Zapisz się na webinar
EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

27.11.2017

Ostrożne prognozy dla złota. Raport towarowy

Rosjanie mogą grać na zwłokę

Bardzo solidną zeszłotygodniową zwyżkę cen ropy naftowej (WTI: +4,2%, wzrost do 58,97 USD/bbl, Brent:+ 1,85 wzrost do 63,88 USD/bbl) można postrzegać jako tę, która antycypuje przypadające na koniec tego tygodnia (30 bm.) wiedeńskie spotkanie OPEC, a także czas finalnych ustaleń kartelu i Rosji w sprawie ewentualnego przedłużenia obowiązujących limitów wydobycia. Z drugiej jednak strony, od kilku dni po rynku krążą opinie ekspertów wyspecjalizowanych w sprawach rosyjskich, którzy nie koniecznie podzielają pogląd o tym, że Moskwie będzie zainteresowana tego rodzaju inicjatywą.

Gdyby rzeczywiście w stolicy Austrii – targu nie dobito, wówczas kurs ropy mógłby rzeczywiście znaleźć się w odwrocie. Nie brakuje opinii, że notowania WTI mogłyby spaść do 40 dolarów za baryłkę. O tym, że Rosji wcale może nie być na rękę krótkoterminowe windowanie cen w górę, decydować mają czynniki strukturalne. Wśród których najistotniejszym ma być obawa przed ekspansją inwestycyjną zagranicznych konkurentów, zwłaszcza tych z USA.
Niskie ceny ropy polaryzują amerykańskich frakersów, wyższe lub znacznie wyższe powodują napływ środków do sektora łupkowego w Stanach Zjednoczonych. Tyle przynajmniej jeśli chodzi spekulacje, a i tak najbliższe dni zadecydują, przy czym możliwe jest jeszcze i to, że decyzja o przedłużeniu limitów wydobycia zostanie nieco przesunięta w czasie, np. na I kw.2018 r.

