Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

09.10.2017

Złoto, srebro, miedź. Tygodniowy komentarz towarowy

Król Saudów na Kremlu

O ubiegłotygodniowych stopach zwrotu z kursów ropy naftowej (WTI: –4,1%, spadek do 49,29 USD/bbl, Brent: –2,1%, spadek do 55,62 USD/bbl), przesądziły uspakajające doniesienia meteorologiczne, mówią o tym, że kolejna fala huraganów (tym razem “Nate”) nie powinna być aż tak groźna dla infrastruktury paliwowej znajdującej się w południowej części USA. Niemniej, był to chyba też w dużej mierze pretekst do realizacji wrześniowych zwyżek notowań.

Teraz z kolei spodziewałbym się wykorzystania tych poziomów cenowych, (zwłaszcza dla WTI) przez stronę popytową. W najbliższym czasie rynek powinien uwzględniać taktyczny (bo chyba jeszcze nie strategiczny) alians saudyjsko – rosyjski.

Wizyta głowy Królestwa Saudów w Moskwie, to rzecz niebagatelna, zważywszy na oziębłe, o ile nie zantagonizowana w okresie ostatnich 60 lat stosunki dyplomatyczne na linii Rijad – Moskwa. Nie brakuje opinii, że rynek paliwowy powinien się już zatem przyzwyczajać do ropy z ceną 60 dolarów za baryłkę.

BofA/Merrill Lynch schładza rynek złota

W miniony tydzień inwestorzy mogli wchodzić z niemałymi obawami o rynkowe następstwa sytuacji w Katalonii. W rezultacie “efekt secesjonistyczny”, nie okazał się aż tak istotnym – jeśli spojrzeć na 5-sesyjną zmianę kursu eurodolara (–0,7%), a następnie cen złota (sieć: –0,7%, fixing: –1,6%) oraz pozostałych metali szlachetnych, tj. : srebra (sieć:+0,6%, fixing: –1,2%) platyna (sieć:+0,1%, fixing: –0,9%), palladu (sieć: –1,9%, fixing:+0,8%).

Ważnym wydarzeniem początków tego miesiąca, a zarazem IV kwartału na rynku metali szlachetnych było podanie uaktualnionych prognoz BofA/Merrill Lynch w 2017 oraz 2018 r. dla średnich cen złota, srebra i palladu.

I tak po ich uwzględnieniu – w przekroju: aktualna tegoroczna średnia cena (fixingowa), prognozowane średnia ceny w tym, a następnie w przyszłym roku – przedstawia się to następująco – dla złota: 1251,76/1265,00/1300,00, dla srebra: 17,14/17,01/17,22, a dla palladu: 831,52/835,00/850,00.

Jak widać, najlepsze rokowania ma w tym gronie pallad. Tym bardziej szkoda, że nie podano też prognoz dla platyny. Najwyraźniej fakt, że jest ona akurat tańsza od palladu (w piątek w Londynie platyna kosztowała: 911,00 USD/oz a pallad: 943,00 USD/oz) nastręcza sporo trudności projekcyjnych.

“Czerwony metal” przygotowuje się na zjazdu partii

Zgodnie z oczekiwaniami związanymi z przewidzianym na 18 października XIX Zjazdem Komunistycznej Partii Chin zachowywały się w zeszłym tygodniu notowania miedzi (+2,5%). Kurs “czerwonego metalu” drożeje nie oglądając się jakby na siłę czy słabość dolara. W piątek na London Metal Exchange miedź wyceniono na 6638 USD/t, wspomniani eksperci zza Atlantyku oczekują, że w przyszłym roku – średnio kosztować będzie 6260 USD/t.

Zboża – czas pomyśleć o zapasach

Sporo dzieje się, i zapewne będzie się dziać – w ostatnim kwartale tego roku  na rynkach towarów rolno – spożywczych. W poprzednim tygodniu pewien (przejściowy) marazm panował jedynie na zbożach i roślinach oleistych. W rezultacie drożały tylko soja (fasolka: +0,4%, mączka: +1,1%) i rzepak (+0,1%), natomiast: pszenica (“zwykła”: –1,0%, “twarda czerwona”: –1,3%), kukurydza (–1,4%), owies (–0,1%) i ryż (–0,9%) taniały, lecz jak widać nie aż tak wiele.

Taki stan rzeczy nie powinien się dłużej utrzymywać. Nie tylko z uwagi na drożejące ostatnimi czasy ,,czerwone mięso”, w minionym tygodniu – wołowina (młode woły: +1,1%, bydło:+1,4%), wieprzowina (tusze: +1,6%), ale także z tego względu, że aktualne tegoroczne minima dla zbóż (pszenica, kukurydza, soja) to znakomita okazja m.in. do odbudowy rządowych zapasów strategicznych.

Sposobność ku temu wydaje się tym lepsza, jeśli weźmie się pod uwagę np. przewidywania Międzynarodowej Rady Zbożowej. Mówią one o tym, że przeszły rok może przynieść dużo większą zmienność z przełożeniem na wzrost cen, i to nawet dwucyfrowy.  

Obiecujące kakao  

Przed tygodniem zwracano uwagę na rynek tzw. softów, który wówczas także wyglądał raczej niemrawo, przy jednocześnie wyrażanym oczekiwaniu, że taki stan rzeczy zbyt długo się nie utrzyma, zwłaszcza w odniesieniu do kakao.

W trakcie 5 minionych sesji notowania kakaowych ziaren w USD zyskały: +2,0%, a w GBP: +5,1%. W kakaowym pasie afrykańskim, gdzie rośnie przynajmniej 70% tego, co konsumuje świata, trwają właśnie żniwa. W pełni zatem podzielić można pogląd analityków Rabobanku, że przy wszystkich nawet wahaniach
w konsumpcji, główne w USA, kakao i tak może być najlepszym wyborem, i to nie tylko na najbliższy czas.

Interesująco może być w najbliższym czasie również na rynku kawy, która także w zeszłym tygodniu zdrożała i to w sposób zauważalny: Arabica: +1,5%, Robusta:+2,4%. Traderzy z USA sygnalizują nadejście La Niña, co w kontekście plantacji brazylijskich  jest o tyle istotne, że skoro już teraz nie mogą uskarżać się na nadmiar opadów, to anomalia pogodowa pod nazwą La Niña – skutkuje w tej części “Kraju Kawy” skutkuje suszą…

Mało przewidująca sytuację mamy na rynku cukru (biały: +2,7%, trzcinowy: –0,8%). Uwolnienie produkcji w Unii Europejskiej, czyli odejście od limitów może spowodować sporo zamieszania, czyli zmienności. W przypadku słodzika trzcinowego, mocno skorelowanego z kierunkiem cen paliw – jest tak, że jeśli się będą odbudowywać – wówczas w tym samym kierunku – powinny podążyć też notowania brązowego cukru.

Faza wyczekiwania dotyczy również bawełny. W poprzednim tygodniu jej ceny wzrosły o +0,5%, dochodząc na koniec piątkowych notowań do 64,84 centów za funt. Analitycy podchodzący raczej neutralnie do huraganu Nate, uważają , że kurs bawełny może się w najbliższych dniach wahać pomiędzy 6,50 a 7,50 centów za funt.

Cytrusy nie będą tanie

 Prawie 6-procentową zwyżką kursu (dokładnie: +5,9%) zakończył w się ubiegłym tygodniu handel kontraktami na mrożony koncentrat soku pomarańczowego. Jest to rezultat spustoszenia jakie w wielu gajach pomarańczowych wywołały poprzednie huragany. W grę wchodzą także obawy przed tym, że może to jeszcze nie być koniec strat. Piątkowe nieco uspokajające prognozy w sprawie Nate spowodowały ponad 1-procentową spadek kursu w tym dniu. Wygląda więc na to, że okres relatywnie tanich cytrusów może tak szybko nie powrócić.

Wojciech Szymon Kowalski
EFIX Dom Maklerski SA

Raport Tygodniowy – waluty świat – zmiana trendu na dolarze ale i na funcie

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (3 głosów, średnia: 4,67 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.