Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

19.10.2017

Fatalna sesja na GPW

Od początku tygodnia na warszawskim parkiecie sentyment wyraźnie się ochłodził, dlatego nastroje przed czwartkową sesją nie były optymistyczne.

Z otoczenia globalnego nie pojawiły się istotne impulsy dla handlu, więc należało się spodziewać neutralnego otwarcia. Rzeczywistość okazała się trochę gorsza ze względu na słabszy od oczekiwań wynik kwartalny PKN Orlen. Oprócz sporego spadku kursu PKN skutkiem była także przecena Lotosu i w efekcie WIG20 stracił blisko pół procenta. Po kilkunastu minutach handlu wydawało się, że sytuacja jest opanowana, jednak tuż przed godziną 10 WIG20 znowu zanurkował, tracąc niemal 1%.

Kolejne godziny sesji upłynęły pod znakiem płaskiego handlu, a kupujący nie podejmowali prób podniesienia indeksów, co było dosyć niepokojące. Słabość byków potwierdziła się do końca sesji, co w efekcie spowodowało spadek wartości WIG20 o 1.39% na jej zakończeniu. Wartość obrotów na całym rynku wyniosła 1 mld zł, a więc była spora, co potwierdza negatywną wymowę dzisiejszego dnia. Szerokość rynku potwierdziła fatalny sentyment, ponieważ spółki tracące na wartości zdecydowanie przeważały (209/117).

Na rynku blue chipów przed większym spadkiem ratowały WIG20 spółki z branży bankowej.

Kurs mBanku zwyżkował o 2.20%, PKO BP o 2.44%, a Pekao SA o 0.04%. Po zielonej stronie zakończyły dzień CCC (+0.45%), PGE (+1.31%) i Tauron (+1.75%). Nieudaną sesję musieli przeżyć akcjonariusze PKN Orlen (-7.08%), Lotos (-2.96%), Eurocash (-4.05%), LPP (-2.61%) i KGHM (-2.25%).

Na szerokim rynku rewelacji nie było. W miarę solidne zwyżki poparte aktywnością handlujących zanotowały CI Games (+5.66%) oraz Krezus (+4.80%).

Dzisiejsza sesja ma zdecydowanie niepokojącą wymowę. Zejście indeksu WIG20 poniżej poziomu 2490 pkt oceniam negatywnie, ponieważ koncepcja typowego wzrostowego impulsu falowego zapoczątkowanego 29 października została zanegowana. Niestety z punktu widzenia AT ostatni lokalny szczyt indeksu blue chipów wygląda na pułapkę techniczną, co zresztą byłoby spójne z fatalnym zachowaniem szerokiego rynku. Reasumując, hossa na warszawskim parkiecie jest już od dłuższego czasu raczej tylko faktem medialnym, ale po dzisiejszej sesji nawet względnie dobry klimat na rynku największych spółek staje pod znakiem zapytania. Wydaje się, że na rynku blue chipów możemy stosunkowo szybko liczyć na kontrę kupujących (być może już jutro), ale prosty scenariusz zakładający szybkie poprawienie szczytu z 12.10 chyba mocno się skomplikował.
Autor komentarza:

Sławomir Koźlarek
Makler DM BZ WBK

Kapitulacja

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.