11.09.2017

Raport DAX: zyskują koncerny samochodowe

Koncerny samochodowe pną się w górę.

Zgodnie z oczekiwaniami wyrażonymi po ubiegło niedzielnej debacie telewizyjnej A. Merkel – M. Schultz, sektor motoryzacyjny stał się największym spośród spółek DAX beneficjantem zbliżających się wyborów do Bundestagu. W minionym tygodniu zyskiwały akcje trzech samochodowych koncernów, tj. BMW (+4,45%), Daimlera (+4,90%), Volkswagena (+4,62%) oraz ich tradycyjnego kooperanta Continentala (+4,73%).

Oprócz dobrych wyników sprzedażowych oraz politycznego wsparcia ze strony Pani Kanclerz, walory tego sektora zyskują też pod wpływem różnych informacji. Sporo jest także plotek, z których przynajmniej niektóre ocierają się już jednak o fantasmagorie. O ile braku sensowności na pewno nie można zarzucić – koncepcji reorganizacji i przeobrażenia się koncernu Daimlera w strukturę holdingową, to na drugim biegunie wiarygodności mamy do czynienia z rozpuszczanymi pogłoskami o rzekomym przejmowaniu Volkswagena przez Fiat Chrysler. Sergio Marchionne to być może rzeczywiście najbardziej utalentowany obecnie strateg branży automobilowej, ale w tutaj za wiele zapewne “nie ugra”.

 

Fuzja Deutsche Banku z Commerzbankiem?

Innym dość wybujałym, choć rezonującym notowania “projektem”, który w ostatnim czasie pojawił się w sferze około parkietowych “newsów”, był ten o możliwym połączeniu Deutsche Banku z Commerzbankiem. Akcje obu bankowych spółek spadły w minionym tygodniu, odpowiednio o: –0,95% i –2,77%. Stało się to za przyczyną zarówno stanowczego zdementowania tych “rewelacji” przez szefa Commerzbanku Martina Zielke, jak i sporego rozczarowania czwartkowym posiedzeniem EBC. Z którym, co też istotne – prezes Commerzbanku wyrażał publicznie spore nadzieje, oczekując szybszego urealnienia stosunków pieniężnych w Eurostrefie.

Konsolidacja stalowych biznesów

W kontekście fuzji i przejęć można nadmienić, że coraz częściej przejawia się temat konsolidacji stalowych biznesów Thyssena/Kruppa z ich hinduskim odpowiednikiem, tj. Tata Steel. W przypadku zawiązania takiego joint venture – nadreńska firma mogłaby już skupić swoją podstawową działalność na produkcji wyrobów wysoko przetworzonych, m.in. na rozwijającym się dynamicznie segmencie wind czy robotyce. W minionym tygodniu akcje koncernu z Duisburga – Essen zyskały: +2,46 %. Z kolei o +1,35 % wzrósł w tym czasie też kurs papierów Siemensa, w którym także można ciągle upatrywać konsolidatora najbardziej cennych niemieckich brandów przemysłowych.

Wpływ huraganów na rynki

W znacznie bliższym jednak i realnym wymiarze Siemens i inne firmy przemysłowe z Niemiec mogą oczekiwać zwiększonych zamówień z USA, w związku z następstwami huraganów. Może to być istotny impuls eksportowy, który w najbliższym czasie pojawi się nie tylko na niemieckim rynku akcji, lecz w ogóle w tamtejszej gospodarce. W ostatnich dwóch latach Siemens na rynku USA generował ok. 22 % obrotów, zaś Thyssen/Krupp ok. 17% – 18%.

Na ten moment najsilniejsze jednak impulsy jakie wiążą się huraganami kojarzone są głównie z niemieckim sektorem reasekuracji i ubezpieczeń. Papiery największego reasekuratora świata, czyli Muchich Re spadły w minionym tygodniu o: – o 2,22%, ale w piątek zyskały: +0,77%. Kurs akcji grupy ubezpieczeniowej Allianz w zeszłym tygodniu stracił: –0,44%, a w ostatni dzień przed weekendem zamknął sesję na: 0,00.
W latach 2015 – 2016 zaangażowanie na rynku Stanów Zjednoczonych mierzone wartością przychodów dla obu wymienionych firm ubezpieczeniowych wynosiło – odpowiednio:
ok. 18 % i 11 %.

Rynek eurodolara

Z kolei spoglądając znacznie szerzej na cały parkiet DAX należy zauważyć, że po wakacjach cechuje się on jakby wreszcie zwiększoną tolerancją dla aprecjacji eurodolara. W minionym tygodniu był on w dalszym ciągu silny, a po posiedzeniu EBC po pokonaniu poziomu 1,20, jeszcze mocniejszy. W sumie podczas ubiegłego tygodnia zyskując: +1,39%. A mimo to, główny wskaźnik niemieckiego rynku akcji doszedł na koniec piątkowych notowań do 12 303,98 punktów.  Oznacza to, że na przestrzeni całego tygodnia zyskał: +1,38%.

Bez względu jednak na zwiększoną tolerancję eurodolarową nie powinien tracić na atrakcyjności – wolne praktycznie od obciążeń kursowych papiery walor Vonovia Group. Akcje największej nieruchomościowej spółki w Niemczech wzrosły w ubiegłym tygodniu: +2,19%, a od początku roku: +17,12%.

Wojciech Szymon Kowalski
EFIX Dom Maklerski SA

 

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Exeria

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.