EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

18.09.2017

Ropa, złoto, miedź – komentarz tygodniowy z rynku towarowego

Korekta na ropie?

Wygląda na to, że coraz szybciej zaczynają iść w niepamięć nie tak dawno jeszcze formułowane “kategorycznie” opinie o trwałej pro-spadkowej tendencji rynku ropy naftowej, implikowanej niemal przytłaczającą nadpodażą surowca. Zeszłotygodniowy zmiany kursu Brent (+3,4% wzrost do 55,62 USD/oz) i WTI (+5,1% wzrost do 49,86 USD/bbl), znalazły swoje przyczyny w opublikowanym we wtorek sierpniowym raporcie OPEC, z którego wynika, że globalna produkcja obniżyła się o 720 tys. baryłek dziennie.

Poza tym, także w tych dniach Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) zweryfikowała swoją prognozę dotyczącą światowego spożycia ropy w tym roku z 1,5 mln baryłek dziennie do 1,6 mln b/d. Trudno zatem oprzeć się refleksji, że nie stało się przecież nic niespodziewanego, a rynek zareagował tak, jakby w ogóle nie brał dotąd pod uwagę ani poprawiającej się koniunktury, ani też uwzględniał polityki cieć wydobycia przez kartel oraz Rosję. Proces sukcesywnego odbudowywania się cen produktów naftowych powinien być kontynuowany, przy czym w tym tygodniu oczekiwałbym raczej raczej wyhamowania, jak nie w ogóle pewnej korekty po ubiegłotygodniowej silnej zwyżce.

Złoto w zgodnie z wrześniową projekcją

W takim momencie znalazło się w minionym tygodniu złoto (sieć: –1,9%, fixing: –0,8%), a także pozostałe metale szlachetne, tj. srebro (sieć: –2,3%, fixing: –2,8%), platyna (sieć: –1,0%, fixing: –3,7%) i pallad (sieć: –1,0%, fixing: –1,9%) Korekcyjno/stagnacyjny scenariusz dla kruszcu, notabene taki też przyjęliśmy na wrzesień w naszym raporcie na ten miesiąc może ulec zmianie, gdy nastąpiła jakaś eskalacja czynników geopolitycznych, te które są uwzględnione już zostały w cenach. “Żółty metal” po zakończeniu obserwowanej korekty powinien w ostatnim kwartale kontynuować zwyżkę notowań.

Miedź, czyli czekając na efekt Zjazdu KPCH.

Silny spadek notowań ma za sobą znów miedź, wminionym tygodniu “czerwony metal” potaniał o –3,0%. Za równo miesiąc rozpoczyna się XIX Zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh), to może być głównym ,,motywem” zakupowym “Red One”  na przełomie tego i następnego miesiąca.

Przewaga zieleni na rynkach rolno – spożywczych

Sporo i to ze zdecydowaną przewagą “zielonego” działo się w minionym tygodniu na rynkach
towarów rolno – spożywczych. Na parkietach zbożowych taniała, ale nieznacznie tylko kukurydza (–0,5%). Ceny pozostałych produktów wyraźnie wzrastały, tj. pszenicy (“zwykła”: +2,5%, Kansas: +1,0%), soi (zwykła: 0,7%, mączka: +2,0%), owsa (+1,7%). Drożał także ryż (+0,6%) i rzepak (+1,1%). Amerykańscy plantatorzy obawiają się, że po huraganach przyjdzie się im zmagać ze skutkami braku opadów.
Wzrostowo, ale tylko połowicznie zachowywał się w omawianym okresie parkiet mięsa czerwonego. Drożała na nim wołowina (młode woły: +1,5% i bydło: +0,4%), a taniała i to sporo wieprzowina (tusze: –5,9%). Wśród popularnych “softów” spadkiem (o –2,8%) zakończył miniony tydzień mrożony koncentrat soku pomarańczowego.

Szkody wywołane huraganami nie okazały się w sumie tak dotkliwe, jak można było tego oczekiwać.

Podobny “mechanizm kursowy” zadział także w odniesieniu do bawełny (–7,0% ), gdyż “Irma” obyła z jej południowymi plantacjami dość łaskawie. Z kolei obawy związane z klęska suszy w Brazylii istotne odcisnęły się na zeszłotygodniowych notowaniach kawy (Arabica:+8,2%, Robusta:+1,6%). W moim przekonaniu, były one chyba (w odniesieniu do Arabiki) raczej na wyrost, stąd oczekiwał był teraz pewnego stonowania. Zwyżkę notowań cukru (biały:+2,1%, trzcinowy:+3,2%) wiązałbym głównie ze wzrostem cen paliw. Jeśli jednak w tym tygodniu ich notowani spadną, to słodzik również może podążyć w tym właśnie kierunku. Stosownie do zmieniających się warunków atmosferycznych poruszać się będzie aż do październikowych żniw afrykańskich rynek kakao. W poprzednim tygodniu nic niepokojącego się tam nie działo, zatem notowania spadły o –0,4%.

Wojciech Szymon Kowalski
EFIX Dom maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.