19.11.2017

Raport Tygodniowy – GBP/USD wypełnia formację trójkąta, a USD/CAD zakończył wzrostową korektę ?

EUR/USD

Spore zmiany zaszły w minionym tygodniu na rynku EUR/USD, a przyczyną takiego stanu był dynamiczny wzrost kursu tej pary w wyniku którego pokonane zostały ważne opory. Tym oporem była między innymi średnioterminowa linia trendu spadkowego poprowadzona od szczytu z 8 września. Samo pokonanie tego oporu to jedno, a dynamika tego ruchu to drugie. Jak widać to na drugim z powyższych wykresów wybicie górą z tego swego rodzaju kanału było bardzo dynamiczne, a to może sugerować, że od minimum z 7 listopada buduje się impuls wzrostowy. Niezależnie od tego czy ten impuls jest już kompletny czy jeszcze się buduje (napiszę o tym niżej), to jego wystąpienie po dużej strukturze spadkowej niebędącej impulsem (a taki jest moim zdaniem ruch od 8 września do 7 listopada) sugeruje, że możemy być świadkami budowania na EUR/USD nowej, średnioterminowej fali wzrostowej. Moim zdaniem struktura całego ruchu wzrostowego budującego się od minimów z 3 stycznia 2017 na takie oznaczenie pozwala. Jak zatem z powyższej argumentacji wynika, ostatnie wzrosty kursu EUR/USD zmieniły obraz tej pary gdyż scenariusz z dalszymi spadkami, który jeszcze do 12 listopada był dla mnie wariantem preferowanym obecnie jest już mało prawdopodobny.

Przechodząc obecnie do obrazu krótkoterminowego i dylematu czy ostatni impuls został już zakończony czy też nie, można moim zdaniem stwierdzić, że dopóki minimum z 16 listopada (1,1759) nie zostanie pokonane scenariuszem preferowanym wydaje się kontynuacja umacniania euro względem dolara. Sytuację tą i możliwy rozwój takiego scenariusza prezentowałem w raportach porannych z minionego tygodnia. Na wykresie krótkoterminowym obejmującym notowania z 17 listopada widzimy budowanie lokalnej konsolidacji, która moim zdaniem może być formacją rozszerzającego się trójkąta. Formacja ta wygląda na wypełnioną, więc wybicie z niej, a konkretnie kierunek takiego wybicia, będzie dla mnie wskazaniem dalszego trendu taj pary w perspektywie kilku dni. Wybicie górą (pokonanie 1,1805) powinno otworzyć drogę do ataku na maksima z minionego tygodnia. To tyle co obecnie można napisać o rynku EUR/USD.

       EUR/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,1759 1,1805
Istotny 1,1710 1,1890

 

USD/CAD

Zgodnie z zapowiedziami z poprzedniego raportu tygodniowego rynek USD/CAD po teście ważnych wsparć prezentowanych na drugim z poniższych wykresów zaczął wzrastać, a skala tego ruchu jest dość spora. Jak widać na ww. wykresie, zatrzymanie tych wzrostów nastąpiło niemal idealnie na wskazywanych oporach i w ślad za gwałtownym wzrostem kuru ropy, kurs USD/CAD od tego oporu dynamicznie się odbił. Analizując wykres krótkoterminowy, na obecnym etapie widzę korekcyjną strukturę tej zwyżki, a to sugeruje że jest ona tylko korektą. Co więcej, ta korekta może być już zakończona i taka teza będzie dla mnie preferowana, dopóki poziom 1,2826 nie zostanie pokonany. Przy takich założeniach w czasie nadchodzącego tygodnia moglibyśmy oglądać osłabianie dolara amerykańskiego względem kanadyjskiego np. w okolice znajdujących się na 1,2666 minimów. Dla mnie, sygnałem który uprawdopodobni taki scenariusz będzie pokonanie okolic 1,2715, gdzie znajdują się najbliższe wsparcia.

Podsumowując, wydaje się, że korekta wzrostowa na USD/CAD mogła w miniony piątek ulec wypełnieniu, co w przypadku realizacji otwierałoby drogę do nowych minimów w perspektywie kilku najbliższych dni. Potwierdzenie scenariusza z zakończeniem korekty otrzymamy po pokonaniu 1,2715, a zanegowanie scenariusza spadkowego po ewentualnym pokonaniu 1,2826.

 

USD/CAD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,2715 1,2700
Istotny 1,2666 1,2915

 

 

GBP/USD

Wędrówka kursu GBP/USD w kierunku górnego ograniczenia hipotetycznej w dalszym ciągu formacji dużego trójkąta (okolice 1,3290 – patrz drugi z powyższych wykresów) była w minionym tygodniu kontynuowana. Jak na razie nie testowaliśmy tych oporów, choć w miniony piątek już dość mocno się do nich zbliżyliśmy. Pomimo dość dynamicznego cofnięcia w ostatnich godzinach handlu w minionym tygodniu, nie przekreślałbym dalszych prób pchania kursu omawianej pary w kierunku ww. oporów. Moim zdaniem dopóki poziom 1,3170 będzie utrzymany, ruch w kierunku 1,3290 w perspektywie nadchodzącego tygodnia będzie scenariuszem preferowanym. Jeśli tak się stanie, to w okolicach tego oporu rozstrzygać się będzie dalszy trend omawianej pary co już wielokrotnie pisałem w raportach porannych oraz ostatnich tygodniowych.

Podsumowując, w perspektywie najbliższych dni dalsza wspinaczka kursu GBP/USD w kierunku 1,3290 jest dla mnie scenariuszem preferowanym i tak będzie dopóki wsparcie na 1,3170 będzie utrzymane. W średnim terminie jeśli budująca się od 9 października konsolidacja jest trójkątem, to wariant z kontynuacją osłabiania funta względem dolara wydaje się być wariantem najbardziej prawdopodobnym.

GBP/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,3170 1,3295
Istotny 1,3135 1,3340

 

 

USD/JPY

Pokonanie ważnych wsparć znajdujących się w okolicach 113,15 otworzyło drzwi dla strony podażowej, która dominowała już na rynku USD/JPY do końca minionego tygodnia. Tak jak pisałem w poprzednim raporcie tygodniowym, pokonanie tego wsparcia skomplikuje obraz techniczny tego rynku i z taką sytuacją mamy obecnie do czynienia. Z obecnej perspektywy średnioterminowy scenariusz wzrostowy zaczyna być podważany lub inaczej, co najmniej odsuwany w czasie. Teoretycznie od szczytu z 6 października może się na tym rynku budować jakaś większa struktura korekcyjna (np. korekta płaska rozszerzona 3-3-5), ale jest to na obecnym etapie jeden z możliwych wariantów. Wydaje się, że obecnie można jedynie wskazać kolejne cele dla tego rynku i obserwować zachowanie kursu USD/JPY w czasie ewentualnego testu tych poziomów. Te ważne wsparcia znajdują się między 111,30 a 110,5. Ich genezę pokazałem na drugim z powyższych wykresów. Dopóki ww. wsparcia będą utrzymane, scenariusz wzrostowy będzie na tym rynku możliwy. W krótkim terminie scenariusz z kontynuacją spadków (po jakiejś korekcie na początku tygodnia) jest dla mnie preferowany, a poziomem obrony dla takiej koncepcji jest dopiero opór znajdujący się na 113,40.

 

USD/JPY WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 111,30 112,80
Istotny 110,50 113,40

 

 

Tomasz Marek

EFIX Dom Maklerski S.A.

tm@efixdm.pl

 

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu www.efixdm.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Autorzy serwisu są również właścicielem majątkowych praw autorskich do raportów. W szczególności zabronione jest kopiowanie, przedrukowywanie, udostępnianie osobom trzecim i rozpowszechnianie raportów w całości lub we fragmentach bez zgody autorów serwisu. Zgodę taką można uzyskać po prostu pisząc na adres biuro@efixdm.pl

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Exeria

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.