Zapisz się na webinar

13.11.2017

Przebudzenie złota i impuls dla miedzi. Rynek towarowy.

Przebudzenie Złota?

To był jeden z takich tygodni o którym ze względu na szerokość zaobserwowanych wzrostów notowań możemy powiedzieć, że inwestorzy, zważywszy ich ostatnią pasywność, jakby wreszcie przypomnieli sobie, że rynek surowcowo – towarowy to także źródło akumulacji kapitału.

O ile progresja notowań ropy naftowej (Brent: +2,3%, wzrost do 63,52 USD/bbl, WTI:+1,9%, wzrost do: 56,74 USD/bbl) to w dużej ogólna prawidłowość podyktowana średnioterminowym przynajmniej odbudowywaniem się cen paliw, w które wpisują się różne bieżące czynniki i okoliczności, to tygodniowa zwyżka cen złota (sieć: +0,4%, fixing:+1,3%) była od dłuższego już czasu wypatrywana. W tej sytuacji jakby więc w dołku zostały zeszłotygodniowe notowania srebra, zwłaszcza “fixingowego” (tj. –0,4%), bo w obrocie elektronicznym wzrosły o +0,2%.

W tej sytuacji tak jak ostatnio silniejszy był podsegment metali ,,automobilowych” platyna (sieć: +1,1%, fixing:+1,6%), pallad (sieć: +0,1%, fixing:+0,5%). Niewykluczone, że tym razem przewagę dla tych metali wypracowali niemieccy “Zieloni” domagający się szybszej proekologicznej rewolucji w niemieckim przyśle samochodowym.

Azjatycki impuls dla miedzi

Na rynku metali przemysłowych przeważały miniony tydzień przyniósł ilościową równowagę, tzn. spadały ceny kontraktów na: aluminium (–3,6%), miedź (Londyn: –1,6%, Nowy Jork: –2,5%) i nikiel (–2,2%). Rosły zaś na cyna (+1,1%), cynk (+0,1%) i ołów (+2,9%). Co się zaś tyczy strony spadkowej, a w szczególności czerwonego metalu, to warto obserwować rezonans podróży Donalda Trumpa po Azji, który może stać się asumptem do stabilizacji cen miedzi, która zdaje się wypoczywać po ostatniej fali zwyżek implikowanych zjazdem partii w Chinach.

Pszenica nie ma być już tańsza

Na rynku towarów rolno – spożywczych wreszcie mocno i też z oczekiwaniami wzrosły notowania zbóż, a w szczególności pszenicy (zwykła:+1,3%, twarda – czerwona: +5,4%), co do której napływają sygnały, że tańsza w przyszłym roku raczej chyba nie będzie. Światowa Rada Zbożowa zakłada, że plony będą co najmniej o 10% niższe. Na tym tle podrożał też bardzo wyraźnie owies (+3,4%), a lekką progresję cen oglądaliśmy również na notowaniach soi (fasolka:+0,03%, mączka:+0,2%). Po zielonej stronie rynku znalazł się także rzepak (+0,2%), a po czerwonej kukurydza oraz ryż (po –1,3%).
Na kooperacyjnych ze zbożami i roślinami oleistymi parkietach chicagowskich, gdzie handluje się kontraktami na czerwone mięso. Tym razem pod kreskę zeszły notowania wołowiny (młode woły: –2,6%, żywiec: –0,4%), nad nią natomiast, i to doprawdy sporo znalazła się wieprzowina (tusze: +7,9%). Zamówienia eksportowe dla amerykańskich farmerów robią zatem swoje.

Mocny rynek softów

Bardzo mocny, poza gatunkiem kawy Robusta (–2,1%, bo Arabica: +2,9 , był ubiegłotygodniowy parkiet tzw. softów i bawełny (+0,4%). Drożały mianowicie kontrakty na kakao (+4,5%), cukier (biały: +3,1%, trzcinowy: +4,0%) oraz mrożony koncentrat soku pomarańczowego (+3,8%). Za każdym z tych towarów stało jakieś przekonywujące story.

Kawa Arabica – to zatem zapowiadany m.in. na tych stronach efekt El Nino; kakao – rezultat dobrej koniunktury globalnych potentatów wyrobów czekoladowych (np. Barry Calebout, Mendez); cukier – rezonans zwyżki cen paliw, a cytrusy – rezultat spustoszenia plantacji na Florydzie, jakiego dokonały tam huragany. Istotnym jest też, że żaden z tych czynników nie jest raczej efemerydalny.

Wojciech Szymon Kowalski
EFIX Dom Maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.