14.11.2017

Podaż wciąż rozdaje karty na GPW

Ujemny bilans ubiegłego tygodnia, a zwłaszcza styl w jakim nastąpił odwrót z nowego maksimum WIG20 nie mógł na starcie poniedziałkowej sesji wzbudzać zbyt wielu nadziei na szybki przełom w negatywnej serii. Faktycznie po pierwszych wzrostowych momentach główne barometry już w pierwszej godzinie handlu skręciły na południe, pogłębiając minima z ubiegłego tygodnia. Negatywnym nastrojom w Warszawie towarzyszyła również słabsza postawa głównych parkietów europejskich, choć obecnie dla GPW istotniejsza wydaje się korelacja ze słabnącym indeksem MSCI EM. Skala spadków naszych głównych barometrów była jednak ponownie ograniczona i w południe przekroczyła pół procent. Popołudniowa poprawa nastrojów na rynkach bazowych polepszyła również nieznacznie klimat w obrębie wybranych blue chipów. Szanse na przerwanie czarnej serii spadków WIG20 (-0,12%) zmarnował na fixingu wracając pod kreskę. Spadkiem dzień zakończył również WIG tracąc 0,4 procent. Publikacja wyników kwartalnych zdeterminowała tym razem postawę akcji PKOBP (2,6%) i PGNiG (-6,2%). W pierwszym przypadku wyniki okazały się przebić rynkowe oczekiwania, w drugim istotnie im nie sprostały. Zachowanie to wpisało się w obserwowany dzisiaj podział blue chipów, gdzie słabszej postawie spółek surowcowych jak Lotos (-2,2%) i PKNOrlen (-0,1%) próbowały przeciwstawiać się silniejsze dzisiaj banki jak Pekao (1,2%), mBank (1,9%), Alior (1,9%) czy też BZWBK (0,4%). Odbicie cen surowca uratowało od przeceny kurs KGHM-u (1,4%). Ponadto wartym uwagi był ciąg dalszy dramatu przeżywali akcjonariusze Eurocashu (-6,5%), który kontynuował przecenę z piątku. Fatalna postawa miała miejsce również w przypadku spółek sektora energetycznego, które zapracowały na to niedawną publikacją słabszych wyników i brakiem perspektyw na ich szybką poprawę.

Ciekawym wydarzeniem wśród spółek z zaplecza WIG20 były doniesienia dotyczące CDProjektu (-8,1%), których kursem od rana wstrząsnęły niepotwierdzone przez spółkę doniesienia o problemach przy produkcji zapowiadanej na 2019 rok gry „Cyberpunk”. Jeszcze większy wstrząs przeżyli posiadacze akcji XTB (-40%), których kurs uległ załamaniu po doniesieniach o wniosku KNF do prokuratury w sprawie możliwego popełnienia przestępstwa przez spółkę w stosunku do swoich klientów. Ponadto słabszą sesję zaliczyły tutaj jeszcze walory Kruka (-2,9%), Grupy Azoty (-3,5%), Budimeksu (-3,5%), Emperii (-2,1%), Polimexu (-6,2%), GetBacka (-2,9%) i LiveChata (-4,2%). W skromniejszym dzisiaj gronie spółek wzrostowych pojawiły się walory Amrestu (3,9%), Amiki (2,7%), Kernela (2,2%), InterCarsu (2%) oraz PKPCargo (2,3%).

Negatywny przebieg poniedziałkowej sesji i jej spadkowy bilans jednoznacznie potwierdzają dominację podaży, która wykorzystując sporą bierność kupujących z powodzeniem przeceniła czwarty raz z kolei WIG oraz WIG20. Potwierdziły się tym samym moje wcześniejsze obawy związane z gwałtownym odwrotem barometru największych spółek z nowego tegorocznego maksimum. Na szczęście w grze na WIG20 wciąż pozostaje obronione dzisiaj najbliższe kluczowe wsparcie 2441 punktów, które chroni dostępu do równie ważnej strefy wsparcia w rejonie 2420 punktów. Z technicznego punktu widzenia niezwykle ważne wydaje mi się zatrzymanie dzisiejszego spadku na tym pierwszym wsparciu z racji powstrzymania złamania sekwencji coraz wyższych dołków i ewentualnej realizacji zasięgu z formacji podwójnego szczytu na WIG20.

Paweł Kubiak
Makler DM BZ WBK

Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK jest zabronione. Niniejszy dokument stanowi publikację handlową.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Exeria

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.