Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

19.10.2017

Postępująca automatyzacja na rynku amerykańskich korporatów

Udział transakcji algorytmicznych na rynku amerykańskich obligacji skarbowych wynosi 75 proc. Na rynku akcji jest to 80 proc., a 90 proc. na rynku kontraktów terminowych.

To dane Banku Rozliczeń Międzynarodowych, które wskazują także na obszar, który do tej pory nie został zagospodarowany przez handel algorytmiczny. Mowa o rynku obligacji korporacyjnych. Tu skala robotyzacji sięga 40 proc. obrotu i to jedynie w segmencie obligacji o ratingu inwestycyjnym.

Nie  jest przypadkiem, że akurat ten segment znajduje się w ogonie rewolucji technologicznej na rynkach finansowych. Za główne przyczyny tego stanu podaje się skomplikowana analiza produktów oraz relatywnie niska ich płynność. Jednak rynek nie lubi próżni. Moce obliczeniowe dostępne obecnie na rynku pozwalają już na zdobycie i tego przyczółka. Sprawa jest tym ważniejsza, że do gry wchodzą tu Credit Suisse, Goldman Sachs i Morgan Stanley.

W związku z tym, że jest to rynek relatywnie płytki, poszczególne transakcje mają niewielką wartość, by za mocno nie wpływać na ceny.

Szczególnie, że wyceny na rynku są podstawą do umów na dużo większe pakiety, które latają „ponad stołem”. Wg części obserwatorów tego rynku pojawienie się algorytmów w dużej skali pozwoli na zwiększeni obrotu, a tym samym na zawieranie transakcji o większym wolumenie – transakcji, których na razie dokonuje się wciąż „ręcznie”. Automatyzacja na rynku korporatów ma już swoją historię. Niemniej nie przyciągała tych największych. Wejście w ten segment wspomnianej trójki to nowy rozdział. Można podejrzewać, że i tu skala robotyzacji wyraźnie wzrośnie.

To, czym się straszy pracowników sektorów produkcji masowej, zachodzi od dłuższego czasu w sektorze finansowym. Obecnie przy stoliku, na którym się toczy gra, większość uczestników nie ma organicznych mózgów, a krzemowe procesory. Świat się już nie cofnie. Jesteśmy skazani na takie rozwiązania jak choćby Exeria.com.

Liczba wniosków najniższa od 44 lat

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (4 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.