EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

30.10.2017

Drożeje ropa. Tygodniowy komentarz towarowy

Brent już po 60 dolarów

Zatem doczekaliśmy się, ropa naftowa, tzn. jej gatunek Brent po przeszło dwóch latach znów kosztuje 60 dolarów z plusem. Piątkowy handel zamknęła z kursem 60,62 USD/bbl, zaś jej tegoroczny rekord tuż przed zakończeniem handlu był o 2 centy wyższy. W rezultacie zeszłotygodniowa zmiana ceny dla paliwa wydobywanego z dna Morza Północnego wyniosła: +4,97%. Ropa WTI zyskała w tym czasie nieco więcej, bo +5,25%, a kurs zamknięcia wyniósł 54,17 USD/bbl, i także był o 2 centy niższy od rekordowego.

Tym samym ceny ropy wybiły się z tegorocznego trendu bocznego, który wcale jednak nie musi być w najbliższych dniach kontynuowany, niemniej sukcesywny proces odbudowywania się cen, tak jak to zakładaliśmy na tych stronach niemal do znudzenia, jest procesem zapewne nieuchronnym.

Jeśli można coś na tę chwilę dodać to może to, że sama andrzejkowa data 30 listopada br. i przypadające na nią wiedeńskie spotkania członków OPEC z Rosjanami, to jednak trochę za mało, aby na tym ropa mogła dynamiczniej jeszcze zyskiwać. Wydaje się bowiem, że przedłużenie obowiązujących limitów do końca 2018 r. jest już w znacznej mierze uwzględnione w bieżących cenach.

Inflacja i Katalonia mogą pobudzić złoto

Drożejące ceny ropy powinny podciągnąć teraz kurs złota, m.in. za sprawą uaktywnienia się impulsów proinflacyjnych. Swoją “wiązkę” impulsów może też wygenerować dla kruszcu Katalonia. Póki co, w zeszłym tygodniu nie tylko notowania złota (w obrocie sieciowym: –0,3%, na fixing: –1,1%) straciły na wartości. Podobnie było w przypadku srebra (sieć: –1,1%, fixing: –2,0%) oraz palladu (sieć: –0,3%, fixing: –0,6%), natomiast platyna w zależności od miejsca odczytu taniała: –0,9% (w handlu elektronicznym) lub drożała: +0,8 % (na fixingu).

Elektromobilność służy metalom przemysłowym

Z kolei w segmencie metali przemysłowych z plusem zakończyło zeszły tydzień: aluminium (+1,0%), cyna (+1,1%) i cynk (+2,3%), traciły z kolei na wartości: ołów (–1,3%), nikiel (–2,2 %) oraz miedź (Nowy Jork: –1,9%, Londyn: –0,9%). W odniesieniu do czerwonego metalu można powiedzieć, że był to efekt tzw. “sprzedaży faktów” po XIX Zjeździe Komunistycznej Partii Chin (KPCH). Jeśli chodzi o nikiel to ostatnie branżowe prognozy podkreślają niesłabnący na niego popyt przynajmniej jeszcze w 2018 r., a głównym driverem ma być bateriowa elektromobilność. W tej sytuacji ów regres również można by postrzegać w kategoriach raczej naturalnej, technicznej korekty.

Zboża mogą zdrożeć w 2018 r.

Na rynkach towarów rolno – spożywczych ubiegły tydzień przyniósł wprawdzie pewne zróżnicowanie, stóp zwrotu, lecz nie było to raczej zaskakujące. Trudno bowiem inaczej ocenić drożejące w umiarkowany sposób – takie zboża i rośliny oleiste jak: pszenica (zwykła: +0,3%, czerwona twarda: +0,6%), czy kukurydzą (+1,2%), gdy pojawiają się kolejne prognozy Światowej Rady Zbożowej pogłębiające przekonanie o tym, że w przyszłym roku, za sprawą m.in. gorszych plonów w USA nie powinny być tańsze niż obecnie.

Swoje robić może też aktywność zakupowa Arabii Saudyjskiej, organizującej w ostatnim czasie spore przetargi na zboża. Brak takich sygnałów co do soi (fasolka:–0,3%, mączka: –1,5%) czy owsa (–1,6%), spowodował ich przecenę. Taniejący natomiast wyraźnie ryż (–4,3%), wiązałbym z uspokajającym przekazem ze wspomnianego zjazdu KPCH,
który stał się tu pretekstem do korekty.

Z kolei wzrost notowań rzepaku (+1,1%), tak jak i cukru (biały: –3,2%, trzcinowy: –4,5%) to przede wszystkim etanolowy rezonans rosnących dynamicznie kursów ropy.

Oczekiwania droższych w kolejnych kwartałach zbóż – częściowo identyfikować można z zyskującymi na wartości kontraktami na ,czerwone mięso. W ubiegłym tygodniu zyskiwała wołowina (młode woły:–3,0% oraz bydło: –3,6%), taniała zaś, ale niedużo wieprzowina (–0,6%).

Pogoda decyduje o kursie softów

Jeśli chodzi o wspomniany już w kontekście słodzika – parkiet softów, to rosnące w omawianym okresie ceny kawy Arabica (+1,1%, Robusta na:–1,1%) są rezultatem spekulacji o możliwym negatywnym wpływie La Nina na przyszłe plony w Brazylii. Czynniki pogodowe, tzn. brak takich niepokojących sygnałów zagrażających trwającym aktualnie żniwom w Zachodniej Afryce, przełożył się na spadek kursu kakao (–1,1%). Rynek ten znajduje się o tej porze roku pod zwiększoną zwyczajowo obserwacją inwestorów z uwagi na przedświąteczne podwyższone wykorzystanie mocy produkcyjnych.

Zeszły tydzień przyniósł także wyraźną poprawę notowań bawełny (+1,9%). Było to reakcją na informacje o wyższych cenach jej hinduskich odmian, na których echem odkłada się ubiegłoroczna wymiana pieniędzy w Indiach, ograniczająca zasoby gotówkowe tamtejszych rolników w okresie zasiewów.

Wojciech Szymon Kowalski
EFIX Dom Maklerski SA

Transportowe spółki ciągną DAX w górę. Komentarz tygodniowy

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.