EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

17.07.2017

Komentarz tygodniowy z rynku towarowym (17–07–2017)

Ubiegłotygodniowe podniesienie się cen ropy naftowej (WTI: +5,2%, wzrost do 46,69 USD/bbl, Brent: +4,7%, wzrost do 49,05 USD/bbl) stało się tym, czego w lipcu oczekiwał OPEC, a o czym pisaliśmy na tych stronach i w naszym biuletynie na ten miesiąc. Obserwowanej progresji cen towarzyszyło “dynamiczne” w omawianym okresie otoczenie. W tzw. sferze realnej na rynek trafiła informacja o zwiększeniu czerwcowej produkcji przez wiodących producentów, nie tylko przez np. Nigerię i Libię, ale także przez Arabię Saudyjską, która wydobywała w tym czasie ponad 10 mln baryłek dziennie. Od razu należy wyjaśnić, że takie wykorzystanie mocy nie stoi w sprzeczności z obowiązującym porozumieniem, o gdyż te odnosi się do średniego wydobycia. Należy więc zakładać, że następnych miesiącach będzie ono mniejsze. Warto też nadmienić, że wahania podaży wprowadzają zazwyczaj niepewność, a ta z reguły rodzi niepewność, co z kolei na ogół przerzedza szeregi grających “na pewne” spadki. W sferze werbalnej (i medialnej) otrzymaliśmy dwie prognozy pochodzące od opiniotwórczych instytucji. Pierwsza z nich pochodziła od zespołu analitycznego Macquarie, oczekującego średniej ceny ropy typu Brent w drugim półroczu na poziomie 54,33 USD/bbl, zaś w latach 2018 i 2019 mają one wynosić – odpowiednio: 49,33 USD/bbl oraz 52,75 USD/bbl. Przy jednoczesnym założeniu, że wzrost popytu na ropę w tych okresach wynosić będzie: 1,3 oraz 1,4 i 1,4 mln baryłek rocznie, z adnotacją iż w jego zaspokojeniu nie powinno być problemu. Dlatego też eksperci australijskiego banku liczą się z tym, że OPEC (24 bm. na się spotkać na roboczym spotkaniu) i jego alianci – mogą wkrótce zaskoczyć rynek wydłużeniem porozumienia o ograniczeniu wydobycia nawet do końca 2019 r.

Druga prognoza, a raczej “suplement” do tej z przełomu czerwca i lipca, w której skorygowano kwartalną projekcję z 55,0 USD/bbl do 47,50 USD/bbl, zakłada, że jeśli zapasy paliw w USA znacząco się nie obniżą, nad czym notabene usilnie “pracuje” Arabia Saudyjska, to należy liczyć się ze spadkiem cen ropy WTI poniżej 40 USD/bbl.

Zmiany stanu zapasów ropy w USA, jak uważają analitycy Goldmana Sachsa, w wymiarze cenotwórczym nie sposób przecenić, to w mojej ocenie – nie mniej istotne są także dyferencje pomiędzy pożądanym, minimalnym przez członków OPEC poziomem 45 dolarów, a 50 dolarami, które mają być przeciętnym punktem opłacalności dla amerykańskich łupkarzy. Co się zaś tyczy długiego terminu, głos w tej sprawie zabrał właśnie Daniel Yergin. Zdaniem tego legendarnego analityka i historyka ropy naftowej należy zapomnieć o świecie z 100 dolarami, czasy w których ropa tyle kosztowała były według niego laureata Nagrody Pulitzera nie tyle nowa normą cenową, co raczej rynkową aberracją. Co do tego, że tak właśnie jest, miałbym spore wątpliwości, w środowisku ultra niskiej inflacji, takie opinie formułować dość łatwo…

Z myślą o inflacji, ale nie tylko, gdyż np. eurodolar ciągle jest mocny, wzrosły w minionym tygodniu notowania złota (sieć: +1,4%, fixing: +1,2%), a także srebra (lecz tylko w sieci: +4,2%, bo na fixingu: –0,8%), platyny (sieć: +1,6%, fixing: +0,3%) i palladu (sieć: +2,4%, fixing: +4,19%).

Poza aluminium (–0,3%), pozytywnie zareagował też w minionym tygodniu segment metali przemysłowych, tj.: cyna (+0,1%), cynk (+1,1%), miedź (Nowy Jork: +1,5%, Londyn: +1,0%), nikiel (+1,1%), ołów (+1,3%). “Czerwony metal” zamknął tydzień z kursem w Londynie 5920 dolarów za tonę, jeśli w tych dniach nic niepokojącego się nie pojawi, głównie z Chin, to w lipcu możemy ponownie zobaczyć kurs “Red One” po 6 tys. USD.

Roszada, tak w największym skrócie może wyrazić ubiegłotygodniową zmianę na rynku towarów rolno – spożywczych w stosunku do tego, co obserwowaliśmy pod koniec czerwca i na początku lipca. Oznacza to, że spadły ceny zbóż, czego się poniekąd spodziewaliśmy wskazując żniwa w Europie, a dynamicznie podniosły się tzw. softy. I tak pszenica (“zwykła”: –4,6%, Kansas: –4,3%), kukurydza (–4,1%), soja (fasolka: –1,2%, mączka: –1,8%), a także ryż (–2,5%), który przez trzy miesiące zyskał prawie +16%.

Spore wahania i dużą zmienność widzieliśmy na powiązanych ze zbożami (m.in. paszowo) notowaniach “mięsa czerwonego”, gdzie drożała wołowina (młode woły: +6,1%, bydło: +3,1%), a spadła niemal w przepaść – wieprzowina (–17,9%). Zmiany cen w takiej skali, jak te tusz wieprzowych – wywoływane są zazwyczaj ruchami kapitału finansowego, wspomagającego się algorytmami. Zdaniem analityków z technicznego punktu widzenia można oczekiwać dalszych spadków, ale przy takich turbulencjach, gros uczestników rynku w ogóle może się czasowo z niego wycofać, i dać sobie na przeczekanie.

W segmencie popularnych “miękkich” drożało w poprzednim tygodniu niemal wszystko. Zwyżka cen kakao (Nowy Jork: +1,8%, Londyn: +0,7%) i połowicznie kawy (Arabica: +3,7%, a Robusta:
–1,0%) podyktowana była głównie oczekiwaniami poprawy notowań w drugiej połowie roku.

Z kolei progresję cen cukru (biały: +1,5%, trzcinowy: +0,9%) interpretuje się jako odpowiedź na odbicie kursu ropy. W perspektywie najbliższych dni popyt może się pojawić na rynku mrożonego koncentratu soku pomarańczowego, przede wszystkim dlatego, że w poprzednim tygodniu cytrusowe kontrakty straciły na wartości aż –5,5%. Podobnej sytuacji nie można wykluczyć na rynku bawełny, która po ubiegłotygodniowym regresie (o –2,7%) na koniec piątkowych notowań wyceniana była zaledwie po 66,58 centów za funt, zatem dość tanio.

Wojciech Szymon Kowalski
EFIX Dom Maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.