Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

28.08.2017

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego (28-08-2017)

Wygląda na to, że w tym tygodniu tendencje na rynku paliw, ale chyba też i metali szlachetnych, wyłonią się przede wszystkim ze “starcia” silnego najprawdopodobniej ciągle dolara z geopolityką. W przypadku ropy naftowej, która w minionym tygodniu tak w obniesieniu do WTI (–1,32%, spadek do 47,87 USD/bbl), jak i Brent (–0,59%, spadek do 52,41 USD/bbl) traciła na wartości, “zielona waluta” sparować będzie z dalszą zapaścią Wenezueli oraz z problemem irańskim. Nie brakuje opinii, o czym wcześniej pisaliśmy, że dalsze istotne ograniczenie dostaw z Wenezueli, mogłoby wypchnąć notowania – lekkiej, słodkiej ropy amerykańskiej o ok. 3 USD, czyli wyraźnie powyżej 50 dolarów za baryłkę. Jeśli chodzi o Iran i ewentualne zerwanie porozumień jądrowych wypracowanych w 2015 r., wówczas sprawa byłaby znacznie bardziej poważna. W ten tydzień ropa naftowa weszła z sierpniowymi spadkami notowań na poziomie: –4,58% (WTI) oraz –0,58 % (Brent). Aby zatem oba gatunki zakończyły ten miesiąc na plusie czwartkowy handel w sieci musi się zamknąć, powyżej – odpowiednio: 50,17 i 52,72 dolarów.

Geopolityczne “jądrowe kleszcze”, w jakich znalazła się administracja Białego Domu, czyli z jednej strony kolejne próby atomowe, które wg amerykańskiego wywiadu przeprowadzać ma Korea Północna, a z drugiej – trzeszczące porozumienie z Iranem, to mocne impulsy mogące przebudzić notowania złota. W minionym tygodniu żółty metal, w zależności od miejsca odczytu – zyskiwał (+0,5% w sieci) bądź tracił (–0,8% na fixingu). Podobną dwudzielność wykazało srebro (w sieci: +0,5%, na fixingu: –0,7%) i pallad (sieć: +0,4%, fixing: –0,2%), zaś notowania platyna na obu parkietach spadały (sieć: –0,3%, fixing: –1,0%). W dalszym ciągu nie traci impetu miedź (+3,2%), której ceny wspiera dobra koniunktura chińskiej gospodarki oraz konflikty płacowe w indonezyjskich kopalniach (Grasberg).

Wspomniany czynnik dolarowy może ukazać się też rozstrzygającym, przynajmniej na razie, dla większości rynków rolno – spożywczych. W doniesieniach zza Atlantyku pojawiają się przekazy o konsolidacji cenowej na poszczególnych towarach, co miałoby sygnalizować możliwości “szerszych” zakupów, na jakie u progu jesieni zdecydowałyby się fundusze. Taki przekaz, ma się w pierwszej kolejności odnosić do parkietu zbożowego. Maklerzy z Chicago uważają, że w najbliższym czasie efekt rosyjskiej podaży zalewającej swoją ofertą większość najważniejszych rynków zbytu, powinna wkrótce osłabnąć. Niemniej w zeszłym tygodniu akurat pszenica (zwykła:–1,5%, Kansas: –2,2%), kukurydza (–3,2%) oraz owies (–2,2%), czyli te zboża, które najbardziej kojarzą się z konkurencyjnymi dostawami z basenu Morza Czarnego – najsilniej traciły. Podniosły się natomiast zeszłotygodniowe kursy rzepaku (w sumie raczej drgnęły: +0,8%), a zwłaszcza ryżu (+4,6%), notowania soi (fasolka: +0,1%, mączka: –0,1%) pozostały praktycznie blisko zera. Na powiązanym paszowo ze zbożami – rynku mięsa czerwonego, drożała wołowina (młode woły: +2,1%, bydło: +0,9%), a taniała i to sporo wieprzowina (–4,6%). Być może przecena tej ostatniej to też sposób sygnalizacji zbliżającego się końca sezonu grillowego w USA.

Miniony tydzień przyniósł oczekiwane odreagowanie popularnych “miękkich” – na wcześniejsze spadki. I tak drożały: kakao (+2,1%), kawa (Arabica: +2,6%, Robusta: +0,5%), cukier (biały: +3,8%, trzcinowy: +4,6%). Przy założeniu, że było to przede wszystkim odreagowanie oraz przy braku jakiś szczególnie przekonywujących “fundamentów”, decydujące znaczenie dla kierunku będzie miał w tych dniach dolara. Na tle “szerokiego” wzrostu cen softów swoim autonomicznym rytmem pod prąd podążył mrożony koncentrat soku pomarańczowego, który w ubiegłym tygodniu staracił: –3,5%. Było to jednak głównie następstwem najnowszych cytrusowych prognoz przewidujących większe (tj. o +11%) zbiory na Florydzie, mają one wynieść 75,5 mln skrzynek wobec 68,0 mln przed rokiem. Przed weekendem rozpoczęło się niepokojące oczekiwanie plantatorów z Florydy na nadejście huraganu Harvey, jego pierwszy bilans pojawi się zapewne na rynku już w poniedziałek.

Zwyżkę cen odnotowała bawełna (+1,2%), choć do bardziej przyzwoitych cen zaczynających się chyba gdzie od 70 centów za funt, nieco jej na piątkowym zamknięciu jeszcze zabrakło (tj. 68,15 USc/lb). Kurs bawełny to w tych dniach efekt komunikatów pogodowych, zwłaszcza z Teksasu oraz Pakistanu oraz Indii. Jedne i drugie, jak na razie nie emitowały przekonywujących impulsów.

Wojciech Szymon Kowalski
EFIX Dom Maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Brak ocen)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.