14.11.2017

Lepsze dane o PKB nie zmieniają oczekiwań dotyczących terminu pierwszej podwyżki stóp

Dziś rano wydarzeniem miała być publikacja danych o tempie wzrostu polskiej gospodarki w III kw. bieżącego roku.

Konsensus analityków wskazywał na możliwość wzrostu o 4,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Tymczasem odczyt wskazuje na wzrost w tempie 4,7 proc. Dane lepsze od oczekiwań cieszą, ale przynoszą również pytanie, czy szybszy niż zakładano wzrost PKB może przełożyć się na zmianę w postrzeganiu przyszłości polityki pieniężnej w Polsce?

Warto więc odnieść się do szczegółów raportu, których…  nie ma.

Dzisiejsza publikacja jest bowiem wstępną i nie zwiera informacji o wpływie poszczególnych składników na całościową zmianę PKB. Oczywiście ten wstępny szacunek pozwala na pewne kolejne „wstępne szacunki”. Część analityków jest zdania, że opublikowane dziś dane pozwalają na stwierdzenie, że w III kw. konsumpcja rosła w tempie ok. 5 proc., oraz inwestycje wzrosły w podobnej skali. Najnowsza projekcja inflacji zakładała wzrost inwestycji w III kw. w tempie ok. 6 proc., a zatem dzisiejsze dane nie są znacząco lepsze od tego, co znała już Rada Polityki Pieniężnej przy okazji ostatniego posiedzenia.

Zatem dzisiejsze dane, na ile można mówić o ich szczegółowości, nie są czynnikiem, który znacząco zmienia układ zmiennych wpływających na decyzje monetarne. Oficjalne dane o szczegółach struktury PKB poznamy na koniec listopada. Obecnie nie ma powodu, by zakładać, że ta publikacja wpłynie na przesunięcie oczekiwań co do terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych w Polsce. Jesień przyszłego roku jawi się nadal jako pierwszy realny termin. Te szacunki uległyby zmianie, gdyby pojawiły się realne sygnały poważnego przyspieszenia inflacji. Pamiętajmy, że ten skład rady nie będzie zapewne spieszył się z decyzjami podnoszącymi koszt pieniądza.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Exeria

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.