Rosjanie mogą grać na zwłokę

Bardzo solidną zeszłotygodniową zwyżkę cen ropy naftowej (WTI: +4,2 %, wzrost do 58,97 USD/bbl, Brent:+ 1,85 wzrost do 63,88 USD/bbl) można postrzegać jako tę, która ,,antycypuje” przypadające na koniec tego tygodnia (30 bm.) wiedeńskie spotkanie OPEC,
a także czas finalnych ustaleń kartelu i Rosji w sprawie ewentualnego przedłużenia obowiązujących limitów wydobycia. Z drugiej jednak strony, od kilku dni po rynku krążą opinie ekspertów wyspecjalizowanych w sprawach rosyjskich, którzy nie koniecznie podzielają pogląd o tym, że Moskwie będzie zainteresowana tego rodzaju inicjatywą. Gdyby rzeczywiście w stolicy Austrii – ,,targu nie ubito”, wówczas kurs ropy mógłby rzeczywiście znaleźć się w odwrocie. Nie brakuje opinii, że notowania WTI mogłyby spaść do 40 dolarów za baryłkę. O tym, że Rosji wcale może nie być na rękę krótkoterminowe windowanie cen
w górę, decydować mają czynniki strukturalne. Wśród których najistotniejszym ma być obawa przed ekspansją inwestycyjną zagranicznych konkurentów, zwłaszcza tych z USA.
Niskie ceny ropy polaryzują amerykańskich ,,frakersów”, wyższe lub znacznie wyższe powodują napływ środków do sektora łupkowe w Stanach Zjednoczonych. Tyle przynajmniej jeśli chodzi spekulacje, a i tak najbliższe dni zadecydują, przy czym możliwe jest jeszcze i to, że decyzja o przedłużeniu limitów wydobycia zostanie nieco przesunięta w czasie, np.
na I kw.2018 r.
Ostrożne prognozy dla złota
W trendzie bocznym znalazły się w minionym tygodniu metale szlachetne, gdzie: złoto
(sieć: –0,6 %, fixing: +0,4 %), srebro (sieć: –2,1 %, fixing: –0,7 %), platyna (sieć: –1,0 %, fixing:
–0,2 %) pallad (sieć: +0,1 %, fixing: +0,4 %). O takiej sytuacji mgły w istotnym stopniu zadecydować dość ambiwalentne – pojawiające się w tym czasie prognozy dla cen ,,zółtego metalu”, autorstwa kilku renomowanych banków i firm maklerskich. Analitycy Citigroup oczekują cen powyżej 1400 dolarów za uncję, ale dopiero do końca 2020 r., natomiast eksperci USB widzą złoto powyżej 1300 USD/oz, lecz dopiero na początku 2018 r., z kolei zdaniem prognostów kanadyjskiego brokera TD Securities – średnioroczny kurs ,,żółtego metalu” wyniesie w przyszłym roku 1 113,00 USD/oz. Przeciętne ceny kruszcu w tym roku
(z londyńskiego fixingu) wynoszą teraz 1256,30 USD/oz, zaś te bieżące z piątkowego popołudnia to 1290,50 USD/oz.
Koniunktura sprzyja metalom przemysłowym
Nieco dynamiczniej działo się w zeszłym tygodniu na rynku metali przemysłowych, gdzie spadały ceny aluminium (–0,9 %) i cynku (–1,1 %), a zyskiwały i to wyraźnie: cyny (+2,1 %), miedzi (Nowy Jork: +3,5 %, Londyn:+1,9 % ), niklu (+0,5 %) oraz ołowiu (+0,4 %). Jakby tym samym potwierdzając zachęcającą – poprawiającą się ciągle koniunkturę. Przemysłowy PMI dla gospodarki Niemiec w listopadzie wyniósł 62,50 pkt, przy konsensualnych oczekiwaniach 60,45 pkt, odczyt ifo za ten miesiąc to 117,50 pkt, podczas, gdy średnia prognoz analityków wynosiła 116,87 pkt.
,,Meteo-impulsy” i epidemie sterują rynkami
Na rynku towarów rolno-spożywczych spadki cen jeśli nie dominowały, to na pewno
były w omawianym okresie widoczne. Uwypukliły się one zarówno na zbożowo – roślinnych parkietach Chicago oraz nowojorskim rynku softów. Na tych pierwszych taniały: pszenica (,,zwykła”: –2,7 %, ,,czerwona – twarda: –1,7 %), owies (–2,0 %) i rzepak (–1,9 %), drożały: soja (fasolka:+0,2 $, mączka:+1,8 %) i kukurydza (+3,5 %). Poza tym, trzeba też zauważyć, że po wcześniejszym znacznym spadku odbił nieco ryż (+1,1 %). Na zeszłotygodniowym handlu zaważyło też Święto Dziękczynienia, które raczej nie sprzyjało działaniom ofensywnym,
z tego względu większy – jeśli się już pojawiał, to głównie tam, gdzie były w miarę przekonywujące ku temu informacje, jak w przypadku bawełny (+3,0 %). Na jej notowaniach odcisnęły się bowiem wieści o możliwej epidemii na indyjskich plantacjach. Warto tutaj przypomnieć, że przed rokiem hinduscy rolnicy mieli poważne problemy gotówkowe
w związku z wymianą pieniędzy w tym kraju, a środki ochrony roślin przecież kosztują.
Motyw chorób roślinnych – spowodowany nadmiarem wilgoci, obecny jest ciągle na rynku kakao, mimo, że jego ubiegłotygodniowe notowania (–2,6 %) raczej na to nie wskazywały. Niemniej sytuacja na Wybrzeżu Kości Słoniowej jest w tym względzie dość enigmatyczna.
Nie wykluczone, że okres niższych cen zostaje wykorzystywany do akumulacji ziarna, zanim gros uczestników pozna więcej szczegół na ten temat. W przeszłości nieraz tak bywało, choć z drugiej strony także fałszywych wieści na ten temat także było sporo.
Przekonywujące zaś sygnały proeksportowe podziałały na ceny kontraktów na tusze wieprzowe (+3,4 %), notowania wołowiny w tym czasie to – młode woły: +1,0 %, a bydło:
–0,1 %).
Na rynku pozostałych tzw. ,,miękkich” drożał nieznacznie cukier (biały: +0,8 %, trzcinowy: +0,5 %) oraz kawa Arabica (+3,0 %, Robusta: –4,1 %). Ten pierwszy jest ciągle adresatem bioetanolowych impulsów emitowanych ze strony rosnących cen ropy naftowej, które jednak – jak już wspomniano – w przypadku rosyjskiej ,,wstrzemięźliwości” mogą zachwiać rynkiem, a wtedy przełożyłoby się to zapewne również na ceny słodzika.
Z kolei drożejąca kawa Arabica jest efektem powtarzających się doniesień o ograniczonych inwestycjach w ten segment produkcji rolnej w Brazylii, co ma ścisły związek z relatywnie niskimi notowaniami ,,czarnego napoju”. Poza tym, nieprzewidywalność i zmienność pogody powoduje, że rosną obawy związane z kwietniowymi zbiorami w ,,Kraju Kawy”.
Nieznaczny natomiast spadek cen kontraktów na mrożony koncentrat soku pomarańczowego (–0,5 %) jest rezultatem informacji napływających z Florydy, które wskazują, że pomimo spustoszenia jakie wyrządził tegoroczny sezon huraganów, jakoś zbieranych owoców jest dobra. Niemniej rzeczona jakość – nie zrekompensuje ubytków ilościowych. Na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy ceny cytrusowych kontraktów zyskały prawie +20 %.
Wojciech Szymon Kowalski
EFIX Dom Maklerski SA

