13.09.2017

USD/PLN może wyczerpywać średnioterminowy trend spadkowy

W ostatnich dniach proces osłabienia dolara napotkał na problemy.

Co ważne, dzieje się to pomimo huraganów, jakie nawiedzają USA, a zatem można przyjąć, że wiele jest już w cenach i takie zachowanie amerykańskiej waluty (brak reakcji na teoretycznie podażowe czynniki) to sygnał, że trend spadkowy ma prawo ulegać wyczerpaniu.

USD Index

Jeśli spojrzymy na wykres tygodniowy indeksu dolara, to spadek dotarł do bardzo ciekawego miejsca, gdzie zbiegają się ze sobą wsparcia wynikające z kilku technik.

Fani kresek ukośnych zobaczą linię trendu wzrostowego, zwolennicy Fibo zwrócą uwagę na klaster złożony z 38,2% zniesienie całego, 3-letniego trendu, a do tego 61,8% impulsu rozpoczętego w IV kwartale ubiegłego roku. Wsparcie o charakterze poziomym (wynikające z zasady zmiany biegunów) znajdą także uczestnicy rynku posługujący się Price Action, a zwolennicy formacji liniowych zauważą wypełniony zasięg z kształtowanej przy maksimach trendu formacji głowy z ramionami. Innymi słowy jest to bardzo dobre miejsce do tego, aby popyt powalczył o zainicjowanie korekty.

PLN Index

Lekką zadyszkę łapie także indeks złotego, choć w tym wypadku zadyszkę z utrzymaniem dotychczasowej dynamiki trendu wzrostowego. Sygnałem zwiastującym kłopoty dla posiadaczy długich pozycji w krajowej walucie jest zarys kilkumiesięcznej formacji klina zwyżkującego, który został dziś opuszczony dołem, generując zmianę układu sił.

USD/PLN przebija linię trendu spadkowego

Wypadkową wniosków z powyższych indeksów jest perspektywa wyznaczenia wzrostowego odreagowania na USD/PLN. Dzisiejsza świeca ma dość imponujący rozmiar, a co istotne to właśnie element o takiej wymowie jest bardzo pożądany przy ataku na opór, czyli w tym wypadku spadkową linię trendu. Warto mieć również na uwadze, że ten inicjowany obecnie zwrot ma miejsce w rejonie 3,50 zł, czyli bardzo silnego wsparcia wynikającego z sytuacji długoterminowej. Aktualne wzmocnienie jest w ujęciu średnioterminowym na razie wstępnym zwiastunem zmiany kierunku. O kolejnych potwierdzaniach można by mówić w przypadku wybicia rejonu 3,6350 (wynikający z overbalance) oraz 3,67 zł (załamanie struktury coraz niżej położonych maksimów).

Tomasz Gessner
EFIX Dom Maklerski S.A.
tomasz.gessner@efixdm.pl
https://twitter.com/EFIXDMDoradztwo

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów. Jako takie nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu www.efixdm.pl. Do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub„doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29.07. 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. W szczególności zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim. A także rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać pisząc na adres biuro@efixdm.pl

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

WIG na koniec 2017 roku wyniesie: