Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

14.11.2017

Punkt, w którym rynek obligacji wymusi zmiany na rynku akcji

Niedawno rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich zmagała się z poziomem 2,4 proc. Poziom ten został naruszony, ale niewiele z tego wyszło. Niemniej warto pamiętać, że aktualnie mamy czas, w którym to właśnie oczekuje się, że to wyższe niż niższe poziomy rentowności będą osiągane. Jakie ma to przełożenie na rynek akcji? Jasne jest, że wzrost rentowności długu wpływa na wyceny na rynku akcji. Rośnie stopa wolna od ryzyka i musi to znaleźć odzwierciedlenie w kalkulacji stóp zwrotu pozyskiwanych z innych form lokaty kapitału.

 

Wzrost rentowności obligacji wywołać więc może konieczność wzrostu oczekiwanej stopy zwrotu z akcji, tu kłania się stopa dywidendy, a więc zwrot inwestycji w akcje za pośrednictwem udziału w zyskach danej spółki. W tym wieku ta relacja została zachwiana i nie jest już tak oczywista, ale za to w ostatnich dwóch dekadach ubiegłego wieku była ona bardzo ścisła. Zależność między stopą dywidendy, a rentownością obligacji 10-letnich charakteryzowała się istotnością statystyczną na poziomie r-kwadrat równym 0,84. Co ciekawe, ta zależność była liniowa, a więc łatwo było  modelować obie wielkości oraz oczekiwania na podstawie tej zależności.

Źródło: 720Global.com

Powyższy wykres przedstawia wspomnianą relację w podziale na trzy paczki danych. Na szaro zaznaczono okres lat 1980-1999, na zielono lata obecnego wieku do wybuchu kryzysu, oraz na pomarańczowo lara pokryzysowe do chwili obecnej.

 

Jak widać, w okolicy, w której rentowność obligacji osiąga wartość 5-6proc. wymuszony zostaje wzrost stopy dywidendy. Takie były przynajmniej historyczne wskazania. Wzrost stopy dywidendy oznacza po postu wzrost wypłacanej dywidendy w relacji do ceny akcji danej spółki. Gdy nie ma możliwości podniesienia kwoty dywidendy, wzrost stopy dywidendy osiągany jest przez spadek ceny akcji.

 

Płynie stąd wniosek, że wzrost rentowności amerykańskich obligacji długoterminowych wymusi ostatecznie spadek cen akcji. Niemniej, biorąc pod uwagę historyczne odczyty, rynek akcji będzie poważnie zagrożony dopiero po podwojeniu aktualnej rentowności wspomnianych obligacji. Obecnie nadal mamy moment, w którym długi koniec krzywej rentowności się jeszcze nie dźwiga. Oczekiwania inflacyjne nie są wysokie i rynek wciąż się boi powrotu deflacji. Jeśli pojawią się warunki sprzyjające wzrostowi inflacji, szybko zobaczymy to na rentowności amerykańskiego długu długoterminowego. Wtedy także będziemy na poważnie odnosić się do zagrożenia dla rynku akcji wynikającego kosztu pieniądza i układu stopy wolnej od ryzyka.

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (5 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.