W trendzie bocznym znalazły się w minionym tygodniu metale szlachetne, gdzie: złoto (sieć: –0,6%, fixing: +0,4%), srebro (sieć: –2,1 %,fixing: –0,7 %), platyna (sieć: –1,0%, fixing: –0,2 %) pallad (sieć: +0,1 , fixing: +0,4%). O takiej sytuacji mgły w istotnym stopniu zadecydować dość ambiwalentne – pojawiające się w tym czasie prognozy dla cen żółtego metalu, autorstwa kilku renomowanych banków i firm maklerskich.

Analitycy Citigroup oczekują cen powyżej 1400 dolarów za uncję, ale dopiero do końca 2020 r., natomiast eksperci USB widzą złoto powyżej 1300 USD/oz, lecz dopiero na początku 2018 r., z kolei zdaniem prognostów kanadyjskiego brokera TD Securities – średnioroczny kurs żółtego metalu wyniesie w przyszłym roku 1 113,00 USD/oz. Przeciętne ceny kruszcu w tym roku (z londyńskiego fixingu) wynoszą teraz 1256,30 USD/oz, zaś te bieżące z piątkowego popołudnia to 1290,50 USD/oz.

Koniunktura sprzyja metalom przemysłowym

Nieco dynamiczniej działo się w zeszłym tygodniu na rynku metali przemysłowych, gdzie spadały ceny aluminium (–0,9%) i cynku (–1,1%), a zyskiwały i to wyraźnie: cyny (+2,1%), miedzi (Nowy Jork: +3,5%, Londyn:+1,9% ), niklu (+0,5%) oraz ołowiu (+0,4%). Jakby tym samym potwierdzając zachęcającą – poprawiającą się ciągle koniunkturę. Przemysłowy PMI dla gospodarki Niemiec w listopadzie wyniósł 62,50 pkt, przy konsensualnych oczekiwaniach 60,45 pkt, odczyt ifo za ten miesiąc to 117,50 pkt, podczas, gdy średnia prognoz analityków wynosiła 116,87 pkt.

“Meteo-impulsy” i epidemie sterują rynkami

Na rynku towarów rolno-spożywczych spadki cen jeśli nie dominowały, to na pewno były w omawianym okresie widoczne. Uwypukliły się one zarówno na zbożowo – roślinnych parkietach Chicago oraz nowojorskim rynku softów. Na tych pierwszych taniały: pszenica (zwykła: –2,7%, czerwona – twarda: –1,7%), owies (–2,0%) i rzepak (–1,9%), drożały: soja (fasolka:+0,2%, mączka:+1,8%) i kukurydza (+3,5%). Poza tym, trzeba też zauważyć, że po wcześniejszym znacznym spadku odbił nieco ryż (+1,1%).

