popyt testuje obecnie poziomy opór w obrębie 4,85. Jeśli doszłoby do dynamicznego wybicia, można by mówić o otwartej drodze w kierunku 4,94. Wariant ten pozostanie obowiązujący do momentu, w którym udaje się stronie popytowej prowadzić handel powyżej 4,81.

USD/PLN ponownie broni 3,70

Swojej szansy w końcówce minionego tygodnia podaż nie wykorzystała także na USD/PLN, gdzie bronione do tej pory wsparcie w rejonie 3,70 zostało nawet naruszone. Brak aktywacji zleceń obronnych dla długich pozycji mógł zachęcić rynek do ponownej próby obrony tego obszaru, choć oczywiście z punktu widzenia kalkulacji ryzyka dla długich pozycji otwieranych w obrębie 3,70 lepiej wyglądałaby sytuacja, w której 3,70 z hukiem pęka, po czym rynek chwilę później wraca nad wsparcie. Takie przeczyszczenie rynku jest zwykle bardzo pożądane do wykreowania mniej obciążonego nawisem podaży (która taką pułapką kontynuacji zostałaby wyrzucona z rynku) ruchu wzrostowego .

Tomasz Gessner
EFIX Dom Maklerski S.A.
tomasz.gessner@efixdm.pl
https://twitter.com/EFIXDMDoradztwo

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu www.efixdm.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub„doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. W szczególności zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres biuro@efixdm.pl

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.