Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

31.07.2017

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (31 – 07 2017)

Dla grających na zwyżkę cen ropy, a ci na początku kończącego się miesiąca byli w zdecydowanej mniejszości, miniony tydzień (WTI: + 8,61% wzrost do 49,71 USD/bbl, Brent: +9,28%, wzrost do 52,52 USD/bbl) a także jak dotąd lipiec (WTI: +7,29%, Brent: +7,22%) był niemal jak marzenie. Za obserwowaną w ubiegłym tygodniu zwyżką stały nie tylko, a może nawet nie tyle – kolejne ujemne odczyty dotyczące spadku zapasów w USA (o 7,2 mln baryłek), co przede wszystkim informacje o tym, że Arabia Saudyjska miała się zobowiązać, iż w wymiarze rocznym zmniejszy swoje średnie wydobycie do 6,6 mln baryłek dziennie wobec 7,7mln w 2016 r. Swoją drogą zwracaliśmy poprzednim razem uwagę, iż to, że Saudowie w pewnym okresie wydobywają więcej niż przypuszczano, może oznaczać, że coś szykują, i chyba tak się właśnie stało, choć arsenału “sztuczek” jeszcze zapewne nie wyczerpali. Co się zaś tyczy wzrostu cen w lipcu można powiedzieć, że jest on zgodny z tym o czym pisaliśmy na tych stronach kilkakrotnie, a przede wszystkim w naszym raporcie na ten miesiąc. Sezonowy wzrost popytu w połączeniu ze zmniejszonymi dostawami z Arabii Saudyjskiej celującej w amerykańskie statystyki zrobiły zatem swoje. Aż prosi się, aby “liniowo” scenariusz ten wydłużyć na sierpień, lecz byłoby to chyba zbyt daleko idącym uproszczeniem. Zwłaszcza w obliczu rosnących napięć politycznych i gospodarczych na linii Biały Dom – Kreml. Może się zdarzyć tak, że ropa zacznie teraz mocno tracić pod wpływem zmasowanych niedźwiedzich zleceń na terminowych rynkach ropy. Najprawdopodobniej stoimy w obliczu podwyższonej zmienności, gdzie więcej może być geopolityki niż ,,czystego” rynku.
Dobry tydzień, poza platyną (sieć: fixing: –1,0%) ma za sobą segment metali szlachetnych a także miedź. Kursy złota (sieć: 1,1 %, fixing:+1,3 %), srebra (sieć: +1,4%, fixing: +2,2%) i palladu (sieć: +4,2%, fixing: +2,7%) jak widać wyraźnie zyskiwały. Podobnie było w przypadku “Red One” (+5,6%), który zyskał jakby nowy oddech po tym, jak potwierdziło się, że koniunktura w Państwie Środka jest przynajmniej stabilna.
Na rynku towarów rolno – spożywczych sytuacja jest bardziej zróżnicowana. Parkiety zbożowe odnotowały kolejny tydzień spadku cen pszenicy (zwykła: –3,6%, Kansas: –3,0% ), która tym razem pociągnęła już za sobą kukurydzę (–1,4%) i soję (fasolka: –0,8%, mączka: –0,9%). Na tym tle jeszcze bardziej kontrastują – zyskujące ceny ryżu (+3,6%). Sądzę, że za obserwowaną od lutego progresją (ok. 30 %) stoi nieprzewidywalna w tym roku wielkość podaży z Indii, na którą wpływ miała ubiegłoroczna wymiana pieniędzy w tym kraju. W tym tygodniu mogą się pojawić informacje o skutkach deszczy w Niemczech i w Polsce, na co wskazują też analitycy z Chicago, dlatego też oczekują, że ceny pszenicy mogą nieco zyskiwać. Podobne progresywne oczekiwania kierują w stronę kukurydzy, tutaj głównie z powodu wzrostu zamówień eksportowych na ziarno pochodzące z Ameryki Północnej, zwłaszcza z Kanady. Dość ambiwalentnie ustosunkowują się do parkietów mięsa czerwonego, które w zeszłym tygodniu znów zmierzało ,,na południe”: wołowina (młode woły na: –4,5%, bydło: –4,2%, a wieprzowina (tusze): –1,1%
Wśród popularnych “softów” każdy z drożejących w minionym towarów miał jakieś wyraźne “view”. W odniesieniu do kakao (Nowy Jork: +4,6%, Londyn: +2,3%) były to z jednej strony oczekiwania większego popytu na czekoladę (efekt wzrostu gospodarczego), skojarzone ze spekulacjami na temat mniejszych w przyszłości zbiorów na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Te z kolei mają być pochodną spadku nakładów inwestycyjnych plantatorów, do których zniechęcają je niższe ceny ziarna. Tego rodzaju spekulacje trudno jednak odnosić do sytuacji na najbliższe dni, z tego względu najważniejszy dla kierunku notowań może być kurs eurodolara. Podobne można postrzegać rynek kawy (w tygodniu: Arabica: +0,9%, Robusta:–1,2%). Z tym, że tutaj pojawiły się nie potwierdzone jeszcze do końca informacje na temat nowej epidemii, która miałaby dotykać plantacje w Ameryce Środkowej. Z tego regionu świata (bez Meksyku) pochodzi ok. 10 % światowej podaży, a czas żniw przypada na październik.
Najwyższa progresją zeszłotygodniowego kursu odznaczył się w tym gronie ponownie mrożony koncentrat soku pomarańczowego (+4,5%). Stało się to pod pływem kalendarza, czyli zbliżających się szczególnie niebezpiecznych (huragany) tygodni dla cytrusowych plantacji Florydy. Jeśli jednak przebiegną spokojnie wówczas kurs może gwałtownie spadać nawet w wymiarze dwucyfrowym.
Na tle drożejącej silnie ropy nieco zaskakują słabe w zeszłym tygodniu notowania cukru, zwłaszcza trzcinowego (–0,2%), biały/londyński (–1,0%). Gdyby jednak rynek paliwowy wszedł w fazę podwyższonej zmienności, wówczas kurs słodzika w największym stopniu określałby zapewne też eurodolar. O +0,6% podniosły się w poprzednim tygodniu ceny bawełny. Niemniej dobre warunki pogodowe w Chinach i Indiach – eksponowane w przekazach Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) skutecznie stanęły na przeszkodzie temu, aby kurs przekroczył oczekiwany poziomu 70 centów za funt (w piątek było to 69,80 USc/lb). Jeśli jednak pogoda w Teksasie w dalszym ciągu nie będzie sprzyjała urodzajom, to przekroczenie rzeczonego pułapu powinno dość szybko nastąpić.

Wojciech Szymon Kowalski
EFIX Dom Maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.