EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

06.11.2017

Ropa, złoto, kawa – tygodniowy komentarz towarowy

Ropa może odpocząć przed szczytem w Wiedniu

Znakomity klimat na transatlantyckich giełdach papierów wartościowych udzielił się także inwestorom operującym na niektórych rynkach towarowo – surowcowych, w tym zwłaszcza tych o silny oddziaływaniu makroekonomii, tj. paliw i metali strategicznych.

Nie traciły zatem impetu notowania ropy naftowej, które w zeszłym tygodniu zdrożały odpowiednio o +2,7% (Brent, wzrost do 62,07 USD/bbl) i o +3,2% (WTI, wzrost do 55,64 USD/bbl ). W najbliższym czasie ceny paliw mogą jednak ulec pewnej korekcie, a pretekstem może być, np. akcja czyszczenie szczytów władzy (także biznesowej) z korupcji, którą właśnie przeprowadza się w Arabii Saudyjskiej.

Niemniej zbliżające się – zaplanowane na koniec listopada posiedzenie OPEC, a przedtem uzgodnienia kartelu z Rosjanami, powinny “przypilnować” cen ropy – na tyle, aby ewentualnie zbyt daleko nie oddaliła się od obecnego trendu.

Makroekonomia “rządzi” metalami

W minionym tygodniu zdecydowanie najsłabszą kategorią towarową wśród metali szlachetnych było złoto (sieć: –0,2%, fixing:+0,5%). Kruszec znalazł się więc cieniu zeszłotygodniowych zmian cen srebra (sieć:+0,5%, fixing:+2,1 %), platyny (sieć:+0,8%, fixing:+0,5%) i palladu (sieć: +3,4%, fixing:+2,3%), te bowiem jak widać wyglądały dużo bardziej solidnie.

Jeśli zaś chodzi o “żółty metal” to nieco zastanawia jego “niewzruszoność” na drożejące silnie paliwa, być może potrzebują one jeszcze mocniejszego “stempla”, takie, który postawiony zostanie w trakcie wiedeńskiej sesji OPEC.
Animuszu nie traci też segment metali przemysłowych, napędzany makroekonomicznymi impulsami z Chin, ale także w coraz większym stopniu z Europy Zachodniej oraz USA.

W rezultacie poza cyną (–1,2 %), wszystkie pozostałe metale w ubiegłym tygodniu wyraźnie lub bardzo wyraźnie – nikiel (+11,0 %) drożały, tj.: aluminium (+1,9 %), cynk (+2,7 %), miedź (Nowy Jork: +0,4 %, Londyn: +1,3 %), ołów (+1,8 %).

El Nino może odwrócić trend na kawie

Na rynkach towarów rolno spożywczych sytuacja była w tym czasie znacznie bardziej zróżnicowana. I tak na parkietach zbożowych dość ,,ambiwalentnie” zachowywały się: pszenica (“zwykła”: –0,3%, “twarda czerwona”: +0,3%) i kukurydza (–0,1%), taniały wyraźnie owies (–0,8%), a zwłaszcza ryż (–2,2%). “Nad kreską” znalazły się natomiast soja (fasolka: +1,1%, mączka: +0,5%) oraz rzepak (+1,1%). wzrost notowań tego ostatniego wiązać chyba należy z drożejącymi cenami ropy.

Choć z drugiej strony “efektu bioetanolowego” nie było można dostrzec w kierunku notowań cukru (biały: –1,9%, trzcinowy: –2,4%), który tym razem jakby dostosował się do całego praktycznie segmentu tzw. softów. W ramach którego taniały też kakao (–0,9%) i kawa (Arabica: –2,1%, Robusta: –4,5%). Na parkietach kawowych głównych szans na odwrócenie trendu spadkowego upatruje się w czynnikach pogodowych, a dokładnie w zjawisku, zwanym El Nino. Może ono przynieść nadmiar opadów w Brazylii, trwających mniej więcej do połowy I kwartału 2018 r. Te z kolei często sprzyjają rozprzestrzenianiu się groźnych chorób grzybicznych atakujących kawowe drzewka. Ich brazylijskie epidemie wielokrotnie już potrafiły zawiadywać zmianami trendu na rosnący.

Skutki czynników pogodowych (na Florydzie) utrzymują wysokie ceny mrożonego koncentratu soku pomarańczowego, które w zeszłym tygodniu wzrosły o +0,7%. W podobnej skali w tym czasie podrożała także bawełna (+0,8%). W sumie najsilniejszym obszarem towarów rolno – spożywczych były w poprzednim tygodniu chicagowskie parkiety mięsa czerwonego. Zyskiwały tam bowiem bardzo wyraźnie: wołowina (młode woły: +3,5%, bydło: +5,3%) i wieprzowina (+1,0%), co spowodowane było nowymi impulsami proeksportowymi do Azji.

Wojciech Szymon Kowalski
EFIX Dom Maklerski SA

Cena ropy na dwuletnich szczytach

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (3 głosów, średnia: 4,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.