11.09.2017

Kataklizmy przyciągają gorące pieniądze. Komentarz towarowy.

Okresy kataklizmów i różnych klęsk żywiołowych przyciągają często sporą ilość tzw. “gorących pieniędzy”.

Często przy tym tych dużo mniej doświadczonych, jednak upatrujących okazji do szybkiego i łatwego zdyskontowania rzeczonych anomalii pogodowych. Rzecz w tym, że rynku kierują się swoją logiką i dlatego pozostają do końca nieodgadnionymi. Ostatnim tego przykładem była podwyższona, lecz krótkotrwała zmienności notowań ropy naftowej, gdy na przełomie sierpnia i września szalał huragan “Harvey”. Z docierających natomiast zza Atlantyku informacji wynika, że okres zakupów przez szukających okazji – stał się wtedy znakomitą okazją dla funduszy hedgingowych, które jak to dosłownie stwierdzono akurat: “były sprzedawcami netto”.

Ropa

Lekcja zatem jaką wtedy otrzymali uczestnicy “ofensywnej” strony rynku – sprawiła, że w obliczu weekendowych nawałnic w zeszłotygodniowym kursie WTI (+0,40%, wzrost do 47,48 USD/bbl) tego co działo się w tzw. życiu realnym (ewakuacji mieszkańców z najbardziej zagrożonych rejonów w głąb kraju), prawie w ogóle w notowaniach nie było widać.

Efekt ten stanie się jeszcze bardziej widoczny, gdy spojrzymy na zeszłotygodniową zmienność ropy Brent, która podrożała o +1,95% (do 53,78 USD). Stało się to za przyczyną przynajmniej dwóch czynników. Po pierwsze, skalę zagrożeń związanych “z Irmą” oceniono chyba bardziej realnie. Po drugie ten gatunek ropy znacznie bardziej skorelowany jest z podażą paliw reprezentowaną przez OPEC. Ten z kolei sukcesywnie (w porozumieniu z Rosją) realizuje strategię długiego marszu do stanu równowagi w 2018 r. Ze swej strony taki właśnie scenariusz uważam w dalszym ciągu za bazowy, mimo, że podaż (produkcja i eksport) ciągle jeszcze znajdują się powyżej 5-letniej średniej.

Metale szlachetne

Nie słabnie zainteresowanie metalami szlachetnymi. Wygląda na to, że “aspekt północnokoreański” stał się rzeczywistym akceleratorem popytu. W rezultacie poza palladem (sieć:–4,7%, fixing:–0,4%) zyskiwały w minionym tygodniu: złoto (sieć: +1,56%, fixing:+2,1%), srebro (sieć:+2,28%, fixing: +4,0%) i platyna (sieć: +0,33%, fixing: +1,50%). Warto też nadmienić, że w piątek na londyńskim dopołudniowym fixingu cena uncji złota pokonała próg 1350 dolarów (dokładnie: 1350,90 USD/oz), a srebra 18 USD (18,21 USD/oz).

“Żółty metal” poprzednim razem kosztował tyle w sierpniu 2016 r., a “biały” w kwietniu tego roku. Co się zaś tyczy obu metali “automobilowych” to zwróciłbym uwagę na echa kampanii wyborczej w Niemczech. Gdzie przy wszystkich “winach i karach” tego przemysłu, odgrywa on, jak podkreśliła A. Merkel – ogromną rolę dla życia społeczno – gospodarczym RFN, a produkcja silników dieslowych z powodzeniem będzie jeszcze przez lata kontynuowana.

Powracając jeszcze do złota, wypada nadmienić, że o ile prawdopodobieństwo tendencji wzrostowej wydaje się niezagrożone, to jednak należy się liczyć tez z tym, że korekta może mieć miejsce w każdej chwili. To zaś oznacza, że wrzesień wcale nie musi upłynąć na nieprzerwanym marszu w górę. Natomiast miesięczna – dodatnia stopa zwrotu też nie musi w związku z tym być przesądzona.

W poprzednim tygodniu z pewnym zaskoczeniem przyjęto już np. spory spadek cen miedzi (tj. o –2,45%). Trzeba jednak zauważyć, że “czerwonemu metalowi” należy się też “odpoczynek” po trwającej przecież od jesieni 2016 – silnej zwyżce. Zeszłotygodniowy regres w dużej mierze wynikał z przeciągającego się braku konkretów dotyczących realizacji zapowiadanego przez Donalda Trumpa planu wielkich inwestycji infrastrukturalnych.

W następstwie uzgodnień co do przedłużenia limitów zadłużenia dla rządu (o trzy miesiące) oraz fali kataklizmów, temat ten jakby teraz zszedł na dalszy plan. Może będzie jednak powiązany (przynajmniej medialnie) z odbudową części kraju po huraganach. Miedź to jednak od lat jak wiadomo głównie Chiny. Niedługo, bo 18 października rozpoczyna się XIX Zjazd Komunistycznej Partii Chin, który wyznaczy linię programową dla gospodarki na najbliższą pięciolatkę. Istnieje zatem spore prawdopodobieństwo, że “Red One” stanie się wkrótce znów przedmiotem ożywionego zainteresowania.

Rynek rolno – spożywczy.

Na ubiegłotygodniowym rynku towarów rolno – spożywczych efekt amerykańskich kataklizmów pogodowych był już dość widoczny. W największym stopniu na bawełnie (+3,7% – Teksas) oraz na soku pomarańczowym (+12,8% – “Irma” nad plantacjami Florydy).
Z tego samego powodu co cytrusy podniosły się także ceny cukru (biały: +1,1%, trzcinowy: +2,4%). Ponieważ w polu rażenia “Irmy” mogły również znaleźć obszary produkcji cukru na Florydzie. W zauważalny sposób podniósł się także parkiet “mięsa czerwonego”: wołowina (młode woły:+3,4%, bydło:+2,0%), wieprzowina (tusze: +1,1%). Z kolei notowania części zbóż otrzymały lekkie ze strony słabszego dolara, tj.: pszenica (“zwykła”:–0,2 %, Kansas: +0,6%), kukurydza (+0,6%), soja (fasolka: +1,3%, mączka: +2,1%), inne z kolei jak: owies (–1,8%) i ryż (–1,7%), zdominowała podaż, podobnie było też z rzepakiem (–1,7%).

Brak niepokojących sygnałów dla wchodzącego w porę żniw w Afryce – kakao, przy jednoczesnej koncentracji uwagi inwestorów na huraganowej części USA, spowodował spadek kursu: o –3,0%. Podobnie, czyli sprzedażowo było w przypadku kawy (Arabica: –1,2%, Robusta aż: –4,8%).

Wojciech Szymon Kowalski
EFIX Dom Maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Exeria

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.