EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

05.10.2017

DAX idzie na rekord. 13000 pkt coraz bliżej.

13 tysięcy punktów – coraz bliżej

Zapowiadany powrót DAX na ścieżkę nowych rekordów stał się faktem. Wczoraj główny indeks niemieckiego rynku akcji osiągnął w trakcie sesji poziom 12 975,59 punktów, by zakończyć ostatecznie środowe notowania na 12 970,52 pkt. Psychologiczna granica 13 tys. pkt. zatem blisko coraz bliżej. Przed dzisiejszą sesją nastroje zatem były silnie spolaryzowane. Po jednej stronie znaleźli się sceptycy, wskazujący, że siedem wzrostowych sesji z rzędu to dużo, i w związku z tym należy spodziewać się jakiej korekty np. do 12 650 – 12 700 pkt., i chwili oddechu zanim DAX przeskoczy 13 tys. pkt.

Po drugiej, ci którzy uważają, że nie powinno się aż tak wielkiej wagi przywiązywać do okrągłych rekordów, zwłaszcza, gdy potencjał rynku wydaje się jeszcze daleki od wyczerpania. Osobiście bliższe jest mi akurat to drugie właśnie myślenie. Poza tym, zaryzykowałbym tezę, że inwestorzy zaangażowani na parkiecie DAX mogą odczuwać coś co w języku niemieckim nazywa się Schadenfreunde. Sądzę bowiem, że spora cześć wycofywanych z hiszpańskich papierów pieniędzy kieruje się właśnie w stronę Niemiec.

Siemens, czyli deal za 1,2 mld euro

Bez względu jednak na docelowy kierunek dzisiejszej sesji w centrum zainteresowania może znaleźć się Siemens. Wczoraj po zakończeniu handlu pojawiła się informacja, że monachijski koncern upłynni swój 17 % pakiet akcji Osram Licht, którego rynkowa wartość wynosi  ok. 1,2 mld euro. Wśród potencjalnych nabywców mogących taką ilość akcji ściągnąć z rynku wymienia San`an Optoelectronics, tj. chińskiego producenta półprzewodników, niemniej opór strony pracowniczej może być tutaj zasadniczą przeszkodą. Środki ze sprzedaży udziałów w spółce oświetleniowej Siemens ma zamiar przeznaczyć na ogólne cele korporacyjne. Od 7 września, gdy w naszym komentarzu zwracaliśmy uwagę na relatywnie niski kurs akcji “przemysłowych Niemiec w pigułce” wzrósł z 112,90 do 121,00 euro, tj. o +7,17%. Mediana docelowych wycen analityków to 128,72 euro.

Samochody zyskują na huraganach w USA

W dalszym ciągu trwa dobra passa dla akcji przemysłu samochodowego wczoraj akcje BMW zyskały: +2,69%, Daimlera: +1,05%, a Volkswagena: +2,29%. Zainteresowanie papierami motoryzacyjnych spółek jest w tych dniach spore także ze względu na szacunki strat spowodowanych huraganami w USA, wskazujące, że zniszczeniu uległo ok. 700 tys. pojazdów, co wygenerować powinno nowy impuls popytowy.

Coraz wyższe loty Lufthansy

Adresatem innego “bonusowego”  impulsu, a raczej nowego “wiatru pod skrzydła” są znów walory Lufthansy. Dzieje się to za sprawą niekończącego się łańcucha problemów konkurencji narodowego przewoźnika RFN. Najpierw były to problemy konkurentów znad Zatoki Perskiej, potem powiązanych z nimi kapitałowo linii Air Berlin, a teraz tarapatów kadrowych w jakie wpadł Ryanair oraz Wizzair. Na środowej sesji akcje Lufthansy zdrożały o +1,46%, zaś od początku roku zyskały aż +98,21%, i zdecydowanie liderują pod względem wysokości stopy zwrotu wśród spółek z DAX. Numerem dwa są akcje RWE, które zyskały w tym czasie: +65,47 %, a trzecie miejsce na podium zajmuje Commerzbank ze tegoroczną stopa zwrotu rzędu: 58,02 %.

Wojciech Szymon Kowalski
EFIX Dom Maklerski SA

Miedź blisko sygnału kupna

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

EFIX Global Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.