Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

31.10.2017

Na Wall Street brakuje gotówki

Przedłużający się trend wzrostowy na amerykańskim rynku akcji sprawia, że tamtejsze podmioty instytucjonalne raportują coraz niższe stany gotówki. To nawet nie musi być związane z zakupami. Zakupów dokonuje kto inny, ale już samo utrzymanie stałego poziomu gotówki przy rosnących wycenach powoduje, że stan najpłynniejszego elementu bilansu w relacji do całości maleje. Pojawiają się już komentarze sugerujące, że można to już nazwać problemem. Skoro instytucjom brakuje gotówki, to kto będzie teraz kupować? Odpowiedzią może być stwierdzenie, że ci sami, którzy kupują teraz.

 

Jasne, coraz niższe poziomy zapasu gotówki są czynnikiem, który każe zachować ostrożność, bo rynek może już nie zyskiwać tak szybko. Zresztą to nie jedyna miara, która taką ostrożność sugeruje. Wg danych INTL FCStone obecnie poziom gotówki w funduszach inwestycyjnych rynku akcji osiągają rekordowo niski poziom 3,3 proc. aktywów. Spółka w raporcie pozwala sobie na dosadne stwierdzenia, że gotówka jest aktualnie największym śmieciem. Przynajmniej w tych funduszach, bo jak pamiętamy wiele kluczowych firm amerykański utrzymuje wciąż znaczące rezerwy środków płynnych. Podobne alarmistyczne doniesienia o układzie aktywów swoich klientów niedawno podawał Morgan Stanley. Potwierdzają to dane z Bank of America Merrill Lynch. Wg danych Citigroup klienci instytucjonalni tego banku w gotówki mieli jedynie 2,25 proc. aktywów, czyli najmniej w czasie tego trendu wzrostowego.

 

Niski poziom gotówki jest czynnikiem, który należy brać pod uwagę. Wpisuje się to w szereg innych podobnych argumentów ostrzegawczych. Trend trwa już na tyle długo, że wiele miar porównawczych znajduje się na rekordowo wysokich, bądź odpowiednio rekordowo niskich poziomach. Przykładem może być relacja stopy bezrobocia, do udziału wartości posiadanych przez amerykańskie rodziny aktywów do wartości dochodu do dyspozycji. Tak, zwykle niska stopa bezrobocia przekłada się na rosnący udział posiadanych aktywów. Co ważne, taki poziom osiągany przy niskiej stopie bezrobocia nie jest do utrzymania na dłuższą metę.

Źródło: Bloomberg na podstawie danych z Barclays

Brzmi to złowrogo, ale fakty są takie, że opisywane tu ostrzeżenia są aktualne już od wielu tygodni, czy nawet miesięcy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by były aktualne i kolejne miesiące. Nie ma bowiem możliwości, by zbadać, ile faktycznie jest zaparkowanej gotówki gotowej wejść na rynek. Niskie stany raportowane dotyczą tylko wycinka globalnego popytu. Jak widać, ceny dalej mogą rosnąć.

 

Nie twierdzę, że te dane należy ignorować. Pewnie, gdy rynek w końcu się załamie, ci którzy teraz najgłośniej krzyczą i alarmują będą mieli satysfakcję. Warto jednak pamiętać o kilku sprawach. Wielu o bańce krzyczy już od wielu miesięcy, a nawet lat (w związku z QE, którego nie akceptują), a więc powtarzanie tych samych argumentów, gdy indeksy wzrosły kolejne dziesiątki procent stawia pod znakiem zapytania przydatność tych alarmów. Na jakimś poziomie rynek w końcu się zatrzyma, ale obecnie nie ma powodu, by wątpić w dalszą zwyżkę. Drugą sprawą jest przekonanie, że nawet jeśli do załamania dojdzie, to nie będzie to miało miejsca tuż pod zaliczeniu maksimów. Rynki akcji nie załamują się nagle. To proces. Na razie się jeszcze nie rozpoczął, a więc miejmy w pamięci ostrzeżenia, ale przedwczesne budowanie pozycji wbrew panującej tendencji nie jest wskazane, a może okazać się bolesne.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.