12.11.2017

Raport Tygodniowy – waluty świat – zatrzymanie siły dolara przejściowe ?

EUR/USD

W pierwszej części minionego tygodnia kurs eurodolara przetestował górne ograniczenie prezentowanej na drugim z powyższych wykresów strefy wsparć i od tych poziomów rozpoczęła się wzrostowa korekta. Moim zdaniem ta korekta znosi impuls budujący się od 19 października i z obecnej perspektywy wydaje się, że rozbuduje się ona zarówno w czasie jak i dystansie. Jak zatem może wyglądać modelowe zachowanie kursu EUR/USD na przestrzeni najbliższych sesji ? Analizując wykres krótkoterminowy eurodolara zakładam, że pierwsza faza wzrostowego odbicia się zakończyła i obecnie w perspektywie jednej czy dwóch sesji można oczekiwać jakiegoś większego cofnięcia na tym rynku. Modelowo takie cofnięcie mogłoby dotrzeć do okolic 1,1625-1,1610, gdzie widzę lokalne wsparcia. Po takiej korekcie oczekiwałbym wykształcenia jeszcze jednej, lokalnej fali wzrostowej i dotarcia kursu EUR/USD do okolic 1,1710-1,1740. Jeśli w tym obszarze nastąpi kolejne uaktywnienie strony podażowej, może to oznaczać koniec wzrostowego odbicia i powrót do dalszego osłabiania euro względem dolara, który to trend jest preferowanym przeze mnie średnioterminowym trendem omawianego rynku.

       EUR/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,1625 1,1710
Istotny 1,1610 1,1740

 

USD/CAD

Założenia z poprzedniego raportu dotyczące zachowania USD/CAD zostały na przestrzeni ostatnich dni zrealizowane, a to oznacza, że rynek ten kontynuował spadki. Jak widać jednak na drugim z powyższych wykresów zaczęliśmy już testować dość istotną, lokalną strefę wsparć, a to oznacza, że wkrótce możemy oczekiwać uaktywnienia strony popytowej. To zazwyczaj prowadzi do jakiegoś odbicia, a od skali i dynamiki takiego odbicia zależeć będą dalsze projekcje dotyczące trend tego rynku. Tak jak pisałem w ostatnich raportach tygodniowych, wariantem preferowanym wydaje się scenariusz, który zakłada zakończenie średnioterminowego odbicia, które na USD/CAD trwało od 8 września do 1 listopada. Przy takich założeniach oglądane w ostatnim czasie spadki byłyby początkiem nowej fali osłabienia dolara amerykańskiego względem kanadyjskiego. Scenariusz taki wydaje się również potwierdzać techniczny obraz indeksu reprezentującego siłę CAD, który moim zdaniem wygląda mocno pro wzrostowo. Dla mnie potwierdzeniem scenariusza z początkiem nowej fali spadkowej będzie pokonanie okolic 1,2420, gdzie widzę ważne wsparcia wynikające z teorii fal. Dopóki to się nie stanie, z pewną dozą ostrożności należy moim zdaniem podchodzić do skrajnych poglądów, a takim byłby wariant zakładający ruch np. do 1,2060. Podsumowując, uważam, że w ciągu kilku dni na omawianej parze pojawi się jakaś wzrostowa korekta zapewne z niższych niż piątkowe poziomów cenowych i jeśli będzie ona stosunkowo mała (100-150 pipsów) i nie przybierze formy impulsu, to dalsze spadki USD/CAD będą całkiem prawdopodobne. Poziomem obrony dla scenariusza spadkowego realizowanego w średnim horyzoncie czasowym jest dla mnie opór znajdujący się na 1,2825, którego genezę pokazałem na drugim z powyższych wykresów.

 

USD/CAD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,2660 1,2700
Istotny 1,2615 1,2825

 

 

GBP/USD

Silne odbicie od testowanych na początku minionego tygodnia wsparć, to najkrótszy opis zachowania rynku GBP/USD na przestrzeni ostatnich kilku dni. Moim zdaniem to odbicie nie zmienia wiele w technicznym obrazie tej pary, no może z wyjątkiem tego, że trend boczny jest już dobrze zidentyfikowany, a jego zaawansowanie spore. Modelowo, obecne wzrosty (w piątek nastąpiło wybicie górą z lokalnej konsolidacji) powinny doprowadzić kurs popularnego „kabla” do okolic 1,3295-1,3305, gdzie moim zdaniem znajduje się górne ograniczenie budującego się od 6 października trendu bocznego. Jeśli ten trend boczny ma być formacją trójkąta, to ww. opory nie powinny zostać pokonane. Co więcej, dotarcie do tych poziomów powinno stanowić punkt zwrotny na omawianym rynku, który powinien się skierować „na południe”, a konkretnie w okolice 1,3044. Opisany wyżej scenariusz jest dla mnie wariantem preferowanym. Najbliższe wsparcia znajdują się na 1,3155 i nie powinny zostać pokonane, aby ruch do okolic 1,33 mógł odbywać się bez znaczącego skomplikowania.

GBP/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,3155 1,3295
Istotny 1,3044 1,3305

 

 

USD/JPY

Niestety atak na opór znajdujący się na 114,50, który oglądaliśmy na początku minionego tygodnia zakończył się niepowodzeniem i konsekwencją tego były spadki kursu USD/JPY na kolejnych sesjach. Jak widać drugim z powyższych wykresów, zatrzymaliśmy się póki co na ważnych wsparciach usytuowanych na 113,15 i od tego poziomu kurs USD/JPY nieco odbił. Można zatem powiedzieć, że pozostajemy w trendzie bocznym i czekamy na jakieś impulsy, które wyrwą tą parę ze swego rodzaju marazmu. Moim zdaniem średnioterminowy obraz tego rynku w dalszym ciągu preferuje wzrosty, a tym samym skupiłbym się na wypatrywaniu tego rodzaju sygnałów. Co z obecnych poziomów cenowych może być takim sygnałem ? Moim zdaniem pierwszym, pokonanie okolic 113,70, gdzie widzę najbliższe opory. Poważniejszym sygnałem potwierdzającym kontynuację umacniania dolara względem jena byłoby pokonanie 114,50. W takim przypadku droga w kierunku 118-119 zostałaby moim zdaniem otwarta. Z drugiej strony należy wskazać, gdzie znajdują się najbliższe wsparcia. Moim zdaniem są one usytuowane na 113,15 i pokonanie tego poziomu mogłoby skomplikować obraz tego rynku. W takim przypadku ruch np. do okolic 111 byłby moim zdaniem możliwy.

USD/JPY WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 113,15 113,70
Istotny 111,00 114,50

 

 

Tomasz Marek

EFIX Dom Maklerski S.A.

tm@efixdm.pl

 

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu www.efixdm.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. W szczególności zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać po prostu pisząc na adres biuro@efixdm.pl

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Exeria

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.