Zapisz się na webinar
Zapisz się na webinar

20.11.2017

Będą wzrosty na złocie? Metale wracają do łask. Raport towarowy

Ropa przygotowuje się do “Andrzejek”

O tym, że ewentualne przedłużenie ograniczenia limitów wydobycia ropy naftowej, zwłaszcza w aktualnej skali, może być już bliskie uwzględnienia w bieżących cenach, wspominaliśmy na tych stronach przed dwoma tygodniami. Z tego względu zeszłotygodniowy regres cen ropy naftowej (WTI: –0,3%, spadek do 56, 55 USD/bbl, Brent: –1,2%, spadek do 62, 72 USD/bbl) nie powinien być zaskoczeniem.

Z drugiej strony, utrzymująca się cisza odnośnie zbliżającego się “andrzejkowego” (30 bm.) wiedeńskiego szczytu OPEC jest dość wymowna, gdyż może oznaczać, że w zaciszu gabinetów Saudyjczycy i Rosjanie wypracowują nową konsensualną strategię stymulowania dalszego odbudowywania się cen surowców energetycznych.

Końcówka roku może sprzyjać metalom

Do wzrostów ma chyba ciągle szansę powrócić złoto, które w ubiegłym tygodniu w notowaniach elektronicznych zyskało +1,7%, zaś na londyńskim fixingu jego kurs pozostał praktycznie niezmieniony (+0,0%). Bardzo ważne dla klimatu rynkowego odczytu 3-cio kwartalnego popytu i podaży Światowej Rady Złota, nie były aż tak złe jak można by wnioskować wyłącznie na podstawie “suchej” i zbiorczej arytmetyki.

Regres popytu jubilerskiego (o –3%) nic więcej poza pewną sygnalizowana stagnacją tak naprawdę nie znaczy, a jednocześnie mieści się w granicach błędu szacunkowego. Z kolei istotny, bo wynoszący aż: –28% spadek popytu inwestycyjnego jest w znacznej mierze pochodną załamania się aktywności zakupowej w Indiach, którą wiązałbym z ogólna sytuacją monetarną obywateli, czyli echem zeszłorocznej wymiany pieniędzy w tym kraju.

Popyt ze strony EFT-ów też był wprawdzie dużo słabszy (o –87%), lecz skłonność do zakupów ze strony tych instytucji ciągle jest widoczna, tak jak ma to miejsce w przypadku banków centralnych (+25%) oraz indywidualnych nabywców sztabek i monet (+17%). W tej sytuacji widziałbym kruszec do końca roku, a zwłaszcza znacznie dłużej jeszcze perspektywie w kategoriach wzrostowych.

Sporo napięć geopolitycznych

Tym bardziej, że w przewidywanej przyszłości napięcia geopolityczne raczej nie znikną, a i inflacja za Atlantykiem coraz bardziej zaczyna o sobie przypominać. Z tego względu warto też nie tracić z oczu tego co się dzieje na rynku srebra, które w minionym tygodniu w handlu sieciowym zachowywało się niewątpliwie obiecująco (+2,9%), mimo, że na londyńskim fixingu zyskało w tym czasie zaledwie: +0,2%.

Poza tym, zwróciłbym szczególna uwagę na platynę, gdzie jej +2,4% zwyżka kursu (w sieci, bo na fixingu: 0,0%), może oznaczać oczekiwaną pogoń za cenami palladu (sieć: –0,02%, fixing: –0,3%). Ten ostatni z historycznego, a zwłaszcza towaroznawczego punktu widzenia powinien być wyraźnie od platyny – tańszy. Mówiąc o platynie nie sposób również pominąć obecnych wydarzeń politycznych w Zimbabwe (nr 3 na świecie po RPA i Rosji), skąd pochodzi ok. 7% światowego wydobycia.

To był kolejny słaby i to ,,szeroko” – tydzień dla większości metali przemysłowych. Taniały bowiem kontrakty na aluminium (–0,4%), cynę (–0,8%), cynk (–2,3%), miedź (Nowy Jork: –0,3%, Londyn: –0,9%), nikiel (–6,7%), ołów (–5,1%). W każdej jednak chwili może się pojawić jakiś impuls, który mógłby rynek ten nieco ożywić, gdyż wprawdzie rośnie ilość ambiwalentnych narracji, to jednak nie są one raczej podpierane jakimiś przekonywującymi “fundamentami”. Odwołując się natomiast do tej właśnie optyki – trudno nie uwzględniać dobrej koniunktury przemysłowej po obu stronach Atlantyku oraz w Azji. Ponadto można oczekiwać jakiegoś optymistycznego przekazu z Waszyngtonu po zakończonym właśnie pobycie Donalda Trumpa w Azji.

Zboża, czyli zmienność, która nie przekonuje

Na rynkach towarów rolno – spożywczych ubiegły tydzień zapisał się silna zmiennością, z której trudno też wyciągać jakieś głębsze wnioski, co do kierunku rynków w ostatnich tygodniach tego roku. A jeśli już to raczej powinno się to traktować jako okazję, gdyż dotychczasowe prognozy, jak i dające o sobie znać impulsy inflacyjne, pozwalają oczekiwać, że np. spora cześć zbóż i roślin oleistych powinna być w 2018 r. droższa.

Tym niemniej w zeszłym tygodniu spadały notowania pszenicy (“zwykła”: –0,9%, Twardej Czerwonej – Kansas: –2,3%), kukurydzy (–0,1%) i rzepaku (–0,5%). Zyskiwały zaś ceny soi (fasolka: +0,3%, mączka: +1,7%), owsa (+0,01%) oraz przede wszystkim ryżu, który po dłuższej przecenie odbił przez tydzień aż o +7,5%. “Pod kreskę” zeszły w całości ceny “mięsa czerwonego”, tj. wołowiny (młode woły: –3,4%, bydło: –1,6%) oraz wieprzowiny (tusze: –4,5%). Ta cześć parkietu giełdy w Chicago od dłuższego czasu “targana” jest głównie bieżącymi doniesieniami na temat perspektyw eksportowych dla hodowców mięsa w USA. Swoja drogą podobnie jest w przypadku notowań bawełny (w tygodniu: +1,0%), którą także w nadmiarze zapewne rządzą różne, często sprzeczne doniesienia o popycie z zagranicy.

Softy powinny w 2018 r. być droższe

W odniesieniu do tzw. softów można sformułować podobne uwagi, co do taniejących zbóż, gdyż sygnałów co do możliwości zwyżek w przyszłym roku nie powinno się bagatelizować. Na razie jednak w zeszłym tygodniu taniały kakao (–4,1%) oraz kawa Arabica (–2,9%, bo Robusta: –0,4%). Z kolei drożejące kontrakty na mrożony koncentrat soku pomarańczowego (+2,5%), to niejednokrotnie omawiany rezultat spustoszenia wywołanego huraganami na plantacjach Florydy. Swoją przekonywującą narrację ma również cukier (biały: trzcinowy), którego notowania w dużej mierze napędzają bioetanolowe impulsy wynikające z podnoszących się cen paliw.

Wojciech Szymon Kowalski
EFIX Dom Maklerski SA

Rekordowy pesymizm krajowych inwestorów indywidualnych

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

Zapisz się na webinar

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.