Na zeszłotygodniowym handlu zaważyło też Święto Dziękczynienia, które raczej nie sprzyjało działaniom ofensywnym, z tego względu większy – jeśli się już pojawiał, to głównie tam, gdzie były w miarę przekonywujące ku temu informacje, jak w przypadku bawełny (+3,0%). Na jej notowaniach odcisnęły się bowiem wieści o możliwej epidemii na indyjskich plantacjach. Warto tutaj przypomnieć, że przed rokiem hinduscy rolnicy mieli poważne problemy gotówkowe w związku z wymianą pieniędzy w tym kraju, a środki ochrony roślin przecież kosztują.

Motyw chorób roślinnych – spowodowany nadmiarem wilgoci, obecny jest ciągle na rynku kakao, mimo, że jego ubiegłotygodniowe notowania (–2,6%) raczej na to nie wskazywały. Niemniej sytuacja na Wybrzeżu Kości Słoniowej jest w tym względzie dość enigmatyczna. Niewykluczone, że okres niższych cen zostaje wykorzystywany do akumulacji ziarna, zanim gros uczestników pozna więcej szczegół na ten temat. W przeszłości nieraz tak bywało, choć z drugiej strony także fałszywych wieści na ten temat także było sporo.

Przekonywujące zaś sygnały proeksportowe podziałały na ceny kontraktów na tusze wieprzowe (+3,4%), notowania wołowiny w tym czasie to – młode woły: +1,0%, a bydło: –0,1%). Na rynku pozostałych tzw. miękkich drożał nieznacznie cukier (biały: +0,8%, trzcinowy: +0,5%) oraz kawa Arabica (+3,0%, Robusta: –4,1%). Ten pierwszy jest ciągle adresatem bioetanolowych impulsów emitowanych ze strony rosnących cen ropy naftowej, które jednak – jak już wspomniano – w przypadku rosyjskiej wstrzemięźliwości mogą zachwiać rynkiem, a wtedy przełożyłoby się to zapewne również na ceny słodzika.

Z kolei drożejąca kawa Arabica jest efektem powtarzających się doniesień o ograniczonych inwestycjach w ten segment produkcji rolnej w Brazylii, co ma ścisły związek z relatywnie niskimi notowaniami ,,czarnego napoju”. Poza tym, nieprzewidywalność i zmienność pogody powoduje, że rosną obawy związane z kwietniowymi zbiorami w Kraju Kawy.

Nieznaczny natomiast spadek cen kontraktów na mrożony koncentrat soku pomarańczowego (–0,5%) jest rezultatem informacji napływających z Florydy, które wskazują, że pomimo spustoszenia jakie wyrządził tegoroczny sezon huraganów, jakoś zbieranych owoców jest dobra. Niemniej rzeczona jakość – nie zrekompensuje ubytków ilościowych. Na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy ceny cytrusowych kontraktów zyskały prawie +20%.

Wojciech Szymon Kowalski
EFIX Dom Maklerski SA

Oceń artykuł:

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Zapisz się na webinar

Zobacz także:
Zobacz wszystkie

Notowania

EFIX Global - Inteligentne Rekomendacje Inwestycyjne

Kalendarium

Zobacz więcej »

Statystyki sesji / mapa nastrojów

Kto czyta, nie traci

Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, w tym także w przyszłości, przez EFIX Dom Maklerski S.A. z siedzibą w Poznaniu (61-896), przy ul. Towarowa 35, moich danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu, w celach marketingowych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997, Nr 133, poz. 883, z późn. zm.). Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Oświadczam, że zostałem/-am poinformowany/-a o przysługującym mi prawie wglądu do swoich danych osobowych, ich poprawiania i kontroli. Zgoda w każdym czasie może być odwołana.

Wyrażam zgodę na przesyłanie...

Wyrażam zgodę na przesyłanie, środkami komunikacji elektronicznej, informacji handlowych przez EFIX Dom Maklerski S.A., na podany przeze mnie adres e-mail, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku.