16.10.2017

Allzeithoch na DAX

13 tysięcy

Zatem doczekaliśmy się czegoś historycznego. W piątek główny wskaźnik niemieckiego rynku akcji ustanowił kolejny już w tym roku, a drugi w minionym tygodniu Alltzeithoch, czyli rekord wszech czasów. Tym razem symbolika tego “słupa milowego”, bo taki charakter ma praktycznie każdy rekord notowań – jest jednak wyjątkowa, gdyż przekroczony został poziomu 13 tysięcy punktów, nomen omen w piątek 13 października.

Z kronikarskiego, lecz nie tylko punktu widzenia – należy też przypomnieć, że na piątkowej, historycznej już sesji, pułap 13 tys. pkt. został osiągnięty jeszcze przed 10-tą, potem rynek znalazł w sobie na tyle jeszcze sił, że po krótkim odpoczynku zaczął dalej się wspinać, tak aby tuż po 14-tej dojść do 13 036,74 punktów. Ostatecznie DAX zamknął się w tym dniu 12 991,87 pkt., co oznacza, że na przestrzeni tygodnia zyskał: +0,28%, zaś od początku tego roku jest to progresja rzędu +13,16%.

Polityka powinna sprzyjać

Wzrostowy, a w najgorszym razie ambiwalentny wpływ na notowania niemieckiego rynku akcji mogą mieć na początku tego tygodnia wyniki niedzielnych wyborów. Nie tyle mam tu na myśli te parlamentarne w Austrii, co przede wszystkim landowe w Dolnej Saksonii. Według wstępnych danych w liczącym 7,7 mln mieszkańców kraju związkowym wygrać miała SPD (37%), przed CDU (33,6%), Zielonymi (8,7%), FDP (7,5%), AfD (6,2%), Die Linke (4,6%), pozostali (2,4%). Poprzednie zwycięstwo w tym kraju związkowym – socjaldemokraci odnieśli już dość dawno, bo w 1998 r. Teraz aby rządzić muszą wejść z kimś w koalicję, co w obliczu trwających prac nad nową “jamajską” koalicją na szczeblu federalnym, będzie tym bardziej intrygujące. Sam wzrost znaczenia SPD na niemieckiej scenie politycznej oznaczać może, że w siłę rośnie partia, która będzie powiększać obszar normalności politycznej w RFN, m.in. kosztem AfD.

Od środy jednak, uwaga inwestorów skupiona być już powinna na Państwie Środka, gdyż w tym dniu rozpoczyna się, jak wiadomo – XIX Zjazd Komunistycznej Partii Chin. Dzień później ukażą się dane na temat wzrostu gospodarczego Chin w III kw. br., w trakcie poprzednich trzech miesięcy wyniósł +6,9%.

Kurs Lufthansy coraz wyżej

Absolutny tegoroczny rekordzista notowań wśród spółek z DAX – Deutsche Lufthansa zyskał w minionym tygodniu: +4,33%, dzięki czemu tegoroczna zwyżka akcji narodowego przewoźnika jest już 3-cyfrowa i wynosi aktualnie +104,07%. Wygląda również na to, że nie jest koniec wysokich lotów, ponieważ nowe impulsy (związane m.in. z problemami niskokosztowych konkurentów), mocno wieją pod skrzydła Lufthansy, co oznacza, że mogą unieść jej kapitalizację jeszcze bardziej w górę. Na piątkowym zamknięciu papiery lotniczej spółki kosztowały 25,04 euro, czyli znacznie powyżej uśrednionej prognozy wycen analityków (21,38 euro). W najbliższym czasie można zatem oczekiwać ich korekty w górę, tak jak stało się to już udziałem ekspertów z HSBC, którzy w czwartek wydali jednoznaczną rekomendację: “kupuj” z jednoczesnym podwyższeniem kurs docelowego z 25 na 29 euro.

Energetyka znów na topie

Zeszłotygodniowe wydarzenia na parkiecie DAX potwierdziły sygnalizowany wcześniej na naszych stronach powrót inwestorów do obu spółek energetycznych. Branżowy tandem E.ON – RWE wykazał się w rzeczonym czasie stopą zwrotu w wysokości, odpowiednio: +6,28% oraz 8,12%. W tej sposób powiększyły swoje tegoroczne zwyżki wartości rynkowej, stosownie o: +49,10% i 77,40%.

W oczekiwaniu na odbicie

Wśród spółek, które w minionym tygodniu wyraźnie straciły na kapitalizacji, ale z przyczyn raczej chyba “efemerydalnych”, warto obserwować Deutsche Bank. Zeszłotygodniowe tąpnięcie
(o –4,93%), to echo jeszcze dawnych grzechów, czyli płacenia rachunków za aferę LIBOR. W czwartek sąd na Manhattanie zasądził karę dla niemieckiego banku w kwocie 80 mln USD, “kooperanci” w tym niecnym procederze zapłacą nieco mniej, bo w przypadku Citigroup jest to 33,4 mln USD, a HSBC – 18,5 mln USD.

Jeśli na wspomnianym wcześniej kongresie KPCH podkreślone zostaną pozytywne sygnały dla gospodarki Chin, z jednoczesną deklaracją ich rządowego wspomagania, to rezonans tego może być widoczny m.in. w notowaniach spółek motoryzacyjnych. W poprzednim tygodniu poza Volkswagenem (+0,95%) w przewadze znalazły się one w kursie korekcyjnym: BMW (–2,00%), Daimler (–1,15%), Continental (–0,16%). Równocześnie trzeba zauważyć, że “aspekty sinologiczne” nie są jedynymi, które mogłyby przełożyć się na zwyżkę automobilowych akcji, za takim scenariuszem, zwłaszcza w dłuższej perspektywie – w nie mniejszym stopniu przemawiają bowiem fundamenty.

Po trzech kwartałach tego roku sprzedaż pojazdów w grupie Volkswagena wyniosła 7,6 mln samochodów, co przełożyło się wzrostową dynamikę w stosunku do analogicznego okresu 2016 o +2,6%, zaś zwyżka kursu akcji od początku roku wyniosła: +8,10%. BMW sprzedało w ciągu 9 miesięcy br. 1,54 mln pojazdów, tj. o +3,9% więcej niż w tym samym czasie przed rokiem, zaś kurs akcji od początku 2017 r. spadł o –1,67%. Zdecydowanie największą dynamiką tegorocznego zbytu na poziomie +11,7% (tj. 1,72 mln sprzedanych samochodów) wykazał się Daimler. Tym bardziej zatem osobliwym jest, że kurs jego walorów jest jak dotąd w 2017 r. “pod kreską” (o –3,79%).

Wojciech Szymon Kowalski
EFIX Dom Maklerski

Prawdopodobna korekta notowań – rynek towarowy

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (4 głosów, średnia: 4,25 z 5)
Loading...

Exeria

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.