13.11.2017

DAX: Przygotowania do rajdu św. Mikołaja?

Tkwiące w impasie rozmowy na temat utworzenia koalicyjnego rządu, przy jednocześnie spadających sondażach dla partii kanclerza Angeli Merkel do dawno nie oglądanego poziomu 30%, to w połączeniu z dobrymi, lecz nie rewelacyjnymi wynikami niemieckich spółek za III kw. br. główne przyczyny spadku zeszłotygodniowego indeksu DAX o –2,61%, tj. do poziomu 13 127,47 punktów.

Przygotowania do rajdu św. Mikołaja?

W mojej ocenie sytuacji jest jeszcze jeden, i to wcale nie mniej istotny powód oglądanego w tych dniach regresu, dla którego scena polityczny i okresowe wyniki spółek to przede wszystkim pretekst,i głównie pretekst. Rzecz w dużej mierze nazywa się chyba: realizacją zysków (od początku roku DAX wzrósł na ten moment aż o +14,34%), której następstwem powinny być przygotowanie pod tzw. efekt rajdu św. Mikołaja.

To z kolei oznaczałoby, że spadki zbyt długo trwać nie powinny, sygnałem do tego powinno być przełamanie rzeczonego impasu w zawiązywaniu koalicji. Scenariusz ponownych wyborów do Bundestagu byłby czymś na kształt “czarnego łabędzia”, który w tej postaci z niemieckim pragmatyzmem raczej nie konweniuje…

Za interpretacją realizacji zysków w minionym tygodniu przemawiać powinny przede wszystkim spadki na tych papierach, które od wielu miesięcy, jak nie od początku br. są bardzo mocne, np. Deutsche Lufthansa (–4,01%), Infineon Technologies (–3,51%) oraz te, które miały ostatnio dobrą passę.

Przede wszystkim jak sektor samochodowy (BMW: –3,61%, Daimler: –3,66%, Volkswagen: –3,96%) i jego kooperanci, m.in. Continental (–2,92%). Poza tym, warto obserwować notowania Siemensa. Tygodniowy regres kursu giganta niemieckiego przemysłu aż o –5,84%, czyli do 117,12 euro za akcję, przez wielu inwestorów będzie zapewne oceniane jako średniookresowa okazja.
Warto obserwować outsiderów

Nie bez echa powinno przejść również zeszłotygodniowe załamanie się kursu akcji ProSiebemSat1Media (–13,56%). Od początku tegorocznych notowań akcje tej spółki straciły już 31,84%. Nie brakuje opinii, że zmiany w zarządzie (głównie prezesa Thomasa Ebelinga) są już ponoć przesądzone.

W tej sytuacji możliwe jest jeden z dwóch godnych uwagi scenariuszy jeden na tle ,,personalnym”, który w ostatnim czasie zaczyna realizować tak jak przypuszczaliśmy Deutsche Börse, której walory m.in. na silnie spadkowym zeszłotygodniowym rynku wzrosły o +0,33%, a od początku roku są +19,31% “nad kreską”. Drugi to rosnące prawdopodobieństwo tego, że ProSiebenSat1Media staną się celem jakiegoś przejęcia. Spora cześć rynku mediów niemieckojęzycznych to jeden z najatrakcyjniejszych “kąsków” w tej branży w Zachodniej Europie.

Reflektory na Deutsche Bank

Najjaśniejszym punktem minionego tygodnia na parkiecie DAX był Deutsche Bank, którego akcje zyskały w tym okresie: +5,65%. Asumptem do wzrostów było “odkurzenie” zapomnianego trochę przez inwestorów faktu przygotowywanego IPO dla spółki zależnej Deutsche Bank Asset Management, gdzie prace nad ofertą trwają w najlepsze.

Sam zaś debiut może mieć miejsce na wiosnę 2018 r., tj. w kwietniu lub w maju. Niektórych co prawda zastanawia, że przy emisji nie pracują Goldmana Sachs czy JP Morgan, ale to nie powinno zastanawiać, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że są to przecież też główni konkurenci dla największego banku Niemiec, np. w zakresie handlu walutą czy emisji obligacji. W tej sytuacji konsorcjum oferujących i tak wypada imponująco (wymienia się: Barclays Bank, Citigroup, Credit Suisse, BNP Paribas, UniCredit, ING i Morgan Stanley). Pozwala to zakładać, że ze sprzedażą papierów po atrakcyjnej cenie (z akcentem na emitenta) nie powinno być problemu.

Z tego względu nie powinno się chyba wyciągać zbyt daleko idących wniosków z relacji bieżącego kursu Deutsche Banku (w piątek na zamknięciu było to 15,42 euro) ze średnim kursem docelowym analityków, który oscyluje teraz wokół 15,08 euro.Od początku roku kapitalizacja największego banku Niemiec wzrosła zaledwie o +0,42%, jakby nie patrzeć mało.

Wojciech Szymon Kowalski

EFIX Dom Maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Exeria

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.