14.11.2017

Raport poranny – sytuacja na EUR/USD się komplikuje, GBP/USD przy dolnym ograniczeniu konsolidacji

Rynek eurodolara kontynuuje wzrosty, co z punktu widzenia analizy technicznej jest skutkiem pokonania oporów znajdujących się między 1.1650 a 1.1670. Jak widać na poniższym wykresie opory te tworzone były przez wewnętrzną linię kanału spadkowego oraz przez 38 % zniesienie ostatniego impulsu w dół.

Dla mnie pokonanie tych oporów już w obecnym ruchu (nie po jakiejś większej korekcie) oznacza komplikowanie się technicznego obrazu tej pary. Dlaczego ? Po pierwsze, obecne odbicie jest już zdecydowanie za duże jak na lokalny ruch korekcyjny. Po drugie, może to oznaczać, że korygujemy nie ostatni ruch/impuls w dół, ale całą sekwencję spadkową budującą się od szczytu z 8 września. Przy takich założeniach celem dla obecnego umacniania euro względem dolara w perspektywie kilku dni mogłyby być okolice 1.1830, gdzie biegnie górne ograniczenie prezentowanego wyżej kanału spadkowego. Najbliższe opory znajdują się w strefie 1.1740-1.1765, a ich geneza została pokazana wyżej. Scenariusz z kontynuacją wzrostów na EUR/USD jest niestety tylko jednym z możliwych. Moim zdaniem będzie on całkiem prawdopodobny, dopóki wsparcia znajdujące się na 1.1635 będą utrzymane. Wydaje się, że obecny brak jasności co do dalszego zachowania tego rynku może być przyczyną ograniczenia aktywności na tej parze, do czasu kiedy kierunek dalszego trendu stanie się bardziej klarowny.

Wzrost presji podażowej widzimy z kolei na rynku GBP/USD, gdzie po piątkowym wybiciu górą z konsolidacji nie ma już śladu.

Póki co jednak nie zostały jeszcze poważnie przetestowane dolne ograniczenia większego trendu bocznego, które znajdują się na 1.3050, a tym samym dalszy kierunek trendu w krótkim horyzoncie czasowym pozostaje sprawą otwartą. Moim zdaniem możliwe jest zarówno kontynuowanie budowy konsolidacji, ale również próba wybicia z niej dołem. Dla mnie punktami granicznymi rozdzielającymi ww. scenariusze jest opór na 1.3170 oraz wsparcie na 1.3050. Pokonanie pierwszego z ww. poziomów powinno doprowadzić do kontynuacji umacniania funta względem dolara, a wówczas ruch do górnego ograniczenia konsolidacji (obecnie na 1.3295) byłby możliwy. Z drugiej strony pokonanie wsparcia na 1.3050 z punktu widzenia klasycznej analizy technicznej oznaczać będzie wybicie dołem z konsolidacji, a wówczas ruch do strefy 1.2840-1.2680, gdzie znajdują się ważne wsparcia (patrz powyższy wykres) stanie się wysoce prawdopodobny.

Tomasz Marek

EFIX Dom Maklerski S.A.
tm@efixdm.pl

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu www.efixdm.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. W szczególności zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać po prostu pisząc na adres biuro@efixdm.pl

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (5 głosów, średnia: 4,80 z 5)
Loading...

Exeria